islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bujaria e vërtetë....!(Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bujaria e vërtetë....!(Tregim) Empty
MesazhTitulli: Bujaria e vërtetë....!(Tregim)   Bujaria e vërtetë....!(Tregim) EmptyTue 25 Sep 2012 - 15:17

Bujaria e vërtetë....!(Tregim) Pictur17

Ishte shumë,shumë bujar!Askush nuk mund të ishte bujar si ai....
Pak më parë i dha para një lypsari,prandaj.....Hapi portafolin dhe nga mesi i dymisheve dhe njëmisheve,fëmijës së vogël i dha me krenari nja dhjetë apo njëzet lekë.Dhe,"Sikur mos të isha unë,vallë ç`do të kishte bërë lypsari?..."
-tha me vete teksa e ndiqte me sy fëmijën që ecte me hapa të shpejtë.
Në portafol kishte së paku dhjetë mijë lekë dhe këto ishin paratë që harxhonte në javë.Edhe ato....kur ia dha lypsarit,mënyra se si ia dha....sikur e poshtëroi atë.....
Po ecte gjatë bregut të detit me plot mendime, kur syri i zuri në një stol shokun e tij,Ahmetin,iu afrua E përshëndeti:
-Selamun alejkum,Ahmet!
-We alejkumu selam,Sulejman!Nga po vjen kështu?
-Eh,nga të vij,mos pyet....Sapo i dhashë ca lekë një fëmije të vobektë......
-Hmm......Sa mirë paske bërë!
-Po,realisht unë jam një njeri mjaft bujar,-u përgjigj duke u mburrur Sulejmani.
Njeriu bujar dhuron në mënyrë të fshehtë dhe nuk ua bën të ditur të tjerëve,-tha më pas Ahmeti.
Sulejmani nuk i dha përgjigje.
Ahmeti rikujtoj një çast edhe një herë sjelljen e shokut të tij.Tundi kokën mendueshëm dhe uli sytë për tokë.Edhe ai dëshironte ta bënte këtë pa e ditur njeri,dëshironte të ndihmonte njerëzit,por nuk e kishte gjendjen ekonomike.Mirëpo ai,sidoqoftë,bënte aq sa mundej.Natyrisht,këtë vetëm Allahu e dinte.
Sulejmani nuk duroi heshtjen e shokut,por kërkoi dy akullore nga shitësi i akulloreve,që nuk ishte larg tyre.Ndërkohë Ahmeti futi dorën në xhep,por nuk kishte para të mjaftueshme sa të blinte dy akullore.
-Jo,s`ka nevojë,Ahmet!-tha Sulejmani.Akulloret i ke nga unë.Je me fat që ke një shok bujar si unë!....
-Falemenderit!Herën tjetër do të të qeras unë,-tha Ahmeti disi i mërzitur.
-Mos u merakos,Ahmet se, me siguri do të të vijë radha,besoj, pas njëqind vitesh....
Ahmetit i mbeti akullorja në fyt.Bëri përpjekje ta kalonte, por ajo kishte ngexur në vend.Fjalët e Sulejmanit e kishin lënduar zemrën e Ahmetit.
Sulejmani pas akullores,bleu edhe një doner aty pranë dhe u ul në një stol.Ndërkohë i bëri përshtypje një dialog që po zhvillohej në mes të një vajze të vogël dhe shitësit të fast-fudit.
Vajza e vogël dukej nga veshja se ishte shumë e varfër.
-Xhaxha, a mund të më japësh një panine?
-Ke para ti?
-Jo,por kam shumë nevojë dhe jam shumë e uritur.
-Jo, kur të kesh para vjen dhe e blen.
-Të lutem,xhaxha,të lutem!....
-Ik moj vajzë, mos u lodh kot....
Sulejmani u çua menjëherë nga vendi.I tha shitësit:
-Xhaxha, jepja vajzës paninen.E paguaj unë.....
Shitësi ia dha vajzës paninen.Vajza e vogël u gëzua shumë.
-Të faleminderit!- i tha dhe u largua me vrap për diku......
Sulejmanit i bëri përshtipje vrapi i vajzës.Ishte një vrap i pazakontë.Ai,duke u bërë kurioz,e ndoqi vajzën.Pa se ajo u ndal menjëherë pas një peme dhe sikur...po fliste me dikë...
Sulejmani u befasua kur pa vajzëne vogël se çfarë po bënte......Në tokë ishte një mace.Dukej se ishte e sëmurë.Përreth kishte edhe tre kotele,që mesadukeshin sapo kishin lindur,Vajza e vogël i dha maces gjysmën e panines të ndara në copa të vogla.Po i thoshte:
-Haje,mace!Je shumë e uritur!Je edhe e sëmurë!...S`do të kesh çfarë të hash.Haje që të bëhet qumsht për kotelet e tua.Të mos mbesin të uritura edhe ato....
Ashtu sikur vajza e vogël ashtu edhe macja po hanin të uritura dy gjysmat e paninës.Sulejmani u mbështet tek pema.I dridheshin këmbët.Macja hante dhe vështronte ëmbël herë pas here vajzën.Donte ta falenderonte....
Ndërkohë,Sulejmani pa donerin që kishte në duar dhe nisi të mendonte: "Qenkam bujar unë?!..Ç`bujari ke ti,o Sulejman? Vështirë se mund të jepje para sikur mos ta kishe mbushur portafolin dhe babanë e pasur.E pandehje veten bujar!Unë vetëm paskam poshtëruar të tjerët!"
Më pas, ia zgjati dorën vajzës.Sulejmani sapo kishte mësuar nga ajo se cila ishte bujaria e vërtetë.E kuptoi gabimin që kishte bërë.U largua në heshtje dhe em duar në xhepa.Gjatë rrugës mendonte, që nga ai çast, do të ishte një bujar i vërtetë.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Bujaria e vërtetë....!(Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Bujaria e vërtetë....!(Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: