islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty20%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty7%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty37%Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sa e ngurtë që je, moj zemër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sa e ngurtë që je, moj zemër Empty
MesazhTitulli: Sa e ngurtë që je, moj zemër    Sa e ngurtë që je, moj zemër EmptySat 22 Sep 2012 - 20:10

Sa e ngurtë që je, moj zemër 34h6y6fKishte prej atyre që kur shikonin se zemra e tyre vazhdonte ta akuzonte vëllanë e tij, duke mos gjetur ndonjë shkak apo mënyrë që të mund të justifikonte gabimet e tij, i fliste asaj, duke i thënë: “Sa e ngurtë që je, moj zemër!” Sepse nuk kishte kërkuar sa duhet për ndonjë justifikim të pranueshëm dhe të përshtatshëm për veprimet e gabuara të vëllait të tij.
Sa mençuri e madhe kjo!
Shiko se çfarë përfundimi nxjerr vetëm e vetëm për të ruajtur vëllazërinë dhe për të dalë në mbrojtje të kësaj lidhjeje madhështore. Dikush prej tyre thotë: “Duhet të gjesh deri në shtatëdhjetë justifikime për gabimin e vëllait tënd. E nëse nuk pranon asnjërin prej tyre, atëherë akuzat drejtoja përsëri vetes tënde, duke i thënë zemrës: “Sa e ngurtë që je! Vëllai yt të jep shtatëdhjetë justifikime dhe ti nuk pranon asnjëherë prej tyre. Atëherë, fajin e ke ti dhe jo vëllai yt”.
Po sa është numri i atyre që veprojnë sipas këtij vendimi? I atyre që i kërkojnë vetë justifikimet dhe përpiqen aq shumë sa të gjejnë deri në shtatëdhjetë të tilla. Shtatëdhjeta është një numër që përdoret për të treguar një sasi të madhe dhe jo thjeshtë numrin shtatëdhjetë.
Ata i kërkojnë këto justifikime e më pas i pranojnë pa asnjë mëdyshje dhe pa u lodhur për të kërkuar argumente për sinqeritetin e këtyre justifikimeve. Atyre u mjafton vetëm ta gjejnë atë dhe, pasi ta kenë bërë këtë, fluturojnë nga gëzimi, sepse me këtë justifikim figurës së vëllait të tij i kthehet shkëlqimi përsëri, duke larguar prej saj çdo dyshim që mund ta shkatërrojnë plotësisht lidhjen e vëllazërisë, sikur mos të kishte ekzistuar më parë, pa peshë dhe pa asnjë vlerë.
Gëzimi i tij vjen për shkak se ka arritur ta ruajë vëllazërinë dhe të mos e humbë këtë vëlla, sepse, siç e kemi përmendur edhe në pjesë të tjera të këtij libri, humbja e një vëllai është njësoj si kurbeti.
Po, vërtetë, sa janë ata që veprojnë sipas këtij rregulli të madh?! Kur gabojnë kërkojnë falje për gabimin, kurse kur dikush nga vëllezërit gabon ndaj tyre mundohen të gjejnë justifikime për të. Por, nëse nuk munden të gjejnë një të tillë të pranueshëm, atëherë akuzojnë veten e tyre shumë ashpër, në mënyrë që jeta e shoqërisë dhe e grupit të vazhdojë rregullisht dhe të mos sundojë atmosfera grindjeve dhe e inateve të zënkave mes individëve të saj.
Allahu i Madhërueshëm e mëshiroftë Sejid Kutubin që besimin dhe vëllazërinë i ka konsideruar në të njëjtën gradë dhe i shikonte si dy rregulla që nuk mund të ndahen nga njëri-tjetri: “Besimi dhe vëllazëria. Besimi në Allahun e Madhërishëm dhe devotshmëri ndaj Tij, duke e ndjerë vëzhgimin e Tij në çdo moment të jetës. Kurse vëllazëria është ajo që e bën shoqërinë islame si një ndërtesë të gjallë, të fortë dhe të qëndrueshme, të aftë për të luajtur rolin e saj në jetën e njerëzve dhe në historinë e njerëzimit, rolin e të urdhëruarit për mirë dhe të ndaluarit nga e keqja, zhvillimin e jetës mbi bazën e së mirës dhe pastrimin e saj nga çdo gjë e keqe”.
Kjo është detyra dhe roli i vëllazërisë në shoqërinë myslimane, një detyrë e madhe dhe një rol i rëndësishëm, të cilin unë pretendoj se shumë prej bijve të Islamit nuk e kuptojnë ashtu si duhet dhe nuk kanë lexuar për besëlidhjet e vëllazërisë në rregullat dhe urtësinë e të parëve tanë, si puna e Ibn Tejmijjes, Allahu e mëshiroftë. Ai, kur ka folur për të drejtat e vëllazërisë, i ka quajtur ato kontrata, ose marrëveshje. Ai thotë: “Kurse për sa u përket kontratave të vëllazërisë mes njerëzve në kohën tonë, nëse kanë për qëllim respektimin e vëllazërisë së besimit që e ka caktuar Allahu i Madhërishëm mes besimtarëve, kur thotë: “Me të vërtetë besimtarët janë vëllezër”. (El-Huxhurat, 10), kurse Pejgamberi, sal’allahu alejhi ue selem, thotë: “Muslimani është vëllai i myslimanit”, ose “Të mos shesë askush në dëm të shitjes së vëllait të tij”, ose: “Pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti im! Askush nuk do të ketë besuar (plotësisht), derisa të dojë për vëllanë e tij atë të mirë që do për veten e vet”, e të tjera detyrime të besimit që kanë besimtarët ndaj njëri-tjetrit. Të gjitha këto të drejta janë të detyrueshme drejtpërdrejt nga besimi. Respektimi i tyre është njësoj me vlerën e respektimit të namazit, zekatit, agjërimit dhe haxhit.
Po ashtu, dhënia e besës për respektimin e tyre, siç ka urdhëruar Allahu i Lartësuar dhe Pejgamberi i Tij, sal’allahu alejhi uze selem, është diçka e ligjshme për çdo besimtar, edhe pse ata nuk lidhin mes tyre një kontratë vëllazërie të shkruar”.
Pas gjithë kësaj, si mendon tani, o vëlla?!
A e ke parë se sa i ashpër dhe i ngurtë tregohesh kur ngul këmbë për të ndëshkuar vëllanë tënd, për të mos i folur dhe për ta turpëruar para të gjithëve, duke përmendur të metat e tij?!
Sa i ashpër tregohesh, o vëlla, kur i kthen shpinën vëllait tënd, kur tregohesh koprac, kur vëllai yt ka nevojë për diçka, kur ti ia llogarit edhe frymëmarrjet, gjurmon gabimet e tij dhe ia zbulon të metat!
Sa i ashpër tregohesh, o vëlla, kur mundohesh të shikosh grimcat e vogla në sytë e vëllait dhe nuk shikon dot gurët në sytë e tu!
Sa i ashpër tregohesh, o vëlla, kur nuk e zgjat dorën për ta takuar, kur nuk e hap zemrën për ta falur dhe gojën për të kërkuar falje!
Sa i ashpër tregohesh o vëlla, kur i zmadhon gjërat e vogla, i ekzagjeron dhe vetëm sa e shton armiqësinë!
Dr.Abdullah Ferexhullah
Përgatiti dhe përshtati: Teuhid.NET

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sa e ngurtë që je, moj zemër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sa e ngurtë që je, moj zemër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: