islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Frytet madhështore EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Frytet madhështore EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Frytet madhështore EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Frytet madhështore EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Frytet madhështore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Frytet madhështore EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Frytet madhështore EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Frytet madhështore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Frytet madhështore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Frytet madhështore EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Frytet madhështore EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Frytet madhështore EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Frytet madhështore EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Frytet madhështore EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Frytet madhështore EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Frytet madhështore EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Frytet madhështore EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Frytet madhështore EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Frytet madhështore EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Frytet madhështore EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Frytet madhështore EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Frytet madhështore EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Frytet madhështore EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Frytet madhështore EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Frytet madhështore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Frytet madhështore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Frytet madhështore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Frytet madhështore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Frytet madhështore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Frytet madhështore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Frytet madhështore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Frytet madhështore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Frytet madhështore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Frytet madhështore EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Frytet madhështore EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Frytet madhështore Empty96%Frytet madhështore Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Frytet madhështore Empty0%Frytet madhështore Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Frytet madhështore Empty0%Frytet madhështore Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Frytet madhështore Empty0%Frytet madhështore Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Frytet madhështore Empty1%Frytet madhështore Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Frytet madhështore Empty2%Frytet madhështore Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Frytet madhështore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Frytet madhështore Empty
20092012
MesazhFrytet madhështore

Frytet madhështore (u40u)Sexhde%20namaz
Cito :

La ilahe il-lallah është shkaku më i madh i lirimit të mendjes nga bestytnitë dhe gënjeshtra. Kjo është fjalë e të vërtetës, devotshmërisë dhe sinqeritetit.


FRYTET E LA ILAHE IL-LALLAH (nuk ka zot pos Allahut)Ai i cili thotë La ilahe il-lallah me sinqeritet nga zemra duke dëshiruar kënaqësinë e Allahut do të hyjë në Xhennet pa dhënë llogari dhe pa dënim.

La ilahe il-lallah (nuk ka zot pos Allahut) është dega më e madhe e imanit dhe diç më e rëndë në peshojë.

La ilahe il-lallah është shkaku më i madh i lirimit të mendjes nga bestytnitë dhe gënjeshtra. Kjo është fjalë e të vërtetës, devotshmërisë dhe sinqeritetit.

Kusht i pranimit të veprave është thënia La ilahe il-lallah dhe veprimi sipas kuptimit të saj.FRYTET E NAMAZITNamazi është kusht i pranimit të gjitha veprave tjera.

Ruajtja e namazit është garancë e sigurisë nga cilësitë e hipokrizisë.

Namazi e bën zemrën e gjerë, të gëzuar dhe të fortë, fytyrën e bardhë dhe syrin e gëzuar.

Namazi siguron furnizimin, ruan begatitë, largon zemërimin dhe është shkas i zbritjes së mëshirës.

Ai është ushqimi më i vlefshëm për pemën e imanit.

Ai është ilaç për zemër nga epshet dhe dyshimet.

Namazi është shkas i fshirjes së mëkateve, rritjes së veprave të mira dhe ngritjen e shkallëve.FRYTET E LEXIMIT TË KURANITLeximi i Kuranit zbut zemrën, sjell frikërespekt dhe qetësi.

Ai forcon bindjen dhe imanin.

Leximi i Kuranit na paralajmëron në shtëpinë e ahiretit.

Ai realizon thirrjen e Allahut Një që nuk ka shok.

Leximi i Kuranit udhëheq kah ajo që është më e drejta.FRYTET E LUTJESLutja është bindje ndaj Allahut të madhërishëm dhe largim nga hidhërimi i Tij.

Lutja është shkas i zgjerimit të gjoksit, daljes nga brengat, ndërprerjes së pikëllimit dhe lehtësimit të punëve.

Ajo udhëzon në Iman - besim në Allahun dhe mbështetje te Ai.

Lutja është shkas i zbritjes së mëshirës dhe mënjanimit të fatkeqësive.

Allahu e do atë që i drejtohet me lutje.FRYTET E SALAVATIT MBI PEJGAMBERIN s.a.v.s.Me sjelljen e salavateve kryhet urdhëri i Allahut.

Kush bie një salavat mbi Pejgamberin s.a.v.s., Allahu bie mbi të dhjetë salavate.

Kush bie një salavat mbi Pejgamberin s.a.v.s., i ngritet shkalla për dhjetë herë, i shkruhen dhjetë vepra të mira dhe i fshihen dhjetë mëkate.

Rënia e salavateve është shkas i faljes së mëkateve dhe mënjanimit të brengave.

Sjellja e salavateve është shkas i afërsisë së Pejgamberit s.a.v.s. në ditën e Gjykimit.

Gjithashtu salavati është shkas i stabilitetit të këmbëve gjatë kalimit nëpër urën e Siratit.

Sjellja e salavatit mbi Pejgamberin s.a.v.s. është shkas i zbritjes së bereqetit, mëshirës dhe furnizimit të madh.FRYTET E ISTIGFARIT (kërkimfaljes)Kërkimi i faljes dhe bindja ndaj Allahut të madhërishëm dhe pasimi i Pejgamberit s.a.v.s.

Istigfari shtyn dënimin dhe fatkeqësinë dhe parapengon belatë.

Istigfari është shkas i rënies së shiut.

Istigfari është shkas i zbritjes së mëshirës dhe begative mahnitëse.

Istigfari është gjithashtu shkas i furnizimit me fëmijë dhe pasuri.

Istigfari është gjithashtu shkas i zgjidhjes së brengave, fatkeqësisë dhe pikëllimit.FRYTET E MBAJTJES SË LIDHJEVE FAREFISNOREMbajtja e lidhjeve farefisnore është një prej shkaseve më të rëndësishëm të hyrjes në xhennet.

Mbajtja e lidhjeve farefisnore mënjanon përfundimin e keq.

Mundëson arritjen e lehtë të nafakës nga njeriu nuk shpreson, dhe zgjat periudhën e jetës.

Ai që mban lidhjet familjare, mban lidhjen me Allahun e madhërishëm.

Mbajtja e lidhjeve familjare fshin mëkatet dhe lehtëson dhënien e llogarisë.

Mbajtja e lidhjeve familjare është shkas i dashurisë dhe lidhjes me familjen.

Ruajtja e lidhjeve familjare është shenjë e fisnikërisë.FRYTET E LËNIES SË MËKATEVE DHE MOSBINDJESArritja e dashurisë së Allahut dhe gëzimi gjatë pendimit.

Arritja e lehtë e furnizimit nga nuk shpreson, largimi i brengave, pikëllimit dhe depresionit.

Plotësimi i lehtë i lutjes.

Ndërprerja e armiqësisë me Allahun e madhërishëm.

Ndjenja e ëmbëlsisë së imanit.

Lutja e bartësve të Arshit ndaj atij që i lë mëkatet dhe mosbindjen.

Arritja e dritës në fytyrë dhe në zemër.

Largimi nga xhinët dhe shejtanët njerëzor.FRYTET E DHIKRULL-LLAHUT (përmendjes së Allahut të madhërishëm)Dhikri gëzon Mëshiruesin dhe sjell dashurinë e Atij ndaj atij që e përmend.

Dhikri largon brengën dhe pikëllimin dhe largon shejtanin.

Dhikri sjell siguri nga shkatërrimi në ditën e Gjykimit.

Ai që përmend Allahun, Allahu e përmend atë.

Dhikrull-llahu bën dobi në situatat e vështira dhe ngjall zemrën.

Dhikri nxit dashurinë e robit ndaj Zotit dhe kthimit kah Ai.

Dhikri është shkas i zbritjes së qetësisë, mbulimit me mëshirën e Allahut dhe prezencën e melekëve.

Dhikrull-llahu sjell bereqet, siguri dhe furnizim.

Kodrat krenohen me atë që përmend Allahun në ato.

Kush preokupohet me dhikrull-llah, ai nuk ka kohë për përgojim (gibet) dhe përcjellje të fjalëve të huaja (nemimet).www.islambosna.ba

Përktheu dhe përshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Allahu ju shperbleft per postimin.
Frytet madhështore 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Frytet madhështore :: Komentet

No Comment.
 

Frytet madhështore

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: