islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nuk e njihni këtë njeri! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nuk e njihni këtë njeri! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nuk e njihni këtë njeri! Empty96%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nuk e njihni këtë njeri! Empty0%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nuk e njihni këtë njeri! Empty0%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nuk e njihni këtë njeri! Empty0%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nuk e njihni këtë njeri! Empty1%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nuk e njihni këtë njeri! Empty2%Nuk e njihni këtë njeri! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nuk e njihni këtë njeri!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nuk e njihni këtë njeri! Empty
18092012
MesazhNuk e njihni këtë njeri!

Nuk e njihni këtë njeri! (u59u)Muhamedi%20a.s%20Vula%20e%20profetve
Cito :

Si do ta njohësh, kur s’di gjë sesi ai njeri edhe pse ende nuk linde, ndjeu e kujtoi për ty! Jeta e tij është gjurmë, gjurmë me dritë hyjnore! Aq më shumë të njiheni me këtë njeri, aq më shumë do ta kuptoni sesa pak dini për këtë njeri! Jo nuk e njihni këtë njeri!


Nuk e njeh atë njeri! Pak prej njerëzve dinë se kush ishte ai njeri. Ti vetëm ke dëgjuar diçka për atë njeri. E mendon thjesht si çdo njeri. Jo, po ta njihje atë njeri, ti tjetër njeri do të ishe. Po ti edhe do t’i përuleshe madhështisë së njerëzisë së tij! Po ai njeri nuk do të pranonte përkulshmërinë tënde; ai jetoi që ti mendjemadhësinë e paditurinë ta përulje, e egon njëherë e mirë ta varrosje! Jo ti përulu me bindje ndaj të vërtetës e të pastrës.
E ti këtë nuk e bëre, e as s’do ta bësh, derisa me këtë njeri të mos njihesh! E si do të njihesh me këtë njeri, kur ai njeri sëmundjen, që ti në të jeton, nuk dëshiron që ai të ta shëroj! Epo ti flet, e mendon, por thellësia ta kundërshton, e ti e refuzon! Për këtë njeri nuk shkruhet, e të mos rrëqethen lëkurash, e të rrahin zemrash, e të lëkunden ndjenjash! Po ç’ke ti që nuk rrëqethesh, e as zemra nuk e ndryshon të rrahurën, e as ndjenjat nuk lëkunden!
Jo, assesi, po ta njihje, ndryshe do të ishe! Për të do të mallëngjeheshe, e çdo sekondë e jetës tënde në kujtesë për të do të rrinte. Ti nuk mund ta kuptosh këtë! E si ta kuptosh, kur të kuptuarit tënd kufi ka kënaqësinë që preket. Po, sepse ty e padukshmja të duket e paqenë e largët, e të vërtetën thuajse e përgënjeshtron!
Po ti ke harruar se ti brenda vetes fsheh gjene të njerëzve të mëdhenj, për të cilët jeta kuptim kishte vetëm kur njihnin të vërtetën e vetvetes! Jo ti s’je prej tyre, ti nuk dëshiron të jesh, ti gjurmon fijet e njerëzve që jetuan për jetën që vdes!
E si të njihesh me njerëzit e mëdhenj, ti je shkëputur prej tyre. Ti nuk i do ata, ndonëse ti do të dëshiroje të ishe si ata, por çka, vetëm famën, e jo veprën e karakterin e tyre. Po, sepse ti ke lexuar vetëm për famën e tyre! Vuajtjet dhe mundimet për të dhënë modelin e njeriut të madh nuk i ndjen, as sytë nuk ia hedh! E si kërkon modelin e tij, ti as nuk e njeh atë njeri.
Po sikur vetëm një këshillë prej tij ta dëgjoje, qoftë vetëm edhe një fjalë, e atë ta ndjeje duke përkujtuar sakrificën dhe mundimin, do ta ndjeje edhe shpirtin e asaj këshille që del prej një gjuhe që s’pushoi së lëvizuri që ty njeri të të linte modelin e njeriut të virtytshëm e të pajisur me moral të lartë! Jo, ti je i vogël, e as nuk dëshiron të jesh i madh, se ndryshe për të do të mallëngjeheshe, për të do të lotoje! Para fjalëve të tij do të gjunjëzoheshe me dashuri e përkushtim!
Sa i drejtë që ishte. Sa i mëshirshëm që ishte. Sa i butë që ishte. Sa zemërmirë që ishte. Sa shpejtë zemërohej kur dikujt padrejtësi i bëhej. Sa i kujdesshëm ndaj të tjerëve ishte. Sa i sjellshëm ndaj fëmijëve ishte. Sa i drejtë e i butë ndaj kundërshtarëve ishte. Nuk ngritke dorë mbi askënd, e si të ngritke dorë, lindi që njerëzve mëshirën t’ua predikonte, urtësinë t’ua mësonte, të vërtetën t’ua rrëfente! Udhëzimi hyjnor ishte morali i tij!
Po sa shumë vuajti që ti të njihje vetveten tënde! Vuajti ndërsa e vërteta dhe fuqia tek ai ishin! Pushteti i tij ishte pushtet i pamposhtur! Me të ishte gjithçka në qiej! Atij që në ndihmë t’i vinin vetëm një thirrje do t’i mjaftonte! Po jo, ishte shumë i dhimbshëm, shpresat për ndryshim e përmirësim nuk i humbte kurrë. Gjithnjë njerëzimit të mirën ia kujtonte! E urrente padrejtësinë, të pavërtetën, por atë e luftonte me butësi, me urtësi, e këshillë të mirë. Ishte i mëshirshëm! Pastërtia e morali ishte fuqia e pushtetit të tij!
Ai njeri që ti nuk e njohe kurrë, edhe kur e fyenin, kur e torturonin, e kur e keqtrajtonin, madje edhe kur e përgjaknin, ulte kokën duke u lutur për ta! Lutej, që ata njerëz të shihnin se ç’po bënin; po i bënin padrejtësi vetvetes!
Ende nuk po ndjen madhështinë e këtij njeriu! Jo, do ta ndjeje sikur errësirën brenda vetes ta zhdukje!
I butë. I urtë. I mëshirshëm. Po edhe i pushtetshëm. Pushteti i tij buronte prej të Gjithëpushtetshmit! Por pushtetin mbi njerëz nuk e donte, shpëtim për ta synonte! Erdhi në këtë jetë,e shkoi nga kjo jetë, që njerëzimin paqja ta përshkonte.
Si ta ndjesh, kur s’di gjë se si ai njeri edhe pse ende nuk linde, ndjeu për ty!
Sa pak dimë për këtë njeri!
I lavdëruar e i lavdishëm! Jeta e tij ishte gjurmë e pashlyeshme, gjurmë me dritë hyjnore! Jeta e tij, që nga lindja, e që me lindjen e tij ndriçoi, e hyri në zemra para se të hynte në mendjesh, e gjer në kalimin e tij në botën që Zoti vet ia caktoi, ishte shëmbëlltyrë e njeriut të natyrshëm e të pastër! Jetoi për të dhënë jetë. Jetë njeriut, që sot ky njeri thellë në shpirt nuk e ndjen. Po, sepse ende s’e ka njohur drejtë këtë njeri! Në dorën e tij u përmbushën dhuntitë e Krijuesit që të krijoi, Allahut xh.sh..
Paqja, lavdia dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!
MUHAMMED, I zgjedhuri i Krijuesit të Gjithësisë, salAllahu alejhi ve selem!
“E Ne të dërguam ty (Muhammed) vetëm si mëshirë për të gjitha krijesat.” – Kur’an, 21:107


/atafili/


Allahu ju shperbleft per postimin.
Nuk e njihni këtë njeri! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Nuk e njihni këtë njeri! :: Komentet

No Comment.
 

Nuk e njihni këtë njeri!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: