islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty20%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty7%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty37%Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!

Shko poshtë 

A e perkraheni kolonimin e kafsheve?
 1, Jo, nuk e perkrahi
 2, Po, e perkrahi.
 3, Nuk kam njohuri mbi kolonimin.
Shiko rezultatin
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
MesazhTitulli: Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!    Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 11 Sep 2012 - 14:32

Te nderuar anetare te forumit "Islami eshte drite", Allahu ju ruajt. Besoj se edhe ju keni dëgjuar dhe e keni parë këtë ndodhi të madhe për të cilën folën të gjitha mediumet dhe u bë top temë e njerëzve në gjithe Boten, gjegjësisht fjala është për klonimin e deles skoceze të quajtur Dolli. Kanë arritur të bëjnë një kopje plotësisht identike me delen e cila është klonuar, në asgjë nuk dallohet nga ajo. Kjo gjë i frikësoi njerëzit që mos ndodh diçka e tillë edhe te njerëzit.
Eshte pyetur Dijetari i njohur Islam Dr.Jusuf el-Kardavi ne lidhje me kolonimin e njerezeve dhe ai eshte pergjigjur ne mnyre kategorik se nje gje e tille eshte harma ne Islam. Mirpo kur u pyet nese lejohet kolonimi e kafsheve gje e cila edhe ka ndodhur me delen Dolli, ai u pergjigje: "KLONIM NË BOTËN SHTAZORE LEJOHET ME KUSHTE

Ne, e lejojmë klonimin në botën shtazore, me kushte:

1-Që në këtë punë, të ketë një dobi reale për njerëzit, e jo dobi të imagjinuar për disa njerëz.

2-Ky veprim, mos të shkaktojë një dëm më të madh se kjo dobi. Kjo, ngase sot njerëzit në përgjithësi, e dijetarët në veçanti, janë vërtetuar se dëmi i bimëve në të cilat është intervenuar gjenetikisht, është më i madh se dobia, dhe në anë të ndryshme të botës, apelohet që të ketë kujdes ndaj kësaj dukurie.

3-Mos të dëmtohet apo maltretohet vetë kafsha, bile edhe pas një periudhe më të gjatë. Kjo, ngase dëmtimi dhe maltretimi i kafshëve, është i ndaluar në fenë e Allahut.(pergjigjet Dr.Jusuf el-Kardavi)

Pra ne te nderuar anetare sipas burimeve dhe fetvate te Dijetarit te mirnjohur ne fjal kuptojme se kolonimi i njerezve thjeshte eshte nje veper penale ne Islam.....Andaj mua me intereson qe te mare opinionin e juaj me kolonimin e kafsheve qe Dr.Jusuf el-Kardavi e lejon nje gje te tille. A do t'i ndihmoj njerzimit ky kolonim sidoms industris buqesore ne zhvillimin dhe lehtesimin e jetes se perditshme.
Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!    Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyTue 11 Sep 2012 - 19:47

Subhanallah Zudi këtë se paskam ndëgjuar tash e ndi prej teje Allahu të shpërbleft për informimin dhe për këtë sondazh po masi qenka në dobi tonën atëher po e përkrahi vallahi se kta ushqime me gjene tgë deformuara na kan smu krejt.Sa i përket klonimit në njerez sic e ka cek edhe Doktori i nderuar Jusuf El Kardavi është e ndaluar reptësisht.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!    Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! EmptyThu 13 Sep 2012 - 21:41

Eselamu Alejkum te nderuar anetere te forumit Islami eshte Drite

Sa i takon kolonimit te kafsheve desha te komentoj edhe une, edhe pse ndoshta ne fillim do te duket pak e pakapshme sepse une do te futem drejteperdrejte qe te beje komentim ne fetvane e Dr.Jusuf el-Kardavi duke patur parasishe gjithmon njohurit e mija shkencore me Dijetarin ne fjalee qe ato jane zero!

Une nuk jam kerkushi ne krahesim me Dr.Jusuf el-Kardavi por mendimi apo opinioni gjithmone eshte mirseardhur nese ne ate mendim kerkon qe te kete hajr, por mbi te gjitha une kerkoj falje separi nga Allah Azze Wexhel e pastaj nga Dijetari i jon Dr.Jusuf el-Kardavi per kete operacion qe do te bej tash.

Sa i takon kolonimit te kafsheve une nuk pajtohem qe fetarishte te perkrahet, sepse kemi te bejme drejteperdrejte ne krijim! E nje gjeje qe vetem Allahu ka autenticitet, ne qofte se njerzimi ne kete kolonim do te kishte dobi atehere kjo do te ishte gje e zakonshme dhe do ta kishim qe nga krijimi i njeriut apo kafsheve dhe Allahu do te na mundesonte sepse Allahu Azze Wexhel çdo gje qe eshte ne dobi per njeriun e ka bere te mundshem e kurse kjo sigurishte qe eshte e demshme per vete njeriun e per ate Allahu nuk nuk na ka lajmerur sepaku.

E dyta eshte se nese njeriu ne nje gje te cilen eshte haram sikurse ndodhija ne fjale, kurr ajo ka mundesi te ndrishohet, gje qe ka gjasa te shumta 100% te kkalon ky kolonim edhe tek vete njeriu, atehere kjo duhet te ndalohet fetarishte sepse njeriu eshte krijuar me diffete dhe nuk eshte i kenaqur gjithmone me nje aritje,,,,Andaj gjithmon kerkon ne nje persosmeri absolute!
Wealejkum Selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!    Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sondazh Islam në lidhje me Klonimin në kafsh dhe njerëz?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Sondazhe Islame-
Kërce tek: