islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty96%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty1%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty2%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit Empty
10092012
MesazhNjeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit (u59u)Varreza%20muslimane%20ne%20Lucern

Cito :

Miku im, ku i ke fëmijët, ku i ke miqtë dhe familjet, ku e ke pasurinë, si e ke kaluar natën e parë të varrit, a e ke pasur lehtë apo vështirë, si janë Munkeri dhe Nekiri?” Përgjigje nuk ka....


Nga: Saudin Cokoja
Cili do qoftë që do t`u tregoje se ka parë njeri i cili ka shkuar natën vonë tek varrezat ose se është shtrirë në varr të hapur, ose do të thuan se është i çmendur ose se ka probleme të caktuara. Mund të jetë edhe i çmendur, mirëpo fillimisht ka pasur ca probleme. As që do të shkruaja këtë temë, po qe se nuk do ta kisha lexuar historinë e Sufjan eth Theurit r.a., i cili në njërën prej dhomave të tij ka pas gropuar një varr, dhe kur e kanë shtrënguar mëkatet, do të shtrihej në atë varr dhe do të tregonte:” Zoti im, kthemë, kthemë!”, dhe kur do të dilte nga varri, vetvetes i tregonte:” Ja, je i kthyer, të shohim tani se si do të punosh”.
Njeriu i cili nuk e ka falur namazin e sabahut në kohë, pas kësaj, ka një ndjenjë të çuditshme të rëndesës në shpirt dhe zemër. Kanë kaluar një ditë, dy tre...dhe nuk ka shenja përmirësimi. Fatkeqësisht, prapë i ka ndodhur që të mos fal namazin e sabahut në kohë, dhe tashmë nuk ndjen asnjë rëndesë në zemër e shpirt, pasi që kjo gjë është bërë pjesë e përditshmërisë së tij. Si duket ka ardhur koha që shpirti të ringjallet në kuptimin imanor.
Kam vendosur ( thotë ky njeri) që ti vizitoj varrezat dhe nëse shoh ndonjë varr të hapur, të shtrihem në të, që shpirtit ti tregoj dhe dëshmoj, se si është të banosh aty, ajo është shtëpia e saj. Vendimi është marr, në mbrëmje iki për në varreza. Ora ka qenë diku 1 pas mesnate. Ngadalë e kam hapur derën dhe jam futur në varreza.
Edhe pse shpesh herë kam qenë në këto varreza, në raste xhenazesh, mirëpo për të parën herë jam pa njerëz, vet. Qielli nuk ka qenë asnjëherë aq i trishtueshëm sikur atë natë, heshtje totale. Kam ndjerë një erë të njerëzve të varrosur, era e tyre gjithmonë ka qenë e njohur për mua. Thjeshtë kam ndjerë ashtu erë të qartë të vdekjes dhe jo të jetës. Jam ulur para një varri dhe kam filluar të mendoj: çfarë fsheh në vete ky varr? Lumturinë, gëzimin, dhimbjen, hidhërimin... Çka do të më tregonin banorët e këtyre varrezave tash, nëse do të kishin mundësi të flisnin? Me siguri fjalën e fundit të Pejgamberit alejhi selam pak para vdekjes së tij:” Namazi, namazi, namazi dhe atë që e keni nën kujdes.” ( Musnedi i Imam Ahmedit, 7/235, shih)
Jam kujdesur që askush të mos më shoh në këtë natë të tmerrshme në varreza, Allahu e di se çka do të mendonin, mirëpo askush përveç Allahut nuk e di se këtu jam për shkak të mos faljes së namazit të sabahut në kohë. Nuk kam ndjerë frikë për faktin se jam te varrezat, kam ecur ndërmjet varrezave me shumë kujdes. Kam pasur kujdes edhe për disa gropa të hapura, të cilat do të pritnin banorët e saj ditëve në vijim.
Kam shkuar deri tek ato, disa prej tyre kanë qenë shumë të trishtueshme, më kanë frikësuar, zemra ka filluar që të shpejtoje rrahjet e saj, e kam ndjerë sikur po më thërrasin. Përderisa kam ecur nëpërmjet varrezave kam pyetur vetveten, kush banon aty, alkoolistët, ato që kanë bërë të këqija, ndjekësit e epshit, ato që rregullisht kanë falur namazin dhe kanë agjëruar, janë ruajtur nga mëkatet, ato të cilët para popullit kanë aktruar se e falin namazin, mirëpo kur kanë qenë vet e kanë lënë atë?
Iu jam afruar një grope të zbrazur. Shikova në thellësinë dhe errësirën e saj. U ndala para saj dhe filloi që të më kaplojë një frikë e pa përshkruar. Pse më janë rënduar këmbët, pse ecjet i kam të rënda? Shumë varreza kam parë, mirëpo kjo është e veçantë, varr i veçantë është sepse po dua të futëm në të edhe atë i gjallë!!! Zemra prapë ka filluar që të më rrahë në mënyrë të përshpejtuar, jam ndjerë sikur ka dikush para meje dhe të më pritnin për të më ngrënë... E kam shtyrë veten të futëm poshtë, nuk kam pasur fuqi, iu jam frikësuar thellësisë së tij, subhanAllah, aq vend i vogël për dikë do të jetë bahçe xheneti, ndërsa për dikë tjetër luginë e xhehenemit me shumë mundime.
Kam zbritur ngadalë, kam mbërritur diku kah mesi i varrit dhe i kam bashkuar këmbët me duart. Paramendoni, gjendem në vendin në të cilën të gjithë do të shkojmë në fund. Ai është i vetmi vend nga cili askush nuk mund të ikë. E kam afruar veshin tim djathtas varrit dhe kam filluar që të dëgjoj atë që është varrosur shumë kohë më herët dhe fillova ta pyes:” Miku im, ku i ke fëmijët, ku i ke miqtë dhe familjet, ku e ke pasurinë, si e ke kaluar natën e parë të varrit, a e ke pasur lehtë apo vështirë, si janë Munkeri dhe Nekiri?” Përgjigje nuk ka....
E kam ulur kokën në tokë dhe kam ndjerë ftohtësinë e saj. Ngadalë jam lëshuar dhe shtrirë. I kam mbyllur sytë dhe tash vetëm një mendim më është sjell në kokë : si është që të jesh i vdekur?
Përderisa kam qenë i shtrirë, kam shikuar ngadalë kah xhenazja, nga aty dilte një erë e tmerrshme. Xhenazja më ka frikësuar shumë, jam zgjuar dhe jam ulur e nuk jam shtrirë. Përderisa kam qenë ulur, kam menduar se secila xhenaze të thirr dhe ngadalë të lëshojnë më të afërtit e tu, dhe punojnë më atë shpejtësi, që duan sa më shpejtë të të varrosin. Dhe kur të përfundoje, imami thotë:” Bëni dua për vëllain tuaj, ai tash fillon që të jap llogari..” Ato ikin, dhe unë ngeli vet, i lëshuar në mëshirën e Allahut.
Mu ka kujtuar se pse Sufjan eth Theuri r.a., ka folur në varrin e tij:” Më kthe, o Zoti im!” Jam zgjuar ngadalë nga varri, dhe kam bërë tevbe, pendim, si një fëmijë i vogël dhe në vetvete kam thënë:” Asnjëherë më, nuk do të lejoj që të më ikë namazi i sabahut!” Kam qenë i lodhur dhe pagjumë.
Ky njeri ka fjetur vetëm në disa namaze të sabahut! Çka është me ato të cilët asnjëherë nuk i bijnë në Razz Allahut? Çka është puna me ato të cilët falen vetëm ditëve të bajramit, çka është me ato të cilët xhenazet i vendosin anash si jo myslimanët, ndërsa quhen mysliman? Qysh do të shtrihen ato në varr dhe të japin llogari. Le ta dinë se Allahu është Mëshirues, mirëpo Mëshirën e Tij duhet që ta meritojmë dhe në të njëjtën kohë Ai është i Drejti.
Nga boshnjakishtja përktheu dhe përshtati: Hamdi NuhijuAllahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit :: Komentet

No Comment.
 

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: