islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty20%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty7%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty37%Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Empty
MesazhTitulli: Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin!   Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! EmptyMon 10 Sep 2012 - 19:05

Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! Automjete-198x198Brenda disa javësh, rreth 2,800 automobila, kamiona dhe autobusë do të fillojnë të flasin mes veti në rrugët Ann Arbor të Mishiganit, në një eksperiment për të cilin zyrtarët qeveritar shpresojnë të nënkuptoj rrugë më të sigurta në të ardhmen e afërt.
Pajisjet pa tela do t’i mundësojne makinave të dërgojnë sinjale njëra tjetrës, duke i paralajmëruar shoferëve rreziqe të ndryshme të trafikut.
Ato gjithashtu do të mundësojnë të ndryshojnë ngjyrën e semaforit në të gjelbër nëse nuk ka vetura tjera afër.
Departamenti i Transportit në Universitetin e Michigan-it shpreson se projekti një vjeçar do të mbledh informata të mjaftueshme që tregojnë se këto pajisje do të ndihmojnë në parandalimin e ndeshjeve në komunikacion.
Zyrtarët thonë që eventualisht të gjithë automobilat do të jenë të pajisur me këto pajisje. Deri tani, 500 automobila të pajisur vozisin nëpër rrugë. Ky numër do të bëhet 2,800 në gjashtë javët e ardhshme në SHBA.
Më shumë se 32,000 njërëz kanë pësuar vdekje në ndeshje të trafikut në komunikacionin amerikan vitin e kaluar. Numri i ndeshjeve është duke u zvogëluar në raport të drejtë me shtimin e pajisjeve të ndryshme automobilistike që ndihmojnë vozitësit dhe mbajnë veturat nën kontroll në rastet emergjente.
(Telegrafi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Teknologji:Automobilat që flasin me njëri tjetrin!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: