islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Tetë këshilla jetësore ! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tetë këshilla jetësore ! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tetë këshilla jetësore ! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tetë këshilla jetësore ! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tetë këshilla jetësore ! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tetë këshilla jetësore ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tetë këshilla jetësore ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tetë këshilla jetësore ! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tetë këshilla jetësore ! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tetë këshilla jetësore ! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tetë këshilla jetësore ! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tetë këshilla jetësore ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tetë këshilla jetësore ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tetë këshilla jetësore ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tetë këshilla jetësore ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tetë këshilla jetësore ! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tetë këshilla jetësore ! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tetë këshilla jetësore ! Empty96%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Tetë këshilla jetësore ! Empty0%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tetë këshilla jetësore ! Empty0%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tetë këshilla jetësore ! Empty0%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tetë këshilla jetësore ! Empty1%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tetë këshilla jetësore ! Empty2%Tetë këshilla jetësore ! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tetë këshilla jetësore !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tetë këshilla jetësore ! Empty
08092012
MesazhTetë këshilla jetësore !

Tetë këshilla jetësore ! (u84u)love1%20islam%20iman
Cito :
"E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve, xheneti është vendi i tij ".79:40-41
Tetë këshilla që më habitën derisa më bënë të qajë...

1- Vëzhgova për rreth botës dhe e pash se secili e donë dikë por kur ai të vdesë dhe të hyjë në varr atëherë ndahet prej tij, andaj unë i mora mirësitë për të dashur në mënyrë që edhe pas vdekjes të më shoqërojnë.

2- Meditova fjalën e Allahut xh,sh ‘’ E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve, xheneti është vendi i tij ‘’.79:40-41, dhe fillova të luftoja me epshet derisa u stabilizova në adhurime.

3- Vërejta se në këtë gjithësi çdo që me vlerë e ka edhe vlerën e saj për ta ruajtur ndërsa kur e lexova fjalën e Allahut xh,sh ‘’Ajo që e keni pranë vetes është e përkohshme, e ajo që është te All-llahu është e përjetshme ’’ 16:96, atëherë fillova që çdo gjë me vlerë të e dhurojë për hir të Allahut xh,sh në mënyrë që të më ruhej.

4- Shikova krijesat dhe pash se ato krenoheshim me prejardhjen e tyre, familjen e tyre dhe trashëgimtarët e tyre e ndërsa kur e pash se Allahu xh,sh thotë se ‘’E s'ka dyshim se te All-llahu më i ndershmi ndër ju është ai që më tepër është ruajtur (këqijat) ‘’49:13, atëherë fillova që të angazhohem me devotshmëri që të bëhesha tek Allahu më i ndershëm.

5- Vërejta se si njerëzit e mallkonin njëri tjetrin dhe e vrisnin njëri tjetrin ndërsa shkaku i kësaj ishte zilia e kur e pash se Allahu xh,sh thoshte se ‘’Ne kemi përcaktuar ndër ta gjendjen e jetës në këtë botë’’ 43:32, atëherë e lash zilinë dhe smirën, iu shmanga njerëzve duke e ditur mirë se ndarja ime për këtë botë kishte ardhur nga Allahu xh.sh

6- Pash se si njerëzit armiqësoheshin ndër veti, vritnin njëri tjetrin, kacafyteshin me njëri tjetrin e ndërsa Allahu xh,sh thoshte se ‘’ Djalli është armik i juaji, pra edhe ju konsiderojeni armik ‘’ 35:6, andaj u veçova në armiqësi dhe luftë kundër shejtanit duke mos pasur kohë të armiqësohem me njerëzit.

7- Shikova se si njerëzit luftonin në kërkim të riskut, dhe se si ata e poshtëronin vetën e tyre në kërkim të tij e nga njëherë edhe hynin në ndalesa për të arritur tek ai ndërsa Allahu xh,sh thotë se ‘’ Nuk ka asnjë gjallesë në tokë që All-llahu të mos ia ketë garantuar furnizimin e saj ‘’ 11:6, e përderisa edhe unë jam nga këto gjallesa dhe përderisa edhe unë e kam furnizimin e garantuar atëherë u angazhova të arrij atë që është me e mirë tek Allahu duke e lënë atë që më takon mua të ma e sjellë Allahu.

8- Shikova se si krijesat mbështeteshin tek krijesat e tjera nga i njëjti lloj si për familje, pasuri, shëndet e ndërsa Allahu xh,sh thotë se ‘’ Kush i mbështetet All-llahut, Ai i mjafton atij ’’ 65:3, andaj edhe e braktisa të mbështeturit në njerëz duke u përpjekur që çdo herë të mbështetem vetëm në Allahun xh,sh.

Nëse çdo herë përpiqesh që të e mendosh madhërinë e Allahut xh,sh dhe të krijimtarisë së Tij, dhe të e kesh çdo herë parasysh se Ai të sheh dhe se e dinë se çfarë ka në brendinë tënde, me mundohesh që çdo herë të e arrish kënaqësinë e Tij me vepra të mira atëherë do të shohësh se si do të arrish që të largohesh nga mëkatet dhe nga veprimet e liga dhe do të arrish të e shijosh ëmbëlsinë e besimit dhe të e vëresh se si rritet në zemrën tënde.

E sa e bukur është jeta kur ajo jetohet për të arritur kënaqësinë e Mëshiruesit, Zotëruesit të kësaj bote.Përshtati: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Tetë këshilla jetësore ! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Tetë këshilla jetësore ! :: Komentet

No Comment.
 

Tetë këshilla jetësore !

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: