islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3012 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Alfred Dosku

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Myslimanët gabojnë e jo Islami

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Myslimanët gabojnë e jo Islami Empty
MesazhTitulli: Myslimanët gabojnë e jo Islami   Myslimanët gabojnë e jo Islami EmptyFri 7 Sep 2012 - 23:03

Myslimanët gabojnë e jo Islami


Nga: Zakir Naik

Huti: Nëse Islami është feja më e mirë, pse atëherë shumë mysliman janë të pandershëm, të pamoralshëm dhe të përzier në shumë punë të fëlliqtë nëpërmjet rrugës së tradhtisë, drogës, përdhunimit?

Mediet flasin gënjeshtra për Islamin

Islami padyshim është religjioni më i mirë, mirëpo media që janë në duart e perëndimorëve e luftojnë atë. Perëndimorët hiç pa u ndalur publikojnë dezinformata kundër Islamit, si në mediet e shtypura ashtu edhe në ato elektronike. Përveç dezinformatave, ata keqinterpretojnë Islamin, qëllimisht heqin diçka dhe shtojnë diçka tjetër.

Nëse kudo nëpër botë eksplodon ndonjë bombë, të parët të cilët do të janë të akuzuar pa asnjë dëshmi janë myslimanët. Menjëherë në faqet e para të gazetave paraqiten këto gjëra me tituj të mëdha. Më vonë, kur të vërtetohet se për ato eksplodime fajtor janë jo myslimanët, ai lajm botohet e publikohet në ndonjë medium të vogël, të parëndësishëm dhe të pahetueshëm në shoqëri.

Nëse një mysliman 50 vjeçar, martohet me një vajzë 15 vjeçare, me pëlqimin e saj, ai lajm depërton në ballinat e gazetave botërore. Megjithatë, nëse një jo mysliman 50 vjeçar e dhunon një vajzë 6 vjeçare, ai lajm botohet në brendi të gazetës në kuadrin e lajmeve “ parashikimi i shkurtër i lajmeve”! Për çdo ditë në Amerikë ndodhin 2713 përdhunime, mirëpo asgjë prej saj nuk botohet nëpër gazeta, përderisa ajo gjë është shndërruar në stil i jetës amerikane.

Dele e zezë në çdo shoqëri

Jam i vetëdijshëm se ka mysliman të cilët janë të pandershëm, që tradhtojnë, vjedhin, gënjejnë etj. Megjithatë, problemi është aty se mediumet i etiketojnë të gjithë myslimanët me atë grup myslimanësh. Kështu, myslimanët shndërrohen në dele të zezë kudo që të shkojnë.

Si tërësi, myslimanët janë më të mirët

Edhe pse myslimanët kudo që të shkojnë, nga të tjerët shndërrohet si dele e zezë, si tërësi në nivel global, ato janë etniteti më i mirë. Ne jemi shoqëria më e madhe në botë e cila nuk pimë alkool. Shikuar në nivel të përgjithshëm, ne jemi shoqëria më e madhe në botë që ndajmë pjesë nga pasuria jonë më shumë se të gjitha shoqëritë tjera, për çështje humanitare. Globalisht nuk mund ta fitojë betejën me ne, myslimanët, asnjë shoqëri në çështjen e nderit, moralit, respektit, principialitetit, respektimit të drejtave njerëzore.

Mos gjyko automobilin duke u bazuar në vozitësin

Paramendoni duhet që të jepni vlerësime se sa është i mirë modeli më i ri i veturës “Mercedes”. Vozitësi i papërvojë, ulet në këtë veturë, dhe në hapin e parë sa e nisë veturën del prej rrugës. Kush është fajtor për daljen jashtë rrugës, vozitësi apo vetura? Me siguri fajtori do të jetë vozitësi. Për të analizuar performansat e automobilit nuk duhet shikuar vozitësi, por duhej analizuar: sa është i shpejtë, sa harxhon, çfarë shkalle të sigurisë ka etj. Madje nëse edhe hipotetikisht pajtohemi se myslimanët janë të këqij, nuk guxojmë që në bazë të saj të sjellim përfundime për Islamin si religjion. Nëse dëshironi që të sillni qëndrim rreth Islamit, fillimisht duhet që ta studioni atë nëpërmjet burimeve të saja themelore: Kur`anit dhe Sunnetit.

Vlerësoni Islamin në bazë të veprave të ndjekësve më të mirë të Pejgamberit Muhammed alejhi selam

Nëse dëshironi që praktikisht të vërtetojeni në performansat e automobilit, atëherë këtë gjë mund ta bëni përmes ndonjë eksperti, ose vozitësi me përvojë i cili di t`i testoje performansat e atij automobili. Njashtu, shembulli më i mirë, në bazë të cilit mund të sillni përfundim për Islamin, është i Dërguari i Allahut, Pejgamberi Muhammed alejhi selam. Përveç myslimanëve, ka edhe disa dashamirë të tjerë, njerëz të ndershëm nga jo myslimanët, që kanë thënë se Muhammedi alejhi selam është krijesa më e mirë e të gjitha kohërave. Majkl Hart e ka shkruar librin “ Njëqind personat më me ndikim në histori”. Në krye të listës e ka vendosur Pejgamberin e Islamit, Muhammedin alejhi selam. Ekzistojnë edhe shumë shembuj të tjerë, ku jo myslimanët i japin respekt të madh Muhammedit alejhi selam, siç është për shembull Tomas Karlajla, Le-Martina dhe të tjerët.

Përktheu dhe përshtati nga boshnjakishtja: Hamdi Nuhiju

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Myslimanët gabojnë e jo Islami
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: