islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Toka flet!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Toka flet!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Toka flet!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Toka flet!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Toka flet!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Toka flet!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Toka flet!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Toka flet!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Toka flet!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Toka flet!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Toka flet!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Toka flet!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Toka flet!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Toka flet!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Toka flet!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Toka flet!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Toka flet!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Toka flet!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Toka flet!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Toka flet!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Toka flet!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Toka flet!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Toka flet!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Toka flet!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Toka flet!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Toka flet!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Toka flet!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Toka flet!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Toka flet!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Toka flet!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Toka flet!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Toka flet!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Toka flet!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Toka flet!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Toka flet!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Toka flet!!! Empty20%Toka flet!!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Toka flet!!! Empty7%Toka flet!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Toka flet!!! Empty37%Toka flet!!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Toka flet!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Toka flet!!! Empty
MesazhTitulli: Toka flet!!!   Toka flet!!! EmptyMon 3 Sep 2012 - 14:50

Toka flet!!! Toka1-300x225
“Toka flet” është titulli i një artikulli të cilin e hasa në një faqe shkencore të revistës DiscoverMagazine.com. Titulli duket paksa i natyrshëm për këtë kohë kur shkencëtarët kanë zbuluar se, përafërsisht, çdo gjë emiton vibratim (dridhje) zëri.

Nëse kjo tani duket e natyrshme, në kohën e shpalljes së Kur’anit, dukej e çuditshme ngase njeriu atëbotë nuk mund ta imagjinonte dot se toka mund të nxjerr dridhje zëri, edhe pse Kur’ani këtë gjë e trajtoi në disa ajete te tij, komenti i të cilave nga dijetarët qe: Allahu i Madhëruar ia dha tokës mundësinë e të folurit kështu që ajo foli. Thotë Allahu: “Mandej e mësyu qiellin (krijimin e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinë që ishte si materie e parë) dhe atij e edhe të tokës i tha: “Qasuni urdhrit Tim me dëshirë ose me dhunë!” Ato të dyja thanë: “Po i qasemi me dëshirë!”. [1]

Për Faraonin dhe grupin e tij pasi që e fundosi për shkak të pabesimit, tha: “Për ta nuk qanë as qielli e as toka dhe atyre nuk iu dha afat ”. [2]

Nëse iu kthehemi mendimeve të dijetarëve dhe komentuesve të Kur’anit, do të gjejmë se ata nuk ishin luhatur para kësaj të vërtete shkencore aspak. Përkundrazi, ata besuan në të dhe në çdo gjë që solli Kur’ani. “Toka ka folur me zë të vërtetë, e po kështu edhe qielli. Toka ka qarë me zë të vërtetë e po kështu edhe qielli“- sqaruan ata.

Çudia është edhe më e madhe kur shohim se njëri ndër sajtet (faqet) më të rëndësishme në botë për Astronomi,www.space.com, ka publikuar një artikull me titull: “Qielli flet”. Profesori Mark Wetl nga Universiteti i Virxhinias, ka zbuluar se gjithësia në fillim të krijimit të saj ka lëshuar dridhërime zëri si rezultat i furnizimit të befasishëm me gaz që ekzistonte atëbotë. Për këtë zbulim na ka folur Kur’ani, siç pamë më lartë në ajetin 11 të kaptinës Fussilet.

Tregimi nuk merr fund këtu. Dijetarët kanë zbuluar se këto dridhërime zëri të quajtura “infrasound” janë tepër të rëndësishme dhe se ato kanë një pune – rol të ndjeshëm, e që padyshim se kështu paraqet një dhunti të Allahut të Madhëruar për ne. Toka lëshon kësi dridhërime, të cilat janë në fushën më pak se 20 herc (më pak se 20 dridhje në sekondë) para ndodhjes së tërmeteve dhe lëkundjeve të tokës. Këto dridhërime i lëshon po kështu edhe para shpërthimit të vullkaneve si dhe para ngritjes së valëve të detit -tsunamit.

Kur Tsunami e goditi Indonezinë në vitin 2004, me ç’rast morri qindra mijëra viktima, kishte ndodhur kjo që potencuam sipër. Qentë kishin ikur nga ajo zonë ndërsa elefantët në kopshtin e kafshëve kishin filluar të gërdallin e gërnjarin (lëshojnë zërin e tyre) dhe të frikësohen, dukuri kjo që nga dijetarët u komentua: Kafshët dëgjojnë këto dridhërime zëri dhe kanë frikë prej tyre.

Dijetarët kanë zbuluar se elefanti bën bisedë me këto dridhërime infrasound derisa balenat iu flasin balenave me këto dridhërima që përhapen me mijëra kilometra. Çudia është edhe më e madhe kur mësojmë se elefanti dëgjon dridhërimat e ulëta të zërit, të cilat njeriu nuk i dëgjon dhe të cilat ia paraprijnë erërave (stuhive), kështu që ik prej tyre. Po kështu edhe shembja e madhe e akullit paraprihet me dridhërima zëri të ulëta, gjë që bën dijetarët të shfrytëzojnë rastin dhe t’i lajmërojnë herët tërmetet, vullkanet apo fatkeqësitë tjera natyrore.

Allahu i Madhëruar këto dridhërime të ulëta zëri para ndodhisë së ndonjë vullkani apo fatkeqësie tjetër natyrore, si: tërmetet, etj, i bëri si paralajmërim për kafshët që të ikin prej vendit ku do të shpërthejë vullkani. Allahu i Madhëruar i pajisi kafshët me organe që dëgjojnë këto dridhërime ndërsa njeriu (mendjemadh) edhe sot nuk ka arritur dot të zbulojë ndonjë aparat që do ta lajmëronte më herët ndodhjen e këtyre tërmeteve e dridhjeve të tokës. I Lartëmadhëruar qoftë Allahu!

Shikoni se si Allahu i Madhëruar çdo gjë e nënshtroi në shërbim tonin. Thotë Allahu: ”Dhe për ju nënshtroi gjithë ç’ka në qiej dhe ç’ka në tokë, njëmend për njerëzit që mendojnë thellë, në to ekzistojnë argumente”. [3]

Ty të takon falënderimi për këto begati i Zoti i qiejve dhe tokës. Të lusim që të na bësh dobi me këtë dituri ngase Ti dëgjon, je afër dhe i përgjigjesh lutjeve tona!

www.sinqeriteti.com

Autor : Abdu’d daim el-Kehil
Burimi: www.55a.net/ firas/arabic/ ?page=show_ det&id=1446&select_page= 10
Përshtati në shqip : Sedat Islami

[1]Fussilet, 11
[2]ed-Duhan, 29
[3]el-Xhathije, 13

Allahu ju shperbleft per postimin.
Toka flet!!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Toka flet!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: