islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty20%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty7%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty37%Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Empty
MesazhTitulli: Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë   Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë EmptyTue 28 Aug 2012 - 21:12

Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë Dua-264x184
1. Kjo është koha pas faljes së namazit, veçanërisht pas namazit farz, kurse është mirë leximi i duave pas leximit të Et-Tehijjatit, dhe para dhënies së selamit. Megjithatë nuk është sipas sunnetit që menjëherë, pas dhënies së selamit, të ngriten duart për të bërë dua. Kjo nuk ka qenë praktikë e të Dërguarit të Allahut, s.a.v.s.

2. Gjithashtu, është mirë që duatë të lexohen në kohën ndërmjet ezanit dhe ikametit. Imam Nesaiu shënon transmetimin në të cilin thuhet se kush lexon dua në këtë kohë, gjithsesi se ka për t’iu pranuar. Pas këndimit të ezanit bëj dua aq sa mundesh dhe lute Allahun e Madhërishëm që të të përgjigjet dhe të ta dhurojë atë që dëshiron.

3. Leximi i sa më shumë duave në Razz, gjithashtu është e preferuar. Imam Buhariu në Sahihun e tij shënon transmetimin në të cilin i Dërguari, s.a.v.s., ka thënë: “Njeriu është më afër Krijuesit të tij gjersa gjendet në Razz, andaj dhe lutuni sa më shumë në atë moment”.[1] Ndërsa në një transmetim tjetër thuhet: “Sepse në atë momentë, duatë me siguri do t’ju pranohen”.[2] Muslimani duhet lutur sa më shumë gjersa ai gjendet në Razz dhe atë pasi ta ketë shqiptuar fjalën: “Subhane rab-bije-l-ala”.

4. Ndër kohët e zgjedhura radhitet, gjithashtu, edhe pjesa e tretë e natës. Imam Buhariu në Sahihun e tij shënon transmetimin në të cilin thuhet se i Dërguari, s.a.v.s., ka thënë: Në pjesën e tretë të natës, Zoti ynë zbret në qiellin e tokës dhe thotë: A ka ndonjë që kërkon diç dhe Unë t’ia plotësojë? A ka ndonjë që kërkon falje, e Unë ta falë? A ka dikush që më lutet Mua, e Unë t’ia pranojë duatë e tij?”[3]

5. Gjithashtu, ndër kohët e zgjedhura konsiderohet edhe koha pas namazit të iqindisë në ditën e Xhuma. Gjëtë ditës së xhuma ekziston një kohë, që nëse besimtari e lut Allahun e Madhërishëm që t’ia plotësojë ndonjë të mirë, Ai do t’ia pranojë atë. Kjo është koha e momenteve të fundit të ditës pas iqindisë.

6. Ndërsa dita e Arafatit është e veçantë për lutje dhe dua.

________________
[1] Muslimi e shënon nën numrin (482), Ahmedi (9165), Ebu Davudi (875) dhe Nesaiu (1137).
[2] Muslimi e shënon nën numrin (479), Ahmedi (1903), Ebu Davudi (876) dhe Nesaiu (1045, 1120).
[3] Buhariu e shënon nën numrin (1145, 6321, 7494), Muslimi (758).

________________
Autor:
Aid El-Karni

Libri:
“Bedemi Allahove zastite”, Bookline, 2008., fq. 357-358.

Përktheu:
Mehas Alija

Maj, 2009
©️BIR
www.breziiri.com

________________

[1] Muslimi e shënon nën numrin (482), Ahmedi (9165), Ebu Davudi (875) dhe Nesaiu (1137).

[2] Muslimi e shënon nën numrin (479), Ahmedi (1903), Ebu Davudi (876) dhe Nesaiu (1045, 1120).

[3] Buhariu e shënon nën numrin (1145, 6321, 7494), Muslimi (758).________________

Autor:
Aid El-Karni

Libri:
“Bedemi Allahove zastite”, Bookline, 2008., fq. 357-358.

Përktheu:
Mehas Alija

(Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kohët në të cilët Allahu, xh.sh., i pranon duatë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: