islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty20%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty7%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty37%Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] Empty
MesazhTitulli: Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE]   Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] EmptySun 9 May 2010 - 23:24

Abdullah Bin Hanzalla

Abdullah bin Hanzalla (r.a) në mesin e sahabëve ishte i njohur me mënyrën si u bë dëshmor (shehid). Edhe babai i tij u takonte sahabëve (shokëve të Pejgamberit s.a.v.s), dhe njihej me llagapin , sahabi të cilin e kanë larë melaqet. Nëna e Abdullah bi n Hanzallës ishte Xhemile binti Abdullah.

Babai i tij Hanzall ishte martuar në natën kur do të zhvillohej beteja e Uhudit, ku të nesërmen do të bëhej shehid në këtë betejë.Kur ndërroi jetë Pejgamberi s.a.v.s Abdullahi ishte shtatë vjeçar, kështu që ai ka marrë pjesë në ligjeratat e Pejgamberit s.a.v.s që ishin shërim për shpirtërat e njerëzve.

E pashë në ëndër

Hz.Abdullahi ne vitin 682 në betejën e Harasë, tre ditë para se të mbaronte muaji i Zilhixhes, ditën e Ejte u bë shehid. Në këtë betejë, Abdullah Bin Hanzalla , për herë të parë i nxori në betejë tetë djemtë e tij, dhe të gjithë një nga një u bënë shehid, kurse më në fund edhe ai e nxori shpatën, ia theu majën dhe u hodh në betejë, duke luftuar trimërisht deri sa edhe ai vetë ra shehid.

Abdullah bin Ebi Syfjani na e rrëfen ngjarjen në këtë mënyrë: “Unë e dëgjova babanë tim duke thënë: Pasi që u bë shehid Abdullah bin Hanzalleja e pash në ëndërr në gjendje shumë të mirë, dhe e pyeta. Ebu Abdurramanin, a nuk të vranë ty a? Po, më vranë, por më pas Allahu (xh.sh) më shpërbleu me xhennet. Unë këtu po lëviz lirisht dhe po përfitoj nga të mirat e xhennetit. Por, çfarë ndodhi me sahabët e tjerë? Çfarë ndhi me ta?

Ata ndodhen rreth sanxhakut tim, që sigurisht ti ata i sheh. Pas këtyre fjalëve unë u zgjova nga gjumi. Kuptova që ëndrrën që e pashë ishte ehajrit për Abdullah bin Hanzallan (r.a).”

Mos kërko asgjë nga të tjerët

Sipas transmetimit të Sufjan bin Selimit, Iblisi (djalli) i ëhstë shfaqur Hz. Abdullah bin Hanzallas dhe i ka thënë: Më dëgjo mua dhe do të të mësojë diçka. Hz.Abdullahu iu përgjigj: Nuk kam nevojë të mësojë asgjë prej teje.

Djalli ia ktheu përsëri: Njëherë më dëgjo, pastaj atë që do ta them po deshe pranoje po s`deshe mos e prano. Pastaj djalli vazhdoi me këto fjalë:

Ej djali i Hanzallas, asgjë dhe askënd tjetër mos dëshiro dhe mos këkro veç Allahut! Çfarë do që të dëshirosh, këkro veç nga Allahu!
Vëreje mirë se ç`po ndodh me ty kur po nevrikosesh! Kur ti po nevrikosesh unë po të sundoj.

Një ditë Abdullah bin Hanzalla (r.a), bashkë me shokët e tij shkuan në vizitë tek djali i Hz.Said bin Ubadee –së. Kur erdhi koha e namazit, pronarit të shtëpisë i ofruan që të bëhet imam. Por, ai donte që të dalë imam ndonjë nga miqtë që i kishin ardhur në vizitë. Hz.Abdullahi transmetoi një hadith, ku Pejgamberi (s.a.v.s) thotë kështu:

Nga gjërat që i takojnë të bëjë një person janë: Të flejë në krevatin që i takon atij, t`i hip kafshës që i takon atij dhe të bëhëet imam në shtëpinë e tij”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Abdullah Bin Hanzalla {Fragmente nga Jeta e AS`HABVE]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: