islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty96%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty0%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty0%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty0%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty1%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty2%Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit   Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit EmptySat 25 Aug 2012 - 19:20

[Only admins are allowed to see this image]
E çka pas Ramazanit ? Në ramazan isha i drejtuar kah Allahu s.w.t…Shpeshtoja nafilet (namazet vullnetare)…Ndieja kënaqësinë e ibadetit…Lexoja Kuranin shume…Nuk mungoja në namaz me xhemat…Nuk shikoja në ndalesat e Allahut s.w.t…Por,pas ramazanit humba kënaqësinë e ibadetit,të cilën e ndieja në ramazan dhe tani nuk gjej shtytës për në ibadet…Shume shpesh më kalojnë namazet me xhemat … Namazet nafilet dhe leximin e Kuranit pothuajse veç i kam ndërprerë krejtësisht…dhe…dhe…dhe…dhe…

Ky problem a ka zgjidhja apo shërim?

Vëllai im! Ja dhjete metoda që të vazhdosh në pune të mbara pas ramazanit.

1- Së pari dhe para çdo gjëje : Kërkimi i ndihmës prej Allahut s.w.t për udhëzim dhe stabilitet në fe. Allahu s.w.t e lavdëroi duanë e dijetareve, “Zoti ynë, mos na i lako zemrat tona pasi na drejtove, na dhuro mëshirën Tënde, pse vetëm Ti je dhuruesi i madh”.( Ali Imran 8)

2- Të ndenjurit e shpeshte me njerëzit e mirë dhe kureshtja për tubime të përgjithshme të dhikrit( përmendjes të Allahut s.w.t),si: ligjëratat, apo edhe të veçanta si: vizitat.

3- Të njoftuarit me jetën e njerëzve të mirë dhe këtë nëpërmjet leximit të ndonjë libri, dëgjimit të ndonjë kasete…Në veçanti duhet të interesohemi me jetën e sahabeve sepse kjo vepër i dërgon shpirtit vendosmëri, force dhe vullnet.

4- Dëgjimi i shumtë i kasetave ndikuese me karakter islam, si: ligjërata,këshilla, e pse jo edhe vizita e studiove islame kur të kesh kohe .

5- Pasioni për t’i kryer farzet, qofshin ato namaze të obliguara apo kompensimi i asaj,që na ka kaluar nga ramazani pa e agjëruar, sepse në farze ka dobi të madhe.

6- Pasioni për namaze vullnetare (nafile) edhe nëse janë pak sepse” Veprat me të mira tek Allahu janë ato që janë në rrjedhe e sipër edhe nëse janë pak” siç thotë Muhamedi Alejhi selam

7- Të filluarit me nxënien e Kuranit përmendesh, vazhdimin në leximin e tij dhe t’a lexosh atë që ke nxënë përmendesh gjate namazeve, farze apo nafile qofshin ato.

8- Shpeshtimi i përmendjes së Allahut s.w.t, kërkimit falje(istigfarit) sepse nëse kjo është vepër e vogël dobia e saj është e madhe, shton imanin dhe forcon zemrën.

9- Largimi nga mjetet, të cilat t’a prishin zemrën, qofshin ato shokë të këqij, televizion, satelit, dëgjim i këngëve, mjeteve muzikore si dhe shikimi në revistat pornografike, dhe se fundi

10- Vëlla i nderuar! Të porosis të shpejtosh në teube. Në teube të sinqerte, në të cilën nuk ka kthim mbrapa inshaAllah, dhe se Allahu s.w.t gëzohet me një gëzim të madh kur të pendohet robi.

Vëlla i nderuar! Të porosis të mos jesh prej atyre njerëzve që Allahun s.w.t e njohin vetëm në ramazan. Selefi( të parët tanë) për të tillët thoshin: Njerëz të këqij! Nuk e njohin Allahun për veçse në Ramazan.

Këtu ndahemi vëlla i nderuar për t’u takuar në Ramazanin e ardhshëm ( inshaAllah) duke të dëshiruar ty shëndet, lumturi dhe stabilitet në fenë e Allahut s.w.t!

Këto këshilla janë të mira dhe të dobishme për atë që i lexon dhe punon sipas tyre!

Porosisim çdo lexues që t’i zbatoje dhe t’i përhapë ato me shprese se do të përfitojë dhe ndieje kënaqësi në namazin e tij


Shkroi: Esh Shejh Abdullah Abdurrahman El Xhibrini,( antare i keshillit për fetva )

Burimi:[Only admins are allowed to see this link]

Përshtati në shqip: Sedat Gani islami

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dhjetë metoda për të vazhduar në të mbara pas Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: