islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty20%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty7%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty37%Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Empty
MesazhTitulli: Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.)   Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) EmptyWed 22 Aug 2012 - 20:21

Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) Vorri-i-Usmanit-264x178
Arma e vetme e Hazreti Uthmanit (r.a.) ishte natyra e tij e ëmbël dhe e butë. Ai disa herë iu drejtua rebelëve nga çatia e shtëpisë së tij dhe ua përkujtonte lidhjet e tija familjare me Pejgamberin (s.a.v.s.) dhe shërbimet që kishte bërë në të mirë të Islamit, mirëpo ata aspak nuk e dëgjuan.

Rebelët frikësoheshin se po afrohej përfundimi i Haxhxhit dhe pas tij shumë mbështetës të Halifës (i.e., Uthmanit r.a.) do të vinin në Medine. Andaj ata vendosën që ta mbysnin atë e të mos vonoheshin. Mirëpo, ata nuk donin që të luftonin me Hashimitët (i.e., familjen e të Dërguarit s.a.v.s.) siç ishin Hazreti Hasani e Husejni (r.a.), pra bijtë e Hazreti Aliut (r.a.), luanit të All-llahut xh.sh., pastaj Abdull-llah bin Zubejrin (r.a.) etj., të cilët bënin roje tek porta kryesore e rezidencës së madhe të Uthmanit (r.a.). Arsyeja se pse nuk donin të luftonin me Hashimitët ishte se ata i kishin nxitur një numër njerëzish kundër Beni Umejjëve (familjes së Uthmanit r.a.) në favor të Beni Hashimitëve. Kështu që rebelët u ngjitën nga murët e pasmë të shtëpisë së Halifës dhe hynë në dhomën ku ai (Hazreti Uthmani r.a.) ishte duke recituar Kur’an.

Sapo e pa njëri nga rebelët Uthmanin (r.a.) e goditi në kokë me një sëpat, ndërsa goditjen e dytë ia bëri më shpatë. Gruaja e Halifës, Nailah, tentoi që ta mbronte bashkëshortin e saj, mirëpo edhe ajo u plagos disa herë dhe iu prenë gishtat e dorës. Kronikat regjistrojnë se Muhammed bin Ebi Bekri[1] ishte lider i vrasësve. Ai e kapi Hazreti Uthmanin (r.a.) për mjekre dhe e tërhoqi nga vetja. Në këtë moment Uthmani (r.a.) i tha: “O nipi im i dashur, nëse babai yt do të ishte gjallë ti s’do ta kishe bërë një gjë të tillë.” Këto fjalë e prekën atë menjëherë dhe u tërhoq prapa e nuk morri pjesë në mbytjen e Halifes.

Pasi e plagosën shumë herë Uthmanin (r.a.), njëri nga rebelët, një egjiptas i quajtur Amr bin Hamk, ia preu kokën Halifes.

Kështu pra, Halifja i tretë i drejtë, Hazreti Uthmani (r.a.), i urti dhe dhëndrri i dyfishtë i Pejgamberit Muhammed (s.a.v.s.) ra dëshmor ditën e Xhuma (të Premten), më 17 Dhul-Hixhxhe, 35 hixhri ose më 17 korrik, 656 miladi, siç kishte profetizuar Muhammedi (s.a.v.s.) në një Hadith të shënuar tek Buhariu dhe të tjerët:

“Trasmeton Enesi (r.a.) se Pejgamberi (s.a.v.s.), Ebu Bekri, Ummeri dhe Uthmani (r.a.) u ngjitën në Uhud (një mal afër Medinës) dhe kur ky filloi të dridhej nga pesha e tyre. Pejgamberi (s.a.v.s.) e goditi me këmbë dhe i tha: Qëndro o Uhud, se këtu mbi ty është një Pejgamber, një Siddik dhe dy Shehidë.”

Në hadithin e lartëshënuar, Hazreti Ebu Bekrit i është thënë Siddik, ndërsa Ummerit dhe Uthmanit (r.a.) iu është thënë Shehidë.

All-llahu i Madhërishëm me Mëshirën e Tij të pakufishme na mundësoftë që të jemi nga miqtë e këtyre njerëzve të mëdhenj në Xhennetet e Tija të bukura e të amshueshme, Amin!

Përktheu dhe përshtati nga anglishtja:
Daim Abazi

________________________
[1] Ky ishte një nga djemtë e Ebu Bekrit (r.a.), i cili lindi një vit para vdekjes së Pejgamberit (s.a.v.s.) dhe për fat të keq kishte rënë nën ndikimin e rebelëve dhe kishte marrë pjesë në komplotin kundër Uthmanit (r.a.), mirëpo u pendua dhe më vonë ishte një nga ndihmësit kryesorë të Halifës pasardhës, pra Aliut (r.a.). Vdiq, konkretisht u vra në vitin 658 miladi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ja se si ra dëshmor Hazreti Uthmani (r.a.)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: