islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty20% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty7% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty37% Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

 Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve Empty
MesazhTitulli: Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve    Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve EmptyMon 13 Aug 2012 - 0:54

Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve
1. “Ne e zbritëm atë (Kur’anin) në natën e Kadrit.

2. E ç’të bëri ty të dijsh se ç’është nata e Kadrit?
3. Nata e Kadrit është me e rëndësishme se një mijë muaj!
4. Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) të zbresin engjëjt dhe shpirti (Xhibrili) për secilën çështje.
5. Ajo (që përcakton Zoti) është paqë deri në agim të mëngjesit.” (Suretu El Kadr)

Hadith:
Ebu Hurejre r.a. tregon se Pjegamberi, sal-all-llahu alejhi ve selem, ka thënë: “Kush falet natën e Kadrit, duke qenë i bindur në besim islam dhe ka qëllim të sinqertë, do t’i falen gabimet e tij të mëparshme.” (Muttefekun alejhi)

Aishja r.anha, ka thënë se Pjegamberi, sal-all-llahu alejhi ve selem, në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit bënte itikaf në xhami, mbyllej në të dhe thoshte: “Lypeni natën e Kadrit në dhjetë ditët e fundit Ramazanit.” (Muttefekun alejhi)
Poashtu kur e ka pyetur Muhammedin a.s. Hz.Ajshja se sikur te di se eshte nata e Kadrit si ti lutem Allahut xh.sh?
Muhammedi a.s. i tha: Ja Ajshe thuaj:Allahumme afuvvun kerimun tuhibbul afve fafu anni qe ne perkthim don te thot:
O Zot ti je fales fisnik e don faljen me fal edhe mua.
Pra eshte mire qe edhe neve ne keta nete te fundit te ketyre diteve te Ramazanit te pakten ti drejtohemi Allahut xh.sh me ket lutje e te shpresojm qe Allahu xh.sh per hir te kesaj nate te na meshiroj, nga gjunahet te na pastroj e ne Ahiret me muslimant si dhe me Muhammedin a.s. te na takoj ne Xhennetet e Allahut xh sh i cili ne Kuranin famelart na i premtoj.
Amin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Vlera e nates se Kadrit nen hijen e Kuranit dhe Haditehve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: