islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty20%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty7%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty37%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
MesazhTitulli: Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj   Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 9 Aug 2012 - 20:20

[Only admins are allowed to see this image]

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Xhon Hoy, i cili vuri bast me një mik mysliman se mund të agjërojë gjithë Ramazanin, është shndërruar në një person publik në Danimarkë, ku dhe jeton.

Ai ka hapur dhe një faqe në facebook të cilën e ka titulluar “30 days of Ramadan” me qëllim që të ndajë me njerëz të njohur e të panjohur, eksperiencën e tij përgjatë këtij muaji. Faqja e tij ka shënuar një rritje prej 5500 miqsh. Gjatë një interviste për të përditshmen turke todayzaman, 49 vjeçari flet për përvojën e tij dhe si ndryshoi imazhi për islamin dhe myslimanët pasi filloi agjërimin.

“Para se të filloj agjërimin, unë kisha krijuar një imazh shumë negativ për islamin, të kultivuar nga mediat të cilat janë treguar të pashpirt me gjithçka që ka të bëjë me islamin dhe myslimanët. Pasi fillova agjërimin, mësova shumë gjëra rreth islamit dhe tashmë nuk i shoh myslimanët me frikë dhe dyshim. Shumë probleme që jomyslimanët kanë me myslimanët, bazohen tek një apati karshi fesë islame dhe Kuranit. Një padije e tillë, shkakton frikë tek ta.” Shpjegon Hoy.

Që ditën e parë të Ramazanit, Hoy u zgjua herët për të ngrënë syfyrin dhe sigurisht është distancuar totalisht nga pijet alkoolike. Gjatë këtij muaji, ai ka vizituar xhami të ndryshme për tu informuar më shumë nga imamët rreth islamit. Madje, një herë ai ka falur dhe namazin e teravive në një xhami.

Ai thotë se etja është pjesa më e vështirë e agjërimit dhe se ditët e para të Ramazanit ishin vërtet të vështira. Hoy tregon se agjërimi në një vend ku myslimanëve u duhet të agjërojnë për 21 orë, një nga periudhat më të gjata në mbarë botën, është diçka e veçantë për të. Që kur kam filluar agjërimin, kam shmangur bisedat e kota, diskutimet e panevojshme me njerëz dhe gjuhën banale – thotë ai.

Gjatë këtij muaji, ai është ftuar nga shumë familje myslimane për të ngrënë iftar. Të ftohesh nga të tjerët për iftar dhe të takohesh me njerëz të ndryshëm është diçka e mrekullueshme. Çdo ditë kam mësuar rreth eksperiencave të tyre, besimit dhe stilit të jetesës. Kam marrë shumë ftesa për iftare, saqë sinqerisht nuk i përballoja dot dhe disa prej tyre i kam refuzuar. Vetëm nëse Ramazani do të ishte 3 muaj, mund ti përballoja të gjitha kërkesat. – thotë Hoy.

Shumë miq e shokë kishin bërë shaka fillimisht me të, duke i thënë se përse duhej të qëndrojë i uritur dhe i etur gjithë ditën. Por me kalimin e ditëve, ata kishin filluar ta respektojnë dhe mbështesin vendimin e tij. Hoy tregon se ai e ka ndarë eksperiencën e tij me të gjithë miqtë dhe të njohurit, të cilët kanë treguar interes për këtë eksperiencë.

Asim Ikbal, miku pakistanez i Hoy i cili e nxiti për të agjëruar, po përgatit një dokumentar lidhur me eksperiencën e Hoy me Ramazanin. Ikbal tregon:”Çdo Ramazan, miku im Hoy më pyeste: Përse agjëron dhe përse qëndron gjithë ditën pa ngrënë e pa pirë?! Këtë vit, unë i thashë: Nëse je kaq kurioz rreth agjërimit, provoje dhe mëso nga kjo përvojë e re. Por jam i sigurtë se nuk do të mundesh të agjërosh për tridhjetë ditë. Sakaq, Hoy u përgjigj: Vë bast se mundem. Ja, kështu ia nisi agjërimit. /ardhmeriaonline/

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
MesazhTitulli: Re: Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj   Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 9 Aug 2012 - 20:44

WEEE shum e mrekullushem cheers ,,,ja pra me ndihmen e All-llahut dhe me bindjen e plote e ka agjeruar Ramazanin ,,pra All-llahu i ja past pranuar agjerimin ,si dhe u befte Musliman i devotshem,,,,...... drunken

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: