islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] Empty
MesazhTitulli: Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem]   Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] EmptyTue 7 Aug 2012 - 0:59

Hubejb (paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të) ra në dorën e
mohuesve. Ai u gjend duke dhënë shpirt. Përpara se të binte dëshmor
me anë të shenjave të syve dhe të kokës shprehte vetëm një dëshirë:
T’i dërgonte një selam të thellë shpirtëror Muhamedit (a.s.). I mërzitur,
ngriti sytë drejt qiellit dhe i bëri dua Zotit:“O Zoti im! Këtu nuk ka asnjë njeri që mund t’ia dërgojë selamin
tim Pejgamberit (a.s.). Ti dërgoja Atij selamin tim.”
Në atë moment Pejgamberi (a.s.), i cili gjendej në Medine-i Munevvere
iu përgjigj:
- Ve alejhi’s Selam”që do të thotë “Paqja qoftë edhe mbi të”.
Banorët Kiram që e dëgjuan këtë, të çuditur pyetën:
- O Pejgamber! Cilit i dhatë selam?
Ai u përgjigj:
- I dhashë selam vëllait tuaj Hubejb.
Në mënyrë të veçantë Pejgamberi (a.s.) e ka cilësuar Hubejbin si
“Populli i dëshmorëve” dhe ka thënë:
- Ai është komshiu im në Xhenet.
Po japim një shembull tjetër të kësaj dashurie të zjarrtë.
Pejgamberi (a.s.) kishte urdhëruar që në fund të luftës së Uhudit,
dëshmorët dhe të plagosurit të kontrolloheshin. Në mënyrë të veçantë
ishte një person, një sahabe për të cilin ishte shumë kureshtar të mësonte
se ç’kishte ndodhur. Sad bin Rebi (Sa’d bin Rebi) (paqja dhe
shpëtimi i Zoit qoftë mbi të) Pejgamberi (a.s.) dërgoi një nga ashabët
në fushën e betejës që ta gjente dhe të mësonte për të. Sahabi e kërkoi
shumë Sad, por nuk e gjeti, e thirri por nuk mundi të merrte përgjigje.
Më në fund thirri me shpresë drejt vendit ku ishin dëshmorët e të
plagosurit tha:
- O Sad! Mua më dërgoi Pejgamberi (a.s.). Ai kërkoi që t’i tregoja
se a gjendesh mes të gjallëve apo mes shehidëve.
Në atë moment, Sa’d (paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të), i
cili s’kishte mundësi të jepte përgjigje dhe përjetonte çastet e fundit,
me të dëgjuar lajmin se Pejgamberi (a.s.) ishte bërë merak për të, me
gjithë fuqinë që kishte dhe me një zë tepër të dobët arriti të fliste:
- Unë tani jam mes të vdekurve!Ishte e qartë se tashmë po shkonte matanë…
Sahabi vrapoi për tek Sa’di. Trupi i tij ishte i shpuar nga plumbat
dhe e gjeti në një gjendje të mjeruar. Në atë çast, nga ai zë i mekur
arriti të dëgjonte vetëm këto fjalë:
- Betohem në një Zot se për ju nuk ka asnjë justifikim nëse,
sa herë të lëvizin sytë, nuk e mbroni Pejgamberin dhe u jepni
mundësi armiqve që t’i afrohen.
Këto fjalë të Sad u bënë për bashkësinë një këshillë e përhershme,
dhe në të njëjtën kohë qenë fjalët e fundit të jetës së tij.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sa eshte dashurija per Profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: