islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty20%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty7%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty37%Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Perkujto vdekjen, para se te vdesesh!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! Empty
MesazhTitulli: Perkujto vdekjen, para se te vdesesh!   Perkujto vdekjen, para se te vdesesh! EmptyTue 7 Aug 2012 - 0:09

Gjithësia që është krijuar nga një dorë e fuqishme, është një vendqëndrim
i përkohshëm i zbukuruar me një mijë e një vezullime. Asgjë
në gjithësi nuk është krijuar pa qëllim. Qëllimi i kësaj jete për njeriun
është të arrijë lumturinë e Ahiretit. Prandaj Zoti na tërheq vëmendjen
në këtë mënyrë:
“O besimtarë! Kijeni frikë Allahun ashtu si i takon Atij dhe
vdisni vetëm duke qenë myslimanë.” (Al-i Imran, 102)


Vdekja, e cila padyshim do të prekë çdo njeri, është një ditë gjykimi
që i përket momentit të fundit të kësaj jete dhe që do ta jetojë
secili.
Nuk duhet të harrojmë që njeriu, me vetëdije apo pavetëdije, çdo
ditë dhe çdo natë haset me shkaqe të panumërta vdekjesh. Vdekja e
pret njeriun çdo moment në një vend të fshehtë. Mevlana në veprën
e tij “Mesnevi” thotë:
“Në fakt në çdo çast, një pjesë e shpirtit është e vdekur. Çdo
moment është koha për të dhënë shpirtin dhe në çdo çast jeta jote
mbaron.”
Me të vërtetë a nuk afrohemi nga një hap drejt varrit duke u larguar
çdo ditë që shkon një ditë më tepër nga kjo jetë e përkohshme?
A nuk heq jeta çdo ditë nga një fletë nga kalendari ynë?”
Përsëri Mevlana i tërheq vëmendjen njeriut të mos jetë i pavetëdijshëm,
para jetës e cila kalon si një lumë:
“O njeri! Shiko veten në pasqyrë! Shiko të pashmin në moshën e
pleqërisë dhe mendo se një ditë një ndërtesë do të shkatërrohet prandaj
mos u mashtro nga gënjeshtra e pasqyrës!”
O njerëz! Ejani, dëgjoni, mësoni dhe merrni shembull! Kush jeton
vdes, kush vdes zhduket. Shiu bie, bari mbaron. Fëmijët lindin dhe
kalojnë në vendin e prindërve të tyre. Pastaj që të gjithë shkatërrohen.
Ndodhitë s’mbarojnë. Të gjitha ndjekin njëra-tjetrën.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Perkujto vdekjen, para se te vdesesh!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: