islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty20%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty7%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty37%MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MBRETI I CDO MUSLIMANI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 54
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

MBRETI I CDO MUSLIMANI Empty
MesazhTitulli: MBRETI I CDO MUSLIMANI   MBRETI I CDO MUSLIMANI EmptySat 4 Aug 2012 - 4:41

MBRETI I CDO MUSLIMANI 483844

Muaji Ramazan,mbreti i cdo myslimani.

Falenderimet i takojne vetem Allahut te Madheruar. Ate e falenderojme dhe vetem nga Ai ndihme, falje dhe mbeshtetje duhet te kerkojme.Paqja dhe Meshira e Allahut qofte mbi Profetin Muhammed a.s., mbi familjen e tij, dhe mbi te gjithe ato qe ndjekin rrugen e tij.

Fjala Ramadan eshte nje fjale arabe, e cila nga aspekti fetare ka disa kuptime;
a) Quhet Ramazan pasi ai ka ardhur ne nje kohe shume te nxehte,
b) Quhet Ramazan pasi ai eshte djeges i gjynaheve etj.

Muaji i shejte i Ramazanit eshte muaji i paqes, dashurise, miresise dhe vellazerimit. Ne kete muaj Allahu i Madheruar leshon meshiren e Tij mbi ato te cilet agjerojne kete muaj. Muaji i Ramazanit eshte muaji i namazit, muaji i leximit te Kur'anit, eshte muaji i sadakase (lemoshes).

Kush e ka per detyre agjerimin e muajit Ramazan?

Agjerimin e muajit Ramazan e kane detyrim te gjithe myslimanet i cili eshte i shendoshte menderisht dhe fizikisht dhe qe ka mbushur moshen e pjekurise dhe i cili nuk eshte udhetare.

Allahu xh.sh. thote:
"O ju qe besuat!Agjerimi u eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem."
(El Bekare ajeti 183)

Agjerimi i muajit te shejte Ramazan eshte nje nga pese shtyllat e fese islame.
Muhammedi a.s. thote:
"Feja islame eshte ndertuar mbi pese shtylla; 1. Deshmia e shahadetit, 2. Falja e pese koheve te namazit, 3. Dhenja e zekatit, 4. Agjerimi i muajit Ramazan dhe 5. Berja e Haxhit per ate qe ka mundesi." ( Buhari, Muslimi etj)


Si behet nijeti per agjerimin e muajit Ramazan?

Sic e dime, ne fene islame ka shume rendesi qellimi (nijeti). Keshtu qe myslimani shperblehet sipas llojit te nijetit (qellimit) qe ka. Nijeti per agjerimin e muajit te shejte te Ramazanit behet ne fillim te muajit duke thene: "O Krijuesi im! O Allah! Po bej nijet te agjeroj muajin e shejte te Ramazanit. Me bej risk qe agjerimi im, namazi e duate e mija te jete te pranuar tek Ti." Gjithashtu nijeti behet edhe cdo dite pasi te kemi ngrene syfyrin duke thene: :"O Allah! Po bej nijet te agjeron kete dite te ketij muaj te shejte te Ramazanit. O Allah! Kerkoj mbrotje nga ngacmimet e shejtanit."
Duate pra nijeti jane te llojeve te ndryshme por mos te harrojme se nijeti eshte i domosdoshem te behet pasi Muhammedi a.s. ka thene: "Nuk i pranohet agjerimi atij,, qe nuk e ben nijet agjerimin perpara agimit." (Buhari)

Cilat jane miresit e agjerimit te Ramazanit?

Sic e kam permend edhe me larte Allahu xh.sh. thote ne Kur'ani : "...qe te behemi te devotshem." Cfare fiton myslimani nese ai behet i devotshem? Nese nje mysliman arrin te behet i devotshem me at lloj devotshmerie e cila kenaqe Allahun e Madheruar, ai hyn ne Xhennet. A ka miresi me te madhe se kjo? Gjithashtu Allahut i Madheruar thote: "agjerimi eshte me mire per ju"(el Bekare, 184) Allahu xh.sh. ka bere lehtesime per myslimanet, Ai thote: "E kush eshte i semure ose eshte ne udhetim e nuk agjeroi, atehere ai le te agjeroje me vone aq dite . E ate qe i rendon ai (agjerimi) pra (nuk mund te agjeroj), jane te obliguar per kompenzim, ushqim ditor, i nje te varferi e ai qe nga vullneti jep me teper, ajo eshte aqe mire per te. Mirepo, po qe se e dini, agjermi eshte me i mire per ju." (el Bekare, 184) Allahu xh.sh ka dhene lehtesi. Mirepo, ne fund te ajetit kemi : "po qe se e dini, agjermimi eshte me i mire per ju" pra brenda agjerimit, Allahu i Madheruar, ka dhuruar miresi per agjeruesin, keto miresi jane te llojeve te ndryshme si, devotshemeri, largimi nga haramet, leximi i Kur'anit, dhenja e sadakas etj, e te gjitha keto jane nje miresi e vecante qe nuk eshte per ketdo por vetem per ate qe agjeron.
Nje miresi tjeter e ketij muaji eshte se Allahu ne kete muaj ka sjell librin e shejte te Kur'anit i cili eshte "udhezues i njeriut , udherrefyes, qartesues i rruges se drejte dhe dallues i rruges se drejte nga ajo e gabuar."
(el Bekare, 185)
Profeti Muhammed a.s. thote:
"Kur hyn muaji i Ramazanit, hapen dyert e Xhennetit e mbyllen dyert e Xhehennemit dhe lidhen me zinxhire shejtanet." (Buhari, Muslim)

Falja e namazeve ne muajin e shejte te Ramazanit kane nje rendesi te vecante aq sa Profeti Muhammed a.s. ka thene: "Ai qe agjeron Ramazanin me besim tek Allahu xh.sh.se Ai do ta shperblej per te do ti falen gjynahet e bera me pare. E ai qe falet naten me besim tek Allahu xh.sh dhe me shpres tek Allahu se Ai do ta shperblej per faljet, do ti falen gjynahet e bera me pare." (Buhari)

____________
Pergaditi:
Imam Gezim Kopani
Puke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MBRETI I CDO MUSLIMANI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: