islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty20%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty7%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty37%Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” Empty
MesazhTitulli: Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia”   Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia” EmptyMon 23 Jul 2012 - 12:27

Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia”, dega gazetari, thotë:

“ Unë e konsideroj agjërimin më shumë si eksperiencë të thellë shpirtërore, sesa trupore. Megjithëse fillova të agjëroj për të ulur peshën e tepërt, e kuptova që ai është shumë i dobishëm edhe për aktivitetin e trurit.

Agjërimi ndihmon si në mënyrën e të menduarit, në lindjen e ideve të reja, ashtu edhe në përqendrimin e ndjenjave.

Nuk kishin kaluar shume ditë nga fillimi i agjërimit në strehimin shëndetësor “Bulling”, kur ndjeva që po kaloja një gjendje lartësimi shpirtëror të paimagjinueshëm.

Tani e bëj një gjë të tillë disa herë e në periudha kohore nga një deri në gjashtë dite. Në fillim qëllimi ishte të pastroja trupin nga shëndeti i tepërt, por tani agjëroj për të pastruar edhe shpirtin tim nga tërë të metat që kane ngecur në të gjatë jetës sime, sidomos pasi shëtita nëpër bote për disa muaj dhe pashe padrejtësitë në të cilën jetojnë shumë njerëz.

Ndiej se jam përgjegjës në një mënyrë apo tjetër për atë që u ndodh atyre, kështu që agjëroj si falje për këtë.

Kur agjëroj më ikën tërë dëshira për ushqim e tërë trupi ndien një rehati të madhe. Ndiej që shpirti im largohet nga ndjenjat e këqija si: lakmia, xhelozia, dëshira për sundim. Gjithashtu, ndiej të largohen edhe disa gjëra që më ndjekin pas si: frika, luhatja, ndjenja e mërzisë.

Tërë këto nuk i ndiej të ndikojnë tek unë gjatë agjërimit dhe gjej një mirëkuptim të mrekullueshëm me tërë njerëzit gjatë tij ”.

─ Përktheu nga gjuha angleze: Bujamin SALIJAAllahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Të Tjerët rreth Agjërimit -Tom Bernez, student në shkollën “Kolumbia”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: