islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty20%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty7%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty37%ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] Empty
MesazhTitulli: ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a]   ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] EmptySat 8 May 2010 - 0:03

ABBAS BIN UBADE (R.A)

Ababs bin Ubade (r.a) , pasi që e bën betimin në Akabe, ngel bashkë me Pejgamberin (s.a.v.s) në Mekke, derisa Pejgamberi (s.a.v.s) , i jep leje Abbas bin Ubades (r.a0 që të kthehet në Medine. Prandaj, është quajtur si muhaxhiri Ensar. Abbas bin Ubade (r.a) është një nga 12 sahabet (nga ensarët) , që kur e dëgjuan davetin e Pejgamberit (s.a.v.s), e pranuan atë pa asnjë dyshimi. Gjashtë Medinas e pranuan fenë në betimin e parë të Akabes, kurse pas një viti ata gjashtë sollën edhe gjashtë të tjerë.

Një natë Abbas bin Ubade (r.a) u dakordua me Pejgamberin (s.a.v.s) që të takohen në Akabe. Me këtë rast , fisi i Abbas bin Ubades (r.a) do të betohej para Pejgamberit (s.a.v.s). Por, para se të ndodhte betimi, Abbas bin Ubade (r.a) deshti që edhe një herë ta theksojë rëndësinë e betimit që ishin duke e bërë:

“Ej Hazrexhi (Fisi i Ababs bin Ubades (r.a), a e dini shkakun pse e pranoni betimin me Pejgamberin (s.a.v.s). Ata gjithë me një zë të përbashkët thanë: “Po”. Abbas bin Ubade (r.a) përsëri vazhdoi: “Ju betoheni që do ta mbroni Pejgamberin (s.a.v.s) edhe në paqe edhe në luftë. Në qoftë se për shkak të ndonjë fatkeqësie që do t`i vijë mallrave tuaj, apo nëse për shkak të ndonjë fatkeqësie që mund t`i vijë fisit apo të afërmve tuaj, ju do të refuzoni ta mbroni dhe ta leni vetëm Pejgamberin (s.a.v.s), atëherë atë bënja që tani. Vallahi, në qoftë se veproni në atë mënyrë , ta dini mirë se do të shkatërroheni dhe në këtë botë edhe në botën tjetër. Por, në qoftë se jeni gati t`i humbni mallrat, farefisin dhe të afërmit tuaj në këtë rrugë, atëherë pranojeni davetin e Pejgamberit (s.a.v.s). Vallahi, kjo do të jetë më se e hajrit për ju edhe në këtë botë , edhe në botën tjetër”.

Para se të betoheshin, edhe një herë u kthyen nga Pejgamberi (s.a.v.s) dhe e pyetën: “Ja Resulallah, çfarë do të ketë për ne në qoftë se e pranojmë këtë betim?

Pejgamberi (s.a.v.s) u përgjigj: “Xhennet”. Kështu , ata u betuan në Pejgamberin (s.a.v.s), që do ta mbrojnë me të gjitha kushtet deri në frymën e fundit.

Në luftën e Uhudit , kur Abbas bin Ubade (r.a) pa që sahabet janë duke i lënë vendet e mbrojtjes dhe vrapojn pas ganimeteve, u kthye nga ata dhe tha: “Vëllezër, gjendja jonë e sotshme vjen nga mospërkulja ndaj fjalëve të Pejgamberit (s.a.v.s).
Ai ju premtoi se në qoftë se bëni durim, atëherë do të arrijë ndihma e Allahut ndaj juve....Mos u shpërndani, ecni e mbroni Pejgamberin (s.a.v.s) Në qoftë se nuk marrim pjesë në grupin e atyre që e mbrojnë Pejgamberin (s.a.v.s) dhe bëhemi shkaktarë që Pejgamberit (s.a.v.s) dhe bëhemi shkaktarë që Pejgamberit (s.a.v.s) t`i ndodhë diçka , atëherë ta dini mirë që në botën tjetër s`do të mundemi ta mbrojmë veten tonë me ansjë fjalë dhe asnjë vepër para Allahut (xh.sh). Pasi i mbaroi fjalët , bashkë me dy sahabe të tjerë hidhen përsëri në luftë për ta mbrojtur Pejgamberin (s.a.v.s), dhe kështu Ababs bin Ubade bëhet shehid (dëshmorë) në betejën e Uhudit.

Pas mbarimit të luftës, Pejgameri (s.a.v.s) shëtiste vendet ku sahabet kishin rënë dëshmorë dhe tha: “Kisha shumë dëshirë që edhe unë të bëhem shehid sonte këtu në kodrën e Uhudit dhe ta kaloj natën bashkë me sahabët(shokët) e mi.Në botën tjetër, unë do të bëhem dëshmitarë para Allahut (xh.sh) për shehidët ë Uhudit, meqë shehidët e Uhudit janë shehidë të vërtetë”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
ABBAS BIN UBADE (R.A) [Sahabët r.a]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: