islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tri kohët e arta në Ramazan EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tri kohët e arta në Ramazan EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tri kohët e arta në Ramazan Empty96%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Tri kohët e arta në Ramazan Empty0%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tri kohët e arta në Ramazan Empty0%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tri kohët e arta në Ramazan Empty0%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tri kohët e arta në Ramazan Empty1%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tri kohët e arta në Ramazan Empty2%Tri kohët e arta në Ramazan Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tri kohët e arta në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tri kohët e arta në Ramazan Empty
MesazhTitulli: Tri kohët e arta në Ramazan   Tri kohët e arta në Ramazan EmptyFri 20 Jul 2012 - 16:02

[Only admins are allowed to see this image]
Allahu xh, sh ka krijuar çdo gjë në këtë ekzistencë dhe çdo gjë e ka krijuar për një qëllim andaj edhe është prej emrave të Tij të bukur emri i Urtë e që urtësia e Tij shfaqët në krijim e këtyre krijesave për qëllime të caktuara dhe vendosja e tyre në vende të caktuara.

Këto krijesa edhe pse të krijuara nga i njëjti Krijues nga po Ai janë veçuar disa prej disave e në mesin e këtyre gjërave të krijuara është edhe koha.

Kohën Allahu xh, sh e bëri rrotulluese, lëvizëse, e që në një ajet Kuranor thotë: "Dhe këto janë ditët të cilat i rrotullojmë mes njerëzve dhe që Allahu të i dijë ata të cilët kanë besuar dhe që të përzgjedhë prej jush dëshmorë (dëshmues), Allahu nuk i do zullumqarët” (3:135), kjo në mënyrë që çdo kohë të e përjetojë atë që e përjeton tjetra në mënyrë që të mos i humb e drejta asnjë nate të jetë natë prej netëve të Kadrit, asnjë dite të jetë ditë prej ditëve të Arafatit etj.

Allahu xh, sh ka veçuar prej kësaj kohe disa muaj prej muajve, disa ditë prej ditësh, disa orë prej orëve e prej këtyre veçimeve është edhe muaj i shenjët i Ramazani të cilin Allahu xh, sh e ka veçuar prej muajve të tjerë e edhe në këtë muaj Allahu xh, sh ka veçuar tri kohë për të cilat do të flasim dhe do të i shtjellojmë me lejen e Tij...

Koha e parë: Ora e parë pas namazit të Sabahut...

Imam En-Nevevi, Allahu xh, sh e mëshiroftë, thotë: Dije se koha më e mirë për përmendjen e Allahut xh, sh gjatë ditës është koha pas namazit të Sabahut.

Ndërsa transmeton Enesi r, a nga Pejgamberi s.a.v.s të ketë thënë se '' Kush e fal namazin e Sabahut në grup dhe ulet të e përmend Allahun xh, sh derisa të lindë dielli mandej ngrihet dhe fal dy rekate namaz do të ketë shpërblimin e haxhit dhe të umrës, shpërblim të plotë, të plotë, të plotë''.

Ndërsa prej traditës së Pejgamberit s.a.v.s ishte që kur e falte namazin e sabahut qëndronte ulur në xhami derisa kalonte një kohë e mirë nga lindja e diellit.

Ndërsa juristët islam (fukahaja) e kanë cekur si kohën më të pëlqyer për përmendjen e Allahut xh, sh kohën pas namazit të sabahut dhe njëkohësisht kanë potencuar se më së miri është që kjo kohë të shfrytëzohet me përkujtim të Allahut xh, sh. E në një thënie tjetër profetike, Pejgamberi s.a.v.s thotë ''O Allah, begatoje për pasuesit e mi hershmërinë e kohës''.

Për këtë arsye edhe nuk është e preferuar që në këtë kohë të flihet për arsye se është kohë në të cilën bëhet ndarja e riskut andaj të gjallërohet kjo kohë me lutje dhe përmendje të Allahut xh, sh është shumë e preferuar e në veçanti gjatë muajit të ramazanit pasi që siç e dimë të gjithë mirësitë dhe shpërblimet janë të shumëfishuara.

Koha e dytë: Ora e fundit e ditës ( para perëndimit të diellit )...

Kjo kohë është shumë e vlefshme por që fatkeqësisht shumë prej besimtarëve agjërues e humbin këtë shans duke u angazhuar që të e përgatitin iftarin dhe të bëhen gati për të. Kjo nuk do të duhej të i ndodhe atij që është i kujdesshëm për të përfituar nga këto kohë të caktuara dhe të vlefshme. Kjo kohë është më e mira për lutje dhe kërkim nga Allahu xh.sh pasi që është prej kohës kur lutja është e pranuar.

Transmetohet nga Pejgamberi s.a.v.s të ketë thënë se '' Tre njerëzve u përgjigjet në lutje: Agjëruesit, Udhëtarit dhe atij që i është bërë padrejtësi ''.

Ndërsa të parët tanë ishin prej njerëzve që më së shumti i kushtonin rëndësi kësaj kohe, ata këtë kohë e shfrytëzonin më shumë se fillimin e ditës sepse e dinin se kjo është përfundimi i ditës, i punëve dhe thoshin se i udhëzuar është ai që ia mundëson Allahu xh, sh që të e shfrytëzoje këtë kohe me lutje dhe përgjërim ndaj Allahut xh, sh.

Koha e tretë: Koha e Syfyrit...

Syfyri është koha pak para agimit të mëngjesit dhe lindjes së diellit, e për këtë kohë thotë Allahu xh, sh '' Dhe kërkim falësit në syfyre ''.

Andaj ke kujdes që këtë kohë deri në thirrjen e ezanit të sabahut të e shfrytëzosh me kërkim falje nga Allahu xh, sh, me lutje dhe përgjërim ndaj Tij, e në veçanti kur kihet parasysh se ne jemi në muajin e Ramazanit andaj le ti shfrytëzojmë këto çaste sa më shumë që të është e mundur e për rendësin dhe vlerën e kësaj kohe Allahu xh, sh thotë

'' Dhe para lindjes së diellit dhe para perëndimit madhëro me falënderim Zotin tënd. Falu për hir të Tij edhe në një pjesë të natës edhe pas sexhdes (pas namazit farz)''( 50: 39/40 ).

Ndërsa Hasan El-Basriu, Allahu xh, sh e mëshiroftë, thotë: Kjo botë është tri ditë: E Djeshmja, që ka kaluar me gjithë atë që ka pasur, E nesërmja, që ndoshta nuk do ta arrijmë, E Tashmja, është dita jote andaj puno në të.

Agjërues të dashur, jemi në këtë muaj të madhërishëm, të dalluar dhe të veçuar tek Allahu xh, sh andaj le të e shfrytëzojmë deri në maksimum dhe le të e llogarisim se është i fundit për neve e po ashtu mos të harrojmë se Pejgamberi s.a.v.s ka thënë se '' Të gjithë do të hyjnë në xhenet përveç atyre që refuzojnë '', e prej atyre që refuzojnë janë edhe ata që nuk i shfrytëzojnë këto kohë kaq specifike dhe kaq të vlefshme për të vepruar. Kjo është sikurse një mësues të i thotë nxënësve të tij se të gjithë do të kaloni vetëm ai që nuk donë e mandej të ua jep materialin e caktuar për të mësuar dhe a thua vallë ka ndonjëri arsye të thotë se nuk më kalojë mësuesi apo mos kalimi i tij kthehet komplet tek mos angazhimi i tij...!! E pa dyshim se Allahut xh, sh i takon shembulli më i lartë... Allahu xh, sh na e mundësoftë që t'i shfrytëzojmë këto kohe dhe na e mundësoftë që jemi prej atyre të cilët do të ftohen për në xhenet nga Dera e Agjëruesve.../mesazhi/

Përshtati: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Tri kohët e arta në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: