islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Një ditë e Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një ditë e Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një ditë e Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një ditë e Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një ditë e Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një ditë e Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një ditë e Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një ditë e Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një ditë e Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një ditë e Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një ditë e Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një ditë e Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një ditë e Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një ditë e Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një ditë e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një ditë e Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një ditë e Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një ditë e Ramazanit Empty96%Një ditë e Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Një ditë e Ramazanit Empty0%Një ditë e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një ditë e Ramazanit Empty0%Një ditë e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një ditë e Ramazanit Empty0%Një ditë e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një ditë e Ramazanit Empty1%Një ditë e Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një ditë e Ramazanit Empty2%Një ditë e Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një ditë e Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Një ditë e Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Një ditë e Ramazanit   Një ditë e Ramazanit EmptyFri 20 Jul 2012 - 15:52

[Only admins are allowed to see this image]
Mund ta përfundoni ditën në këtë mënyrë….
Ky është një program i propozuar për ditët tuaja gjatë muajit të Ramazanit, me qëllim që t’ju ndihmojë ta shfrytëzoni mirë kohën tuaj në këtë muaj të madh e të bekuar, në mënyrë që të afroheni më shumë te Allahu i Plotfuqishëm.
Motra të respektuara!Programi juaj fillon para sabahut, gjatë orëve të fundit të natës. Duhet të zgjoheni, të merrni abdes dhe të faleni aq sa ua mundëson Allahu. Ju duhet t’i vëni vetes një qëllim ambicioz dhe të filloni të recitoni një pjesë të Kuranit gjatë namazeve tuaja. Kjo është kohë kur përpjekja e sinqertë përqendrohet në kërkimin e mëshirës së Allahut. Agjëruesit seriozisht dhe me këmbëngulje i luten Allahut për falje.

Pasi të faleni, hani syfyr, dhe nëse nuk keni asgjë të përgatitur për të ngrënë, atëherë disa hurma ju mjaftojnë. I Dërguari, lavdërimi dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të, ka thënë: “Syfyri më i mirë për besimtarët janë hurmat.” Nëse nuk keni hurma të gatshme, atëherë uji do të jetë i mjaftueshëm me qëllim që ta arrini bekimin e ngrënies së syfyrit për të cilin jemi informuar nga i Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të.

Pasi të hani syfyr, uluni dhe përqendrojeni veten me të menduarit rreth Allahut dhe me kërkimin e faljes së Tij gjatë kësaj kohe të natës. Ibni Umeri, Allahu qoftë i kënaqur me të, falej tërë natën derisa afrohej koha e sabahut kur ulej dhe preokupohej me kërkimin e faljes nga Allahu derisa vinte koha e sabahut.

Nëse dëgjoni ezanin, përsëritni fjalët që thuhen dhe pastaj lutuni pas tij. Pas kësaj i falni dy rekate sunet, të cilat janë më të vlefshme se kjo botë dhe ajo çka përmban kjo, duke u bazuar në thënien e të Dërguarit, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i cili kurrë nuk i lente dy rekatet sunet, pavarësisht se a ishte në udhëtim apo jo.

Pastaj falni namazin e obliguar farz dhe recitoni lutjet pas namazit, duke i përcjellë me dhikrin e mëngjesit dhe pastaj vazhdo ta kujtosh Allahun dhe recito Kur’an (mund të fillosh muajin me recitimin e një ose dy xhuzave) deri rreth 20 minuta pas lindjes së diellit, e pastaj ngrihu dhe fali dy rekate.

Nëse s’ke për të shkuar në shkollë ose në punë, pusho pak për të rifituar pak energji. Kur vjen koha e drekës, e fal namazin e drekës dhe e përfundon pjesën e caktuar të Kur’anit për atë ditë. Atëherë mund të vazhdosh me punët e shtëpisë dhe përgatitjen e iftarit për familjen tënde.

Çdo motër duhet ta ketë një pjesë të caktuar të Kuranit për ta recituar gjatë ditës dhe natës, e edhe në kohën e saj të lirë. Nuk është e pranueshme që ajo mos ta përfundojë recitimin e tërë Kur’anit së paku një herë gjatë muajit të Ramazanit – sepse para së gjithash, ky quhet muaj i Kur’anit. Nëse motra e reciton një xhuz të Kuranit gjatë namazit të natës, dy xhuza pas sabahut, një pas namazit të drekës dhe një xhuz pas ikindisë, atëherë ajo do ta përfundojë tërë Kuranin pesë herë gjatë muajit të Ramazanit. E tëra që duhet ta bëj është që ta organizojë kohën e saj dhe ta menaxhojë atë siç duhet.

Është e pëlqyer që të bëhet mbledhja e familjes gjatë ditës, me qëllim që anëtarët e familjes të mësojnë pjesë të Kuranit ose ndonjë traditë profetike. Ju mund t’i përkrahni fëmijët duke bërë gara me shpërblime për fituesit.

Kur është koha për ikindi, faleni namazin dhe atëherë përfundoni përgatitjen e ushqimit për iftar, duke pasur kujdes që të mos e teproni me ushqim. Ju mund ta shfrytëzoni këtë kohë me lavdërimin dhe madhërimin e Allahut ose me dëgjimin e Kur’anit ose të ndonjë ligjërate të dobishme gjatë gatimit.

Mos harroni që gjatë përgatitjes së ushqimit, ta fiksoni alarmin që para perëndimit të diellit (së paku 20 minuta) ta thoni dhikrin e mbrëmjes dhe pastaj ta lusni Allahun çka do që dëshironi, sepse kjo është kohë gjatë të cilës duaja pranohet dhe respektohet nga Allahu, pra përfitoni nga kjo kohë e çmuar.

Posa të perëndojë dielli (ose ta dëgjoni ezanin) ndërpritni agjërimin – por mos harroni lutjet kur bëni iftar, dhe falni akshamin. Pas namazit, anëtarët e familjes duhet të mblidhen për të ngrënë iftarin së bashku, pa e tepruar në ngrënie, në mënyrë që t’i falin teravitë me bindje dhe nënshtrim.

Pasi namazi i jacisë përfundon, motra (së bashku me familjen) mund të ndjekë një ligjëratë ose të ulet me fëmijë për t’iu mësuar diçka ose t’i këshillojë ata në lidhje me çështjet fetare.

Ruaju nga humbja e kohës para televizorit ose qëndrimi vonë në mbrëmje për çështje të dynjasë!

Mund ta përfundoni ditën në këtë mënyrë dhe pastaj shkoni në shtrat të pushoni në mënyrë që të përgatiteni për natën tjetër, dhe përsëritni programin e njëjtë pas kësaj.

Përshtati nga anglishtja: Fexhrie Kaçiu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Një ditë e Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: