islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar Empty
MesazhTitulli: Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar    Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyFri 20 Jul 2012 - 1:12

Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar

A nuk ju kujtohem?
Apo aq shpejt të gjallët i harrojnë të vdekurit e tyre?
A nuk ju kujtohet dita kur isha me ju në Ramazanin e kaluar?
Isha në radhët e falësve duke bërë ruku e Razz.
Isha me falësit në namazin e teravisë, me agjëruesit, me ata që e përmendnin Allahun, me ara që jepnin dhe e shpenzonin pasurinë e tyre në rrugën e Allahut.

Nuk e dija se qe Ramazani i fundit që po agjëroja në jetën time. Nuk e dija se qe Ramazani i fundit që po përjetoja në jetën time. Sikur ta dija, do t’i shtoja mirësitë, begatitë dhe vlerat e këtij muaji, do t’i shtoja adhurimet (ibadetet) me të cilat i afrohemi Allahut të Lartësuar dhe do të shtoja lëmoshën (sadakanë) dhe veprat e mira. Sikur ta dija se qe Ramazani i fundit në jetën time, do të më shihnit shumë të kujdesshëm që të mos më ikte namazi me xhemat në xhami e ai i teravisë si dhe do të lexoja Kuran më shumë seç kam lexuar në Ramazanin e kaluar. Do të më shihnit të kujdesshëm në zbatimin e urdhrave të Allahut, larg mëkateve dhe të ligave. Por…

Ndoshta ju kujtohem kur po përshëndetesha me ju pas namazit të Bajramit. Sikur të dija se qe Bajrami i fundit në jetën time, do t’ju përqafoja fort. Ndaj, të dashurit e mi, më përkujtoni në lutjet tuaja, ngase unë kam nevojë për to.
Luteni Allahun që të mëshiroj dhe të më falë mua dhe të gjithë të vdekurit muslimanë, ngase jemi ndarë nga bota ku veprohet dhe nuk jepet llogari, për në botën ku jepet llogari e s’ka veprim.

Shfrytëzoni çdo minutë, madje çdo sekondë të jetës suaj, sepse janë të shtrenjta dhe shumë të vlefshme. Vlerën e tyre e di vetëm ai që i ka humbur. Përgatituni për botën tjetër, e furnizimi më i mirë është devotshmëria ndaj Allahut të Lartësuar. Merrni mësim dhe përfitoni nga ata që kanë vdekur. Dijeni se dynjaja është vendkalim për në botën tjetër dhe se xheneti është i shtrenjtë.

Përfytyroni, vëllezër të nderuar, se ky është Ramazani i fundit në jetën tuaj. Punoni çdo punë me të cilën Allahu është i kënaqur në muajin e Ramazanit dhe vazhdojini me përqendrim ato pas Ramazanit, që gjendja e juaj ps vdekjes të mos jetë si e atyre për të cilët flet Allahu në Kuran: “E kur ndonjërit prej tyre i vjen vdekja, ai thotë: “O Zoti im, më kthe, që të bëj vepra të mira e të kompensoj atë që lëshova!” Kurrsesi, (kthim nuk ka) e kjo është vetëm fjalë që e thotë ai, e ata kanë para tyre një perde (distancë periodike) deri në ditën kur ringjallen.” (Muminun, 99-100)

Mazin Xhibali
Përktheu: Almedin Ejupi
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar 318706_333697866714563_159071248_n

Allahu ju shperbleft per postimin.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar Empty
MesazhTitulli: Re: Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar    Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar EmptyMon 23 Jul 2012 - 14:20

Eselamun alejkum i nderuar Hoxhe Mr.Uzeir ,,kete teme me te cilen tash e kishit postuar,ekam postuar me heret ,,ju kisha lutur se para se te postoni postimin tuaj te klikoni ne kerkim se a eshte postuar kjo teme apo jo ,qe te mos kete dubllikime te njejta-me respekt nga Shemsi .

Allahu ju shperbleft per postimin.
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Letër Nga Një I Vdekur: Isha Me Ju Ramazanin E Kaluar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: