islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty96%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty0%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty0%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty0%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty1%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty2%Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? Empty
MesazhTitulli: Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan?   Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan? EmptyFri 20 Jul 2012 - 0:51

[Only admins are allowed to see this image]Falënderimi i takon Allahut, i Cili në Librin e Tij thotë: “Ai ua zëvendëson atë që e ndani ju” (Sebe, 39). Gjithashtu thotë: “Çfarëdo që të jepni nga të mirat, do t’ju rikthehet e plotë dhe nuk do t’ju bëhet padrejtësi.” (Bekare, 272)
Lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të Dërguarin tonë Muhamed,
besnik dhe shëmbëlltyrë për besimtarët, prijës i të devotshmëve, mëshirë
e botëve, i cili thotë:“Shpenzo, o Bilal dhe mos u frikëso për pakësim nga Pronari i Arshit”. Gjithashtu thotë:“Nuk
ka ditë në të cilën gdhihen robërit e Allahut e që të mos zbresin dy
engjëj dhe njëri të thotë: “O Allahu im, jepi kom¬pensim atij që ka
shpenzuar!”, kurse tjetri thotë:”O Allahu im, jepi shkatërrim atij që
(dorën e vet) e ka shtrënguar!”
(Buhariu dhe Muslimi)
Pa dyshim se shpenzimi dhe dhënia e pasurisë konsiderohen prej
veprave më të rëndësishme dhe më të mira, përmes së cilëve arrihet
kënaqësia e Allahut, arrihen të mira të shumta, arrihet shlyerja e
mëkateve dhe fitimi i xheeteve. Allahu i Lartësuar thotë: “O besimtarë, frikësojuni Allahut dhe çdo njeri le të shikojë se ç’ka përgatitur për të nesërmen! Kijeni frikë Allahun.” (Hashr, 18)

Gjithashtu thotë: “Nxitoni drejt faljes së gjynaheve nga Zoti
juaj dhe xhenetit, hapësira e të cilit është sa qiejt e Toka dhe që
është përgatitur për të devotshmit, të cilët japin lëmoshë edhe kur janë
në mirëqenie, edhe kur janë në vështirësi.”
(Ali Imran, 133-134)

Vëlla i dashur! Më lë të pëshpërit në vesh diçka. Të betohem për
Allahun, sikur të të premtojë dikush nga të pasurit ose dikush nga të
mëdhenjtë duke të thënë: “O filan, jepi filanit kaq nga pasuria dhe
malli yt dhe eja nesër unë të kompensoj më të mirë se ajo. A thua do të
vonohesh qoftë edhe një moment duke iu përgjigjur kësaj ftese? Jo, pasha
Allahun! Si është puna nëse Ai që të premton është Allahu i Lartësuar, i
Cili në Librin e Tij thotë: “Çfarëdo mirësie që bëni për shpirtin tuaj, me siguri që do ta gjeni tek Allahu. Ajo do të jetë më e mirë dhe më e shpërblyer.” (Muzemmil, 20)

Gjithashtu thotë: “Kush është ai, që do t’i japë
vullnetarisht Allahut një hua të mirë, që Ai pastaj t’ia kthejë
shumëfish?! (Veç kësaj), për atë do të ketë shpërblim fisnik…”
(Hadid, 11)

A ekziston stimulim më i madh dhe më i thellë se sa ndjenja e
dhënësit se ai i jep hua të Pasurit dhe të Lavdishmit dhe se ka punë me
Poseduesin e çdo gjëje? Ajo për të cilën jep do t’i kompensohet
shumëfish dhe pas gjithë kësaj do të ketë shpërblim fisnik? Thjesht,
vetëm imagjinata e muslimanit se ai është i varfër dhe i nevojshëm i
cili i jep hua Allahut, mjafton që ai të shpejtojë në dhënie…

Robër të Allahut! Jepeni pasurinë tuaj Allahu ju bekoftë, në mënyrë
që të futni gëzimin dhe kënaqësinë në zemrat e të varfërve e
nevojtarëve. Kush u jep atyre nëse nuk u jepni ju? Pasuria juaj sot
është në duart tuaja dhe nuk e dini nëse arrin nata e do të mbetet me ju
ose mund të kalojë tek trashëgimtarët tuaj. Nuk e di vëlla i dashur,
nëse bëhesh koprrac sot me pasurinë tënde, ndoshta mund të shkosh në
shtëpi e ndonjë katastrofë e ka goditur atë dhe ka shkuar e ti bëhesh
zemërthyer e nevojtar. Prandaj, merr iniciativë për mirësi dhe shpenzo
atë që posedon e Allahu ta ruan pasurinë tënde, familjen dhe fëmijët e
tu.

Robër të Allahut! Kush prej nesh ka lexuar fjalën e Allahut të Lartësuar: “E
do të mbahet larg tij (zjarrit) më i devotshmi (që ruhet nga gjynahet),
që e jep pasurinë e tij, duke pastruar veten dhe duke mos pritur
shpërblim prej dikujt tjetër për këtë, por vetëm për të kërkuar Fytyrën
(kënaqësinë) e Zotit të tij, më të Lartit. Dhe ai, me siguri, do të jetë
i kënaqur!
”(el Lejl: 17-21)

Çfarë pret ky më i devotshëm, që e jep pasurinë e tij duke pastruar
veten dhe duke kërkuar Fytyrën e Zotit të tij? Ai “me siguri, do të jetë
i kënaqur!” Do të jetë i kënaqur me fenë e tij, kënaqet me Zotin e tij,
kënaqet me kaderin (përcaktimin) e tij, kënaqet dhe nuk mërzitet e nuk
shqetësohet e nuk ngushtohet… Pa dyshim se kjo kënaqësi është shpërblim –
shpërblim më i madh se çdo shpërblim tjetër – që e meriton kush
shpenzon për hir të Allahut veten dhe pasurinë e tij, kush jep që të
pastrohet dhe jep duke kërkuar Fytyrën e Zotit të tij, të Lartit.

Medito për fjalën e të Dërguarit, lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë
mbi të, që e transmeton nga Allahu i Madhërishëm: “O biri i Ademit! Unë
rashë i sëmurë e ti nuk më vizitove!

Njeriu do të thotë: -O Zot, si mundem unë të të vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botëve?
Allahu do të thotë: -A nuk e dije se një ndër robërit e Mi ra i sëmurë e
ti nuk e vizitove? Dije, pra, se nëse e vizitoje, do të më gjeje tek
ai!
O biri i Ademit! Unë të kërkova ushqim e ti nuk më ushqeve!
Njeriu do të thotë: -O Zot, si mundem të të ushqej unë Ty, kur Ti je Zoti i botëve?
Allahu do të thotë: -A nuk e dije ti se një ndër robërit e Mi të kërkoi
ushqim e ti nuk i dhe? Dije, pra, se nëse e ushqeje, do të më gjeje tek
ai!
O biri i Ademit! Unë të kërkova ujë e ti nuk më dhe!
Njeriu do të thotë: -O Zot, si mundem unë të të jap ujë, kur Ti je Zoti i botëve?
Allahu do të thotë: -A nuk e dije ti se një ndër robërit e Mi të kërkoi
ujë e ti nuk i dhe? Dije, pra, se nëse do t’i jepje ujë, do të më gjeje
tek ai! (Shënon Muslimi)
Është transmetuar nga Enes b. Malik, Allahu qoftë i kënaqur me të, se i
Dërguari i Allahut, lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të, ka
thënë: “Kur Allahu krijoi tokën, ajo rrëshqiste dhe Allahu krijoi malet
dhe toka u stabilizua, ndërsa melekët të çuditur pyeten Allahun e
Lartësuar:
-O Allah, a ke krijuar krijesë më të fortë sesa malet?
-Po- i thotë, -hekurin.
-A ke krijuar krijesë më të fortë sesa hekuri?
-Po- i thotë, -zjarrin.
-A ke krijuar krijesë më të fortë sesa zjarri?
-Po- i thotë, -ujin.
-A ke krijuar krijesë më të fortë sesa uji?
-Po- i thotë, -erën.
-A ke krijuar krijesë më të fortë sesa era?
-Po- i thotë, -sadakaja që jep biri i Ademit, që nuk e di dora e majtë
se sa ka dhënë dora e djathtë. (Tirmidhiu dhe Imam Ahmedi në Musnedin e
tij).

Gjithashtu i Dërguari i Allahut, lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të, ka thënë: “Veprat më të dashura tek Allahu janë gëzimin që e fut tek vëllai yt besimtar ose t’i shlyesh atij borxhin ose ta ushqesh atë.”

Omeri, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, thotë: “I Dërguari i Allahut
na urdhëroi të jepnim sadaka (lëmoshë)! Thashë: “Nëse ndonjëherë do të
arrij ta mund Ebu Bekrin, sot ta bëj atë.” Tha: “Erdha me gjysmën e
pasurisë sime.” I Dërguari i Allahut më tha: “Çfarë i le familjes sate?”
Thashë: “Kaq (sa solla këtu, do të thotë gjysmën).” Erdhi Ebu Bekri me
tërë atë që kishte. I tha (I Dërguari ): “Çfarë i le familjes sate, o
Ebu Bekr?”
“Ua lashë Allahun dhe të Dërguarin e Tij”, iu përgjigj Ebu Bekri. Omeri
thotë: “Thashë: Pasha Allahun! Nuk mund ta kaloj në asgjë.”

Vëlla i nderuar! Lypësin mos e shty me ashpërsi. Sikur të dije se
çfarë mirësie mbart me vete për ty do ta kishe mbajtur në zemrën tënde,
jo në kokën tënde. Sufjan Theuri, Allahu e mëshiroftë, gëzohej kur e
shihte lypësin në derën e vet dhe thoshte: “Mirësevjen ai që ka ardhur
të m’i shlyejë mëkatet!”
Fudajl b. Ijadi thoshte: “Ata (lypësit) po e mbartin furnizimin
(shpërblimet) tonë për në botën tjetër pa mëditje derisa ta vendosin në
peshoren para Allahut të Lartësuar.”
Dëgjo thënien e Jahja b. Muadhit, i cili thotë: “Nuk di ndonjë kokërr që
peshon sa malet e kësaj bote përveç kokrrës së sadakasë.”
Gjithashtu thënien e Omer b. Abdulazizit: “Namazi të çon në gjysmë të
rrugës, agjërimi të çon deri te dera e mbretit, kurse sadakaja të fut
tek ai.”
Sa njeri i mirë ishte Abdurahman b. El Harithi, i cili trashëgoi pasuri
dhe e dërgoi atë fshehtas te vëllezërit e tij dhe tha: “Unë për ta e
kërkoja xhenetin në namaz e si të tregohem koprrac për këtë botë?”

Ubejd b. Umejri thotë: “Njerëzit në Ditën e Kiametit ringjallen të
uritur si asnjëherë më parë, të etur si asnjëherë më parë dhe të
zhveshur si asnjëherë më parë. Kush ka ushqyer të tjerët për hir të
Allahut, Ai do ta ngopë atë, kush u ka dhënë ujë të tjerëve, Allahu do
t’i japë ujë atij dhe kush e mbulon dikë për hir të Allahut, Ai do ta
mbulojë atë.”

Ali b. Husejni mbante bukë në shpinë gjatë natës dhe i përcillte të
ngratët në errësirë dhe thoshte: “Sadakaja në errësirën e natës e fik
hidhërimin e Zotit”. Umer b. Thabit thoshte: “Kur vdiq Ali b. Husejni
dhe e pastruan nisën të vështrojnë gjurmët e zeza në shpinën e tij.
Pyetën: “Ç’është kjo?” Thanë: “Mbante ushqim mbi shpinë natën dhe ua
shpërndante të varfërve të Medinës.”

Allahu e shpërbleftë të Dërguarin tonë Muhamed, i cili e udhëzoi
Bilalin me fjalët: “Shpenzo, o Bilal dhe mos u frikëso për pakësim nga
Pronari i Arshit.”

Po, vëlla i nderuar, shpenzo atë që ke në xhep të vjen ajo që është
gajb, ki mëshirë ndaj atyre që janë në tokë, të mëshiron Ai që është në
qiell…
Vëlla i nderuar! Pas dëgjimit të këtyre fjalëve nga Kurani, Suneti dhe thëniet e të parëve, a thua si do të veprosh?

Përktheu: Almedin Ejupi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kush dëshiron të bëhet milioner në Ramazan?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: