islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty20%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty7%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty37%RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
MesazhTitulli: RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT   RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 19 Jul 2012 - 15:45

[Only admins are allowed to see this image]
Motër muslimane! Kalendari shënon ardhjen e ramazanit dhe ti prej kohësh e ke ditur. Në prag të tij ke sajuar një kalendar të vogël në mendjen tënde në përputhje me grafikun e zbërthimit dhe të shkëlqimit të shtëpisë. Pastaj je interesuar për shpenzimet, për porositjen e mishrave, për llojet e ndryshme të gatimit e të tjera si këto. Përqendrimi i tepërt në këtë program ta merr vëmendjen dhe kohën.

Ramazani është një muaj feste, veç jo për të shndritur vetëm shtëpinë, por më shumë se gjithçka shpirtin. Nuk është muaji i shtimit të shpenzimeve dhe i shqetësimit për të begatuar tavolinën, por për të nderuar urinë me falënderimin e një ushqimi të thjeshtë. Vjen ky muaj për të na përkujtuar që thjeshtësia dhe përulësia të na bëhet përditshmëri, përhershmëri. Vjen për të na e zbrazur stomakun deri në kufijtë e mjaftueshmërisë e për të na e pastruar gjakun nga tepria. Na kujton që është e mundshme të jetohet me pak; pak ushqim, pak pije, pak gjumë dhe duke qenë më shumë vetvetja e kthjellët, e lehtë, e gatshme për një vendosje më të denjë e të lartë.
Përqendro qëllimin aty ku duhet dhe bëj disa ndryshime të vogla, por të qenësishme në programin tënd! Përmbaju ramazanit ashtu si ta kërkon, në vazhdën e të parëve tanë të mirë! Ata e përgatisnin mendjen dhe shpirtin gjatë muajve para ardhjes së tij, prandaj i gjente të gatshëm për ta plotësuar devotshmërinë.
“O ju që besuat, ju është bërë obligim agjërimi sikurse atyre para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.” [Bekare, 83]
Sepse ky është qëllimi, ndërsa arritja e devotshmërisë është festa e shpirtit.
Ndërkohë që përgatitesh, vëzhgo me kujdes se çfarë të ka penguar gjatë muajve të kaluar që ta falësh në kohën e duhur namazin. Detyrimet e shumta apo vendosja e gabuar e sendeve dhe e kohës? Nëse ke menduar më gjatë e ke shpenzuar më shumë se si ta pasurosh jetën tënde materiale, se si t’i përgjigjesh sa më tepër ritmit të jetës “moderne” përreth, mundësitë e tua për ta pasuruar jetën e shpirtit pa dyshim kanë qenë të kufizuara. Nëse pika e parë në programin e ditës ka qenë plotësimi i detyrimeve të kësaj bote, atëherë ajo ta ka gëlltitur kohën e vyer me pangopshmërinë e saj duke e zhvendosur ahiretin gjithnjë e më në skaj.

Vendosja e një rendi të drejtë në kryerjen e detyrimeve bëhet hap i rëndësishëm dhe dëshmi e përkujdesit tënd. Heqja dorë nga mjetet dhe veprimet që vetëm sa të ngarkojnë, pa përfituar realisht, është sakrifikimi që do t’i bëje kotësisë për të zgjeruar hapësirën e së vërtetës. Shtëpitë, pajisjet, ushqimet e të parëve të shquar kanë qenë të thjeshta, jo ngaqë s’kishin apo s’mundeshin, porse e kishin zbuar dynjanë nga shpirti i tyre dhe trupi s’ua kërkonte. Andaj mund të falnin gjatë namaz, të lexonin sa më shumë Kur’an, të përmendnin sa më shpesh Allahun dhe të thelloheshin në dijet fetare. Disiplina e vazhdueshme mundëson lehtësim dhe përfitim të kohës për kryerjen e gjithçkaje.
Ky ramazan është mundësia jote. Ky muaj të është lejuar nga Allahu dhe të është dhuruar për të zbërthyer e shkëlqyer shpirtin. Ti nuk e di nëse do të kesh ndonjë mundësi tjetër.

Mendo si të ishin minutat e fundit: çfarë do të kërkoje të bëje? Do ta harroje ushqimin e rëndë që të duhet të përgatitësh për iftar. Do të mjaftonte një gllënjkë ujë e disa thërrime hallall. Ndërkohë do të fundoseshe në thellësi të zemrës për të qëmtuar çdo njollë me frikë e përkushtim. Do të përpiqeshe me lot t’ia laje çdo të keqe duke hyrë çiltërisht në adhurim. Namazi do të bëhej më i rëndësishëm se kjo botë dhe gjithçka ka në të.
Nëse do ta mendoje këtë orë si të fundit, mendja do të kthjellohej dhe s’do ta justifikonte më me pamundësi mësimin e leximit të Kur’anit. Do të mundohej për të lexuar qoftë edhe një shkronjë për të ndezur pak dritë në errësirën e varrit. Nëse e ke ditur leximin më parë, do të zhyteshe në mrekullinë e kuptimeve të tij shkronjë për shkronjë. Do të humbisje larg kësaj bote për t’u gjetur matanë kufijve të saj.

Duke e ndier thellë fanitjen e jetës që po zhduket, do ta mbaje gjithnjë gjuhën të lagur me përmendjen e Allahut dhe do të doje të vdisje kështu: La ilahe il-lall-llah, S’ka zot tjetër veç Allahut. Vetëm Ai pranon pendimin dhe dhuron shpërblim. Të ka dhuruar këtë muaj të madhërishëm për ta fituar kënaqësinë e Tij. Kujdes! Një ditë vërtet do të jetë e fundit dhe një ramazan vërtet do të jetë i tillë!
Allahu të dhuron kaq shumë mirësi këtë muaj. Të premton shpërblim të agjërimit në atë masë që vetëm Ai e di. Ah sikur të të pranohej e të shkruheshe në mesin e agjëruesve! Kjo shpresë e gdhin dhe e ngrys besimtaren. Kapet fuqimisht pas saj me besim dhe largon çdo gjë që e ndot dhe e fshin.

I largohet thashethemeve, përgojimit, arrogancës dhe vetëkënaqësisë. Është agjërueshëm. Është duke kulluar trupin dhe shpirtin, sepse për të do të përgjigjet. Ndyrësia e fjalës, e shikimit, e dëgjimit e shkatërron sakrificën. Prej Pejgamberit, paqja qoftë mbi të, ti e di se “sa agjërues nuk përfitojnë prej agjërimit të tyre asgjë tjetër veç urisë dhe etjes!”

Dyert e xhehenemit janë të mbyllura këtë muaj dhe ti dëshiron të dalësh prej tij. Dyert e xhenetit janë të hapura dhe ti dëshiron të hysh në të. Të dy i ke më afër se lidhësja e këpucës. Nëse përqendrohesh në llogarinë tënde, gabimi më i imët i yti do të të bjerë mbi supe si një mal i rëndë. Ndërsa çfarë sot të ngacmon në majë të gjuhës për ta përgojuar, atë ditë s’do të të duket asgjë. Të mjafton gjykimi i vetvetes, ndaj lidhe nyjen e gjuhës tënde!
Të keqes afroju me të mirë dhe të mirën këshillo! Fal, të falesh! Mëshiro, të të mëshirojë Allahu dhe jep sadaka ta shuash flakën e zjarrit!
“O ju gra! Jepni sadaka dhe kërkojini më shumë falje Allahut, sepse unë pashë që ju përbëni pjesën më të madhe të banorëve të xhehenemit!” (hadith)

Sadakaja është dëshmi për ty. E vendosur në thesarin e ahiretit, pa e parë as duart e tua, është vërtetim, bindje e thellë se ke bërë me të tregtinë më të drejtë.
Jemi njerëz dhe rrjedhimisht gabimtarë. Ti je motra ime muslimane, por dhe vetja përballë meje. Flas me ty që të të ndiej pranë; me qortimin, me këshillën, me mbështetjen, duke i lidhur zemrat fort këtë muaj. Këtë muaj dhe përgjithmonë. Na e ka bashkuar Allahu orën e iftarit. Prej dëshirës së Tij, me lutjen tonë bashkojmë sofrën e zemrave për t’ia çelur njëra-tjetrës me pak ujë, me pak ushqim dhe me shumë bujari, për t’u ngritur prej saj e për t’i hyrë natës në saf të përulura dhe të shpëtuara.
Nata e errët, që me panjohjen e saj frikëson kaq e kaq shpirtra të humbur, na e përqendron peshën e vetvetes në një pikë. Aty shuhen kuptimet e kota, mrekullia ngjizet. Nga dyert e hapura të qiejve mëshira zbret. Edhe drita. Në adhurim ka vetëm paqe.
Motër muslimane! Të dua për hir të Allahut! Mos harro! “Nuk ka dyshim se për muslimanët dhe muslimanet, për besimtarët dhe besimtaret, adhuruesit dhe adhurueset, të sinqertit dhe të sinqertat, durimtarët dhe durimtaret, të përvuajturit dhe të përvuajturat, sadakadhënësit dhe sadakadhënëset, agjëruesit dhe agjërueset, ruajtësit e nderit dhe ruajtëset e nderit, përmendësit dhe përmendëset e Allahut, Allahu ka përgatitur falje (mëkatesh) dhe shpërblim të madh.” [Ahzabë, 35]

Marrë nga: Revista “Argumenti”

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT Empty
MesazhTitulli: Re: RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT   RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT EmptyThu 19 Jul 2012 - 16:53

Shume e vertete vAll-llah,feste shpirterore.Por sot kjo feste eshte vene ne pikepyetje,sepse shumica e femrave nuk po agjerojne,nuk eshte pse po e them une,por pse po i shoh ne rrethin ku jetoj.Kane frike se mos po humbin peshe,nxehte shume nuk mundem e shume shume arsye te tjera.Une befasohem nga keto fjale,ngase ky eshte muaji ku mund te fitosh Xhennetin(amin).Por inshAll-llah,dhe shpresoj qe krejt femrat muslimane ta marrin si feste shpirterore,e jo diqka e pamundur,qe kishe nuk po munden...All-llahu din me se miri.[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
RAMAZANI PËR FEMRAT ËSHTË FESTË E SHPIRTIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: