islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty96%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty0%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty0%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty0%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty1%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty2%ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN   ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyThu 19 Jul 2012 - 12:29

ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
[Only admins are allowed to see this image]

Oj zonja e shtëpisë, hapi veshët e tu dhe më dëgjo:

E di fort mirë se do të mundohesh shumë gjatë përgatitjes së ushqimit, që të shihet zotësia jote në shumëllojshmërinë e ushqimeve, mos u fajëso për këtë, sepse kjo është nga natyra e pastër, e cila është pjesë e natyrës femërore.

Mirëpo mjerë për ty, nëse e bën këtë gjë të jetë qëllimi yt kryesor, por ngrije qëllimin, le të jetë qëllimi yt më i lartë dhe më i ngritur, a e di ti se ai që i jep ushqim një agjëruesi, atij i takon shpërblimi duke mos iu pakësuar nga shpërblimi i agjëruesit aspak, atëherë le të jetë ky qëllimi yt dhe llogarite kohën që e kalon gjatë përgatitjes së ushqimit, për Allahun, se do të shpërblehesh.

Për ty kam një program të mrekullueshëm:

1- Fillon para fjetjes: të thuash Subhannallah 33 herë, ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN 61460 33 herë, Allahu Ekber 34 herë, sikurse ka ardhur në Sahihët e Buhari dhe të Muslimit, se Fatimeja –Allahu qoftë i kënaqur me te- ka shkuar tek i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- për të kërkuar një shërbëtor. Ai i tha: A të tregoj për një gjë që është më e mirë se kjo, ta lartësosh Allahun (Subhanallah) para fjetjes tridhjetë e tre herë, ta falënderosh (Elhamdulilah) tridhjetë e tre herë dhe ta madhërosh (Allahu Ekber) tridhjetë e katër herë.” Nga ky hadith përfitojmë se ai që e thotë këtë para fjetjes do të ketë forcë për punë gjatë ditës.

2- Syfyri: është i bereqetshëm, ki kujdes të mos tregohesh e pakujdesshme për te, sepse na përcillet nga i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- të ketë thënë: “Bëni syfyr, sepse në të ka bereqet” gjithashtu edhe në Musnedin e Imam Ahmedit nga i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të: “Me të vërtetë Allahu i Lartësuar dhe melekët e Tij i bekojnë ata që ngrihen në syfyr.”

3- Falja e namazit të sabahut në kohën e tij.

4- Ndenja në xhami deri në kohën pasi është ngritur dielli mirë– duke lexuar Kuran, duke e lartësuar dhe përmendur Allahun... pastaj fal më së paku dy rekate namaz... ka thënë i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të-:“Kush e fal namazin e sabahut me xhemat, pastaj ulet dhe e përmend Allahun deri sa të lindi dielli, pastaj i fal dy rekate, e ka shpërblimin e haxhit dhe umres të plotë, të plotë, të plotë.” E përcjell Taberaniu.

5- Përgatitja e ushqimit në çastet e hershme të mëngjesit është më mirë, sesa përgatitja e ushqimit në mesditë. Një numër i madh grash e përgatisin ushqimin në kohën e mesditës, apo në kohën e namazit të drekës, apo të ikindisë. Kjo gjë sjell, ose nuk e fal namazin në kohë, ose i bashkon të dy namazet, dhe kur i fal ato e ke mendjen të preokupuar me përgatitjen e ushqimit, e fal namazin pa frikërespektin e duhur, sunetet i le pas dore për kohën e shkurtër që të ka mbetur. Dhe e kundërta ndodh, në qoftë se do ta fillosh punën herët në mëngjes, ti do të kesh kohë më shumë dhe në namazin tënd me lejen e Allahut nuk do të kesh ngatërresat e përgatitjes së ushqimit.

6- Të porosis që të kotesh para dreke: më e sakta është pak para namazit të drekës, që të pushosh pak e të mbledhësh forcat.

7-Ta falësh namazin në kohën e tij dhe mos i harro namazet vullnetare.

8-Elhamdulilah e kompleton ushqimin herët dhe çastet e fundit kanë mbetur për ta zbukuruar tryezën, si dhe sahanët para ushqimit. Mos harro ta ndërrosh veshjen tënde para rregullimit të tryezës, sepse ti ke më të drejtë për t’u zbukuruar, veçanërisht nëse je e martuar dhe ki kujdes të mos i afrohesh me erën e qepës, hudhrës dhe yndyrës...

Sikurse edhe e përmenda më sipër të mundohesh me përgatitjen e ushqimit paradite të ndihmon në fitimin e kohës shtesë, e mos e neglizho veten.

9-Kur të thirret ezani mos harro të thuash duanë: “Kaloi etja, u lagën venat dhe u realizua shpërb­limi insha-Allah.” (Suneni i Ebu Davudit)

10- Mos harro të fillosh me atë që ka filluar i Dërguari ynë –salallahu alejhi ue selem- sepse ai është shëmbëlltyra jonë, e ai bënte iftar me hurma të njoma, e nëse nuk kishte të njoma atëherë me hurma të thata, e nëse nuk i kishte as këto, atëherë me pak ujë.

11- Fale namazin e akshamit në kohën e tij dhe mos e harro sunetin e tij.

12- Pastaj namazin e jacisë dhe teravitë.

13- Nëse ke mundësi të lexosh Kuran natën, mashaAllah, por nëse je e lodhur dhe nuk ke mundësi të lexosh shumë, atëherë lexo më së paku një xhuz dhe bjer të flesh, sepse edhe trupi yt ka hak.

Disa porosi të veçanta për ty, motra ime:

1- Mos qëndro shumë në përgatitjen e ushqimit, sepse Ramazani është muaji i agjërimit e jo i ushqimit.

2- Ki kujdes e mos e tepro me ushqim e pije, sepse jemi ndaluar nga kjo, Allahu i Madhëruar në suren Araf thotë:“Hani e pini dhe mos e teproni.”

3- Le të ketë në gatimet e tua ushqim të shëndetshëm, sepse kjo e ndihmon njeriun në kryerjen e ibadeteve.

4- Nuk prish punë nëse e shijon ushqimin duke qenë agjëruese për ndonjë nevojë, mirëpo mos gëlltit asgjë prej tij, kështu nuk e prish agjërimin nëse e provon.

5- Të kesh si nijet gjatë përgatitjes së ushqimit hadithin: “Kush i jep iftar një agjëruesi e ka shpërblimin e atij agjëruesi, duke mos iu pakësuar asgjë nga shpërblimi i tij.” Tirmidhiu dhe të tjerët.

6- Shpeshtoje përmendjen e Allahut, Lartësimin e Tij dhe kërkimin e faljes gjatë përgatitjes së ushqimit, që gjuha jote ta përmendi vazhdimisht Allahun.

7- Dëgjo Kuran dhe ligjërata nëpërmjet radios.

8- Pakëso shpenzimin e të hollave, bëhu kursimtare në shpenzimin e pasurisë.

9- Përpiqu që të përgatisësh lloje të ndryshme ushqimesh e pijesh dhe largohu nga të përsëriturit një pas një.

10- Përmbaju leximit të Kuranit çdo ditë, veçanërisht natën, sepse Ramazani është muaji i Kuranit.

11- Ftoji fqinjët të hanë; i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- ka thënë: “Nuk është besimtar ai që e ngop veten, kurse fqinji i vet është i uritur.” Buhariu në librin e tij El-Edeb.

12- Jepu ushqim të ngratëve, jetimëve dhe udhëtarëve.

13- Nxit familjen dhe bamirësit.

14- Mbaji lidhjet farefisnore dhe do të kishte qenë mirë, që kur të shkosh për vizitë të marrësh me vete diçka që e ke përgatitur vetë, ose t’i ndihmosh ato në përgatitjen e ushqimit.

15- Thirr në rrugën e Allahut, të afrohesh tek Allahu në këtë muaj madhështor me thirrjen e të afërmve, fqinjëve, dashamirëve nëpërmjet librave, apo kasetave, këshillave apo udhëzimeve... i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- ka thënë: “Kush udhëzon në të mirë e ka shpërblimin e vepruesit...” Muslimi.

16- Ki kujdes nga ndejat e kota, ruaje gjuhën tënde nga gibeti, mbartja e fjalëve, thëniet e fëlliqura, dhe ruaje veten me thënie të mira e të bukura dhe të jesh e lidhur me përmendjen e Allahut.

17- Shpeshto dhënien e sadakasë, i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- ka thënë: “Shtatë njerëz do t’i strehojë Allahu nën hijen e Tij, atë ditë kur nuk do të ketë hije tjetër pos hijes së Tij...” prej tyre ka përmendur:“një njeri, i cili ka dhënë sadaka dhe e ka fshehur, saqë nuk e di dora e majtë çfarë jep e djathta.” Mutefekun alejhi. Po ashtu ka thënë: “O ju gra jepni sadaka, kërkoni falje shumë, sepse unë ju kam parë se jeni prej shumicës së banorëve të xhehenemit.” Muslimi.

18- Garo në punë mira, përpiqu që të mos ta kalojë kush në këtë, Allahu i Lartësuar thotë: “E për një shpërblim të tillë le të garojnë ata që lakmojnë të mirën.” Në punë të hairit dhe të mira, sepse xheneti është me grada.

19- Bëhu bujare, në Dy Sahihët nga Ibën Abasi –Allahu qoftë i kënaqur me te – përcillet se ka thënë: “I Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- ishte njeriu më bujar, edhe më bujar ishte në muajin e Ramazanit, kur e takonte melekun Xhibril, e Xhibrili –alejhi selam- e takonte çdo natë në Ramazan dhe ia mësonte Kuranin e i Dërguari i Allahut, kur e takonte Xhibrilin ishte edhe më bujar sesa era e fortë”.

20- Shpejto në iftar menjëherë pas perëndimit të diellit, sepse në hadithin e Sehël b. Sadit nga i Dërguari – salallahu alejhi ue selem- thuhet: “Njerëzit do të jenë në hair ërderisa shpejtojnë për të bërë iftar dhe e vonojnë syfyrin.” E përcjell Buhariu dhe Muslimi.

21- Gjatë iftarit mos harro duanë, sepse i Dërguari ka thënë –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të-: “Tre lutje janë të pranuara, lutja e agjëruesit, lutja e atij që i është bërë padrejtësi dhe lutja e udhëtarit.”

22- Mos haj shumë, se e rëndon trupin dhe e dembelos për adhurimet, si namazi i teravisë dhe namazi i natës.

23- Zgjohu natën, se Ramazani është muaj i ibadetit, i Dërguari –paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të- ka thënë: “Kush bën ibadet në Ramazan me besim dhe shpresë do t’i falen gjynahet e mëparshme.” Mutefekun alejhi.

24- Mos fle shumë, se Ramazani është një muaj dhe kalon, kurse ai që fle shumë është humbës i kohës së tij... dhe kujto se thirrësi do të thërrasë: “O lakmues i së mirës prano dhe o lakmues i së keqes shmangu.”

E lus Allahu e Madhëruar, Zotin e Arshit Fisnik, që të na e pranojë agjërimin tonë, ibadetet tona dhe veprat e mira, të na bëjë prej atyre që janë të mbrojtur nga zjarri, e mos të na bëjë këtë vit, takimin e fundit me muajin e Ramazanit. O Allah pranoje.

Lutja jonë e fundit është falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve.

I Lartësuar je ti, o Allah, falënderimi të takon Ty, nuk ka të adhuruar që meriton të adhurohet pos Teje, kërkoj falje nga Ti dhe tek Ti pendohem.

Nëna e nevojshme për faljen e Zotit të saj, Umu Lejthi

Përktheu: Shpend ZENEL

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
mekja
Motrat islame
Motrat islame
mekja

Numri i postimeve : 73
Data e regjistrimit : 14/06/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: Re: ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN   ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 20 Jul 2012 - 17:45

Eselamun alejkum, shum keshilla te dobishme. Allahu ju shperblefte......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: Re: ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN   ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN EmptyFri 20 Jul 2012 - 20:15

We alejkum Selam-- Amin moter amin ,gjithashtu edhe juve All-llahu ua befte Agjerimin e lehte dhe te jeni zonja e kuzhines se Ramazanit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: Re: ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN   ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: