islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty20%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty7%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty37%Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit   Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyWed 18 Jul 2012 - 13:10

[Only admins are allowed to see this image]Sepse me të vërtetë person i mjeruar është ai që është i privuar nga Mëshira e Allahut gjatë Ramazanit.
Të gjitha lavdërimet absolute i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed.
Është urdhëruar për të gjithë Muslimanët që të përpiqen tej mase në llojet e ndryshme të adhurimit gjatë këtij muaji të bekuar. Ata duhet të përpiqen të falin namaze nafile dhe të lexojnë Kur’anin me meditim dhe persiatje. Ata duhet ta shtojnë tesbihun për Allahun (duke thënë SubhanAllah), tehlilin (duke thënë La ilahe il-lAllah), tahmidin (duke thënë Elhamdulilah), tekbirin (duke thënë Allahu Ekber) dhe istigfarin (duke thënë Estagfirullah).

Ata duhet të bëjnë dua, të cilat janë të lejuara, të urdhërojnë të mirën, të ndalojnë të keqen, të ftojnë për tek Allahu, të jenë bujarë me fukarenjtë dhe nevojtarët, të mundohen të jenë të sjellshëm e të butë me prindërit, të mbajnë lidhjet familjare, të nderojnë fqinjin, të vizitojnë të sëmurin dhe të bëjnë vepra të tjera të mira.

Kjo për shkak se i Dërguari (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë (kuptimi i fjalëve të tij): “Allahu ju shikon që garoni me njëri-tjetrin në vepra të mira gjatë Ramazanit dhe Ai u tregon me krenari melaikeve çdo gjë. Prandaj tregojini Allahut vepra të mira për vetet tuaja. Sepse me të vërtetë person i mjeruar është ai që është i privuar nga Mëshira e Allahut gjatë Ramazanit.” [Mexhme’uz-Zeua’id(3/142), Kenzul-‘Ummal (n. 23692)]

Gjithashtu nga ai (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) është transmetuar se ka thënë: “Kush i afrohet Allahut gjatë Ramazanit me një vepër të mirë, ai është si ata që bëjnë vepra të obliguara në kohë të tjera. Dhe kush bën një vepër të obliguar gjatë Ramazanit, ai është si ata që kryejnë shtatëdhjetë vepra të obliguara në kohë të tjera.” [Sahih Ibn Kuzejme (n. 1887)]

Gjithashtu ai (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë në një hadith të saktë: ”Një Umre e kryer gjatë Ramadanit është e barabartë me kryerjen – ose tha – me një Haxh të kryer me mua.” [Bukhari (n. 1863) dhe Muslimi (n. 1256)]

Hadithet dhe transmetimet që vërtetojnë lejueshmërinë e garimit dhe të qënurit i zellshëm në kryerjen e veprave të ndryshme të mira në këtë muaj të nderuar janë të shumta.

Allahut i lutemi që të na ndihmojë ne dhe të gjithë Muslimanët që të bëjnë gjithçka që sjell Kënaqësinë e Tij dhe të na i pranojë agjërimin dhe qëndrimin në namazin e natës. I lutemi Atij të na i përmirësojë gjendjen dhe të na mbrojë të gjithëve nga devijimet dhe fitnet e epsheve. Po ashtu, i lutemi Atij t’i bëjë të drejtë prijësat e Muslimanëve dhe ta bashkojë fjalën e tyre tek e vërteta. Vërtet Allahu është Ndihmuesi dhe Ai mund ta bëjë këtë.

Autor: Shejkh ‘Abdul-‘Azijz bin ‘Abdullah Baz

Burimi: Fetaua Islamije, fq. 220-221

Përktheu: Alban Malaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 54
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Re: Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit   Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit EmptyThu 19 Jul 2012 - 15:49

RAMAZANI I BEKUAR

Ehhh sikur te ishte vetem nje definicion per kete muaj te shenjte, por ka shume definicione, shume begati, shume kenaqesi sepse ky eshte:

muaj i Kur'anit famelarte - vule e besimit Islam
muaj i bedrit - triumf ndaj shka...trimtareve te pabese;
muaj i kadrit - ngritje shpirterore dhe me e vlefshme se 1000 muaj;
muaj i fitres - sofra e iftarit prej hallallit, pastrim dhe solidarizim;
muaj i zeqatit - pastrim te pasurise dhe mbrojtje nga harami;
muaji i ikre bismit - ngritje intelektuale- vritet injoranca,
muaji i ymetit - gezim ne shpirtin e cdo femije, te riu, djal apo vajze, bure apo grua, plak ose plake, ...

RAMAZANI DESHMI NDAJ ENGJUJVE,

...Te cilat i thane Allahut xhsh.: Valle do te krijoni nga ato gjallnesa te cilat do te bejne gjak derdhje ne faqe te tokes?

- Kuptimgjere eshte verseti Kur'anor ku Allahu i meshirshem thote: E krijova njeriun, krijese me e persosur ne faqe te tokes – sure Tin

PO, muaji i agjerimit eshte deshmi dhe bindje per melaiket, deshmi e fjales se Allahut xh.sh. kur i tha shejtanit alejhi lane: ke te drejt t’i mashtroni dhe pervetesoni nga njerezit, por kursesi nuk arin dot qe kete ta arini me ata qe jane muttekin, te devotshem, te percaktuar, te bindur dhe te paluhatur ne perkushtimin e tyre.

Andaj, ne muajin e ramazanit, besimtari ushtron rolin e engjullit, melaikes dhe ate:
Melaqet nuk ushehen - ramazanliu nuk hane dhe nuk pine;
melaqet nuk martohen - ramazanliu nuk ka mardhenje me niqahin etij gjate kohes qe agjenon;
melaqet nuk perdorin fjale banale - ramazanliu nuk shane, nuk fyen, nuk ofendon, nuk randon njeri me fjale, ...
Melaqet bejne ibade - ramazanliu fale namaz, fale synetin e teravive,
melaqet bejne dhiker - ramazanliu lexon Kur'an, bene hatme,ben dhikr duke permendur emrin e Allahut xh.sh.
Djalli i mallkuar kerkon te provokon - ramazanliu deshmon se ka durimin e plot dhe eshte i paluhatshem ne bindjen dhe nijetin e tij.
- Ramazanliu eshte me engjull se engjujt, ngase ne vete posedon nefsin (epshin), kurse engjujt kete nuk e kane.
Djalli i mallkuar e dij qe hidherohet kur nuk ia arine qellimin, por ramazanliu e ka burgosur epshin e tij, ka eliminuar ose menjanuar tiparet dhe vetite negative , ngase ne muajin e ramazanit zemra e muslimanit reflekton energji pozitive, ...
ALLAHU xh.sh. na mundesoft te arijme faziletin e muajit te agerimit dhe te na pranoj lutjet e drejtuara madhnise se Tij.[Only admins are allowed to see this link]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Përpjekja dhe garimi në veprat e mira gjatë Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: