islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty20%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty7%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty37%A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! Empty
MesazhTitulli: A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan!   A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan! EmptyMon 16 Jul 2012 - 10:56

Shtëpia e muslimanit duhet të ndërtohet mbi bazat e kënaqësisë së Allahut të Lartësuar e të devotshmërisë ndaj Tij:“A është atëherë më i mirë ai, i cili vuri themelin e ndërtesës së tij tek përkushtimi ndaj Allahut dhe kënaqësia e Tij, apo ai, i cili vuri themelin e ndërtesës së tij të paqëndrueshme buzë greminës, saqë u thërrmua bashkë me të në zjarrin e xhehenemit? Dhe Allahu nuk i udhëzon njerëzit zullumqarë (politeistë, keqbërës).” (Tevbe, 109).


Muslimani duhet t’i kushtojë rëndësi përmirësimit të shtëpisë, familjes, sepse ai është bariu që ka përgjegjësi. Allahu i Lartësuar thotë:

“O ju që besuat, ruani veten dhe familjen tuaj prej një zjarri, lëndë djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurët. Atë (zjarrin) e mbikëqyrin engjëj të rreptë e të ashpër që nuk kundërshtojnë Allahun për asgjë që Ai i urdhëron dhe punojnë atë që janë të urdhëruar.” (Tahrimë, 6).

I Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: “Kur Allahu dëshiron të mirën e një familje, Ai lëshon dashurinë në mes tyre.” (Ahmedi)

Çifti duhet të ketë kujdes që të ndërtojë një familje të shëndoshë dhe të lumtur. Ky është themeli i suksesit të secilës familje. Kjo fillon me ndjenjën e secilit për kryerjen e obligimeve dhe detyrimeve, me ndjenjën e dashurisë dhe respektit. Kjo përfshin ndihmesën në çështjet fetare, siç është përpjekja për të forcuar imanin, rritjen e devotshmërisë nëpërmjet leximit të Kuranit, faljes së namazit të natës, dhënies së lëmoshës etj. Përmendja e Allahut mund të jetë me zemër, gjuhë, nëpërmjet namazit, leximit të Kuranit, leximit të dhikrit të mëngjesit e të mbrëmjes etj. E tërë kjo paraqet një hipotezë unike sipas të cilës melekët do të jenë prezent në shtëpinë tonë duke sjellë bekimin dhe mëshirën e Allahut.

I Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: “Shembulli i shtëpisë në të cilën përmendet Allahu dhe shtëpisë ku nuk përmendet Allahu është sikurse shembulli i të gjallit dhe të vdekurit.” (Muslimi)

I Dërguari i Allahut po ashtu ka thënë: “Lexoni kaptinën El-Bekare në shtëpitë tuaja, sepse shejtani nuk hyn në atë shtëpi ku lexohet kaptina El-Bekare.” (Sahihul-xhami’)

Gjithashtu ka thënë: “Kur bini për të fjetur lexoni Ajetul-Kursij, sepse keni mbrojtjen e Allahut dhe shejtani nuk mund t’u afrohet deri në agim.” (Buhariu)

Ramazani është muaj i Kuranit. Të parët tanë (selefët), kur hynte muaji i Ramazanit, angazhoheshin në leximin e Kuranit dhe i jepnin përparësi ndaj çdo ibadeti, saqë është transmetuar nga disa prej tyre se e përfundonin leximin e Kuranit çdo natë. Angazhohu me seriozitet, Allahu të mëshiroftë, në leximin e Kuranit në këtë muaj, lexoje atë rrjedhshëm, me meditim dhe përkushtim, duke iu përmbajtur rregullave të leximit sipas mundësisë që ke.

Ebu Bekri ishte prej atyre që qanin shumë, e në veçanti gjatë namazit dhe leximit të Kuranit.
Në fytyrën e Omerit gjendeshin dy vija të zeza nga të qarit e shumtë.
Uthmani e përfundonte Kuranin në një rekat.
Aliu qante në mihrabin e tij, gjersa i lagej mjekra nga lotët dhe thoshte: “Ti oj dynja mashtro dikë tjetër, sepse unë të kam shkurorëzuar tri herë.”
Katadeja e përfundonte Kuranin çdo javë, ndërsa në Ramazan e përfundonte çdo tri ditë, ndërsa në dhjetë netët e fundit e përfundonte Kuranin çdo natë.

Shtëpia e muslimanit në Ramazan jeton në devotshmëri dhe frikërespekt ndaj Allahut.

Shtëpia e muslimanit në Ramazan jeton duke praktikuar Sunetin e Muhamedit, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të.

Shtëpia e muslimanit turpërohet prej Allahut të Lartësuar, aty nuk dëgjohet muzika, por dominon qetësia dhe përmendja e Allahut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
A do të jetë shtëpia jote me përmendje të Allahut të Lartësuar në Ramazan!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: