islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty20%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty7%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty37%'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 '' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka ''

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Empty
MesazhTitulli: '' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka ''    '' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' EmptySun 15 Jul 2012 - 20:52

'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' 266051_424110997631946_178922237_o

'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka ''

Nëse në këtë shtëpi të kësaj duniaje provove urinë dhe jetove i privuar, apo ishe i varfër, ose u pikëllove e u sëmure, ose e ke ndjerë veten të ngratë, atëherë mendo veten në Xhennetin e begatshëm. Nëse je i bindur në këtë dhe ke besim të fortë për kopshtet e begatshme, atëherë me plot vullnet e dëshirë të flaktë do të veprosh për këtë rrugë që të shpie drejt këtyre kopshteve dhe humbjet e tua do t'i shndërrosh në fitore të mëdha. Me të vërtetë nëse do të dish se cilët janë njerëzit më të mencur, të them sinqerisht se ata janë njerëzit që punojnë për botën e ardhshme, e cila është e përhershme dhe më e dobishme se kjo e shkurtra. Ndërsa njerëzit më të marrë në këtë botë janë ata të cilët e shohin këtë jetë si të përhershme, si shtëpi e pafund ku të gjitha kënaqësitë, dëshirat dhe shpresat plotësohen dhe mbarojnë këtu. Njerëzit e tillë në raste fatkeqësie i sheh më të dobët dhe gati të dorëzuar e të thyer, se për ta cdogjë mbaron këtu, ngase qëllimi i tyre është kënaqësia dhe dëfrimi në këtë botë. Ata nuk shohin tjetër vec këtë të rrejshmen, dhe nuk mendojnë për tjetrën po as nuk punojnë për të. Ndaj nuk dëshirojnë që dikush tjetër t'ua ndotë ujin e pastër të kënaqësisë dhe lumturisë, e as t'ua prishë gëzimin e harenë. Por sikur këta të ngratë ta tërheqin pëlhurën e zezë nga zemrat dhe t'i shihnin ato bukuri dhe argumente rreth të cilëve është folur shumë në Kur'anin fisnik. Ata do të jepnin gjithë cka patën pa e kursyer vetën e vetëm t'i banonin kopshtet e frytshme e të begatshme, pallatet e shndritshme të atjeshme. Ata që përjetojnë pak caste me bukuritë që ofron Kur'ani heshtin dhe nuk kundërshtojnë argumentet e tij. Pasha Allahun Nje, te Vetmin e Pashoq, me te vertete bota e ardhsme eshte shtepia e jone per te cilen meriton te sakrifikojme, te lodhemi e te kujdesemi, se ajo s'ka as shkaterrim as zevendesim.Valle a menduat mire rreth popullit te Xhennetit,dhe a u bindet se ata kurre nuk semuren, e as nuk pikellohen, e as nuk vdesin, nuk plaken, dhe qendrojne pergjithmone te rinje e te bukur,me veshje te pasterta qe s'i prek kurre pluhuri, jetojne ne dhoma qe bukuria e tyre e brendshme duket nga jashte dhe bukuria e jashtme nga brenda.===Ne te ke ate qe syri s'e ka pare as veshi s'e ka degjuar , e as qe i ka shkuar ndokujt ne mendje.Atje kaloresi eces nen hijene drurit qe per 100 vite s' mund ta kaloje,gjatesia e tendave atje eshte 60 milje, lumenj rrjedhes qe nuk shteren kurre, pallatet e saja jane te larta, frytet jane te gatshme, ujerat burojne pandale, shtreterit e larte jane te venduar, gastare te rena prane , jastek te vendosur per mbeshtetje, dhe qilima te shtruar.Ketu pra , plotesohet kenaqesia.===Keshtu eshte lartesuar perjetimi ne te , aroma kundermon ne te , pershkrimi i saj eshte madheshtor,atje eshte kulmi i deshirave.Ku jemi pra, ne qe nuk mendojme?Ç'kemi qe nuk kuptojme? =====Nese rruga ime me çon te porta i kesaj Parajse dhe futem brenda ne kopshtet e saj, anipse me godasin te veshtirat e kesaj jete te shkurter, gezohu ti o zemer per ate qe ketu s'e pate,se do ta kesh te pazhdukur atje.=====O ju te varfer e te mjere qe u dogjet nga skamjet, u lodhet me sprovimet e fatkeqesive tuaja, beni mire sa te mundeni qe te banoni xhennetin e Allahut(xh-sh)dhe te jeni fqinje te Krijuesit tuaj ......................." (U thone) Selamun alejkum, me durimin tuaj gjetet shpetimin , sa perfundim i lavdishem eshte ky vend" (Kur'an 13:23)

Allahu ju shperbleft per postimin.
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka '' Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
'' Mendo veten në Xhennet, gjërësia e të cilit është sa qiejt e toka ''
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: