islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty96%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty0%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty0%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty0%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty1%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty2%Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Po na vjen një mysafir i rrallë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Po na vjen një mysafir i rrallë! Empty
MesazhTitulli: Po na vjen një mysafir i rrallë!   Po na vjen një mysafir i rrallë! EmptySun 15 Jul 2012 - 12:11

[Only admins are allowed to see this image]
Shfrytëzojeni këtë muaj para se të shkojë pa e kuptuar, sepse nëse do të tregoheni të pakujdesshëm, të jeni të sigurt se në fundin e tij keni për t’u penduar!Edhe pak ditë kanë mbetur dhe do të vijë një mysafir i rrallë dhe shumë i rëndësishëm për të cilin duhet të përgatitemi. Duhet të ngrihet vetëdija jonë që kur vjen ky mysafir-Ramazani ta presim me ambicie të larta, duhet të jemi seriozë dhe ta shfrytëzojmë këtë muaj të bekuar deri në maksimum, që në fund të dalim fitimtarë.
Andaj duhet prej tash që të përgatitemi për të, e që gara të mos na zë gafila-të hutuar.

Sahabët e tabiinët janë përgatitur gjashtë muaj para Ramazanit për këtë muaj të bekuar. Transmetohet se ata gjashtë muaj kanë bërë dua pas Ramazanit t’iu pranohet ai, ndërsa gjashtë muaj para Ramazanit kanë bërë dua që ta arrijnë këtë muaj. Njohja e muajit të Ramazanit dhe pozitës së tij na ndihmon dhe na bën të mundur që të përfitojmë më tepër mëshirë dhe mirësi në këtë muaj. Gjatë ditëve dhe netëve të Ramazanit ­çdo njëri mundohet që të gjej ndonjë rrugë dhe mënyrë për t’iu afruar Zotit. Andaj mos lejo që ky Ramazan të vjen e të shkojë si Ramazanat e tjerë, por vetëdijesohu se po vjen si një rast shumë i mirë për ty, për faljen e mëkateve. Ai që do të hyjë në Ramazan, që t’i falen gjynahet, duhet prej tash të jetë i përgatitur. Ibnul Kajimi ka thënë: “Ke kujdes prej dy gjërave:
1. Ke kujdes kur të vjen obligimi i kohës së caktuar që të mos gjejë ty të papërgatitur (Ruaju se po vjen Ramazani e po të gjen ty të papërgatitur, ruaju që kur vjen namazi të mos i kesh mendtë tjetër kund)

2. Që ta refuzosh urdhrin herën e parë. (Të vjen hadithi apo ajeti e ti e refuzon. Pranoje menjëherë ngase nuk e din se a do të vdesësh e nuk të vjen mundësia më ta pranosh)

Ai i cili hyn në ibadet i papërgatitur e godasin dy dënime:
1. plogështia për kryerjen e atij ibadeti dhe
2. përtacia për ta kryer atë ibadet.

Si të përgatitemi për këtë muaj

1. Të tregosh pendim kualitativ (nga mëkatet, nga mënyra e jetesës, nga humbja e kohës, për gjumin e tepruar, për ndejat e tepruara, nga gjuha dhe sherri i saj posaçërisht në Ramazan, të penduarit nga përtacia dhe dembelizmi, etj.)
2. Ta ngadalësosh ritmin e jetës. Ngadalësoje prej tash shpejtësinë e dynjasë, fillo t’i reduktosh vizitat që i ke pasur, punët e shtëpisë, obligimet, provimet, mundësisht lirohu nga obligimet e dynjasë ngase kjo është kohë e veçimit me Allahun që ta shfrytëzosh dhuratën që ta ka dhënë Allahu)
3. Fillo prej tash namazin e natës ngase në Ramazan duhet bërë garë e jo ushtrime. Prej tash fillo ta ushtrosh gjuhën për dhikër, në mënyrë që në Ramazan ta shtosh atë. Fillo të lexosh Kur’an. Çdo ibadet filloje që tani!

O robër të Zotit, ejani dhe merrni pjesë në garën hyjnore! Në garën që askush nuk do të mbetet pa shpërblim, por gjithkush do të shpërblehet me aq sa meriton.
Ejani, o njerëz, të ulemi në shtëpinë e madhërishme të Zotit dhe trupin ta mbushim me mëshirë hyjnore!

Ditët e muajit Ramazan janë shumë të kufizuara. Sa shumë janë ata njerëz që e humbin muajin e Ramazanit pa përfituar asgjë për vetveten. Tani për ta përgatitur vetveten për këtë muaj duhet të kthehemi në urdhëresat dhe këshillat e të Dërguarit Muhamed, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i cili në hadithet e tij na këshillon për programe të mira për këtë muaj të shenjtë. I humbur është ai që nuk përfiton dhe nuk lutet në këtë muaj. Me urinë dhe etjen në këtë muaj përkujtoni Ditën e Gjykimit kur do të jeni të etur dhe të uritur.
U jepni lëmoshë të varfërve dhe nevojtarëve! Nderoni më të vjetrit dhe mëshironi të vegjlit tuaj!

O njerëz, çdo njëri nga ju që e përmirëson edukatën e tij në këtë muaj do ta ketë shumë lehtë të kalojë në urën e Siratit, në ditën kur dridhen hapat e të gjithëve.
O njerëz, në këtë muaj hapen dyert e parajsës. Kështu që nga Zoti juaj kërkoni që të mos ua mbyllë këto dyer, kurse në anën tjetër do të mbyllen dyert e djajve dhe kërkoni nga Zoti që të mos i hap këto dyer për ju!
Shfrytëzoni çdo moment që ta adhuroni Zotin dhe të përfitoni që të bëheni më të devotshëm dhe më të moralshëm! Sepse nuk dihet se a do të jeni gjallë vitin e ardhshëm që t’i përmirësoni gabimet tuaja.
Aliu, Allahu qoftë i kënaqur me të, lidhur me muajin e Ramazanit ka thënë: ”Ka ardhur muaji i Ramazanit, shtoni lutjet dhe kërkoni ndjesë shumë nga Zoti! Ngase lutjet dhe duatë largojnë nga ju fatkeqësitë, kurse kërkimi i ndjesës apo istigfari iu largon nga mëkatet.”

Inshallah, Zoti na mundëson që edhe ne të kemi nderin dhe rastin të ndodhemi në mesin e atyre agjëruesve të pastër dhe të përfitojmë nga mirësitë dhe kënaqësitë e këtij muaji të bekuar në mënyrë që të mos humbim shpërblimin e agjërimit!

Vërejtje:
Cili është roli i gruas në muajin e Ramazanit? Mos vallë i gjithë mundi i saj duhet të jetë në artin e gatimit? Çfarë ka punuar ajo për Krijuesin e saj në këtë muaj? JO. Mos të jetë angazhimi yt kryesor arti i gatimit, por të jetë: dhikri, leximi i Kuranit, namazi i natës e ibadetet e tjera.Shfrytëzojeni këtë muaj para se të shkojë pa e kuptuar, sepse nëse do të tregoheni të pakujdesshëm, të jeni të sigurt se në fundin e tij keni për t’u penduar!
Shkruar nga Blerta Shaqiri

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Po na vjen një mysafir i rrallë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: