islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty96%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty0%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty0%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty0%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty1%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty2%Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët Empty
MesazhTitulli: Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët   Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët EmptyFri 13 Jul 2012 - 19:47

[Only admins are allowed to see this image]
Mëshira është një mirësi nga Allahu i Madhëruar, të cilën Ai e vendos në zemrat e atyre që Ai do. Në të vërtetë, Allahu do të ketë mëshirë për robin e Tij që është i mëshirshëm. Allahu është i Gjithëmëshirshmi, Mëshirëploti. Ai i do të mëshirshmit dhe na fton të mëshirojmë të tjerët.

Ai i urdhëron robërit e Tij të jenë të durueshëm dhe të mëshirshëm. Një person mund të mos jetë i mëshirshëm për disa arsye, e ndër to mund të përmendet rënia në mëkate dhe mosbindja ndaj Allahut. Zemrat e tyre zënë aq ndryshk, saqë ato verbërohen dhe bëhen më të forta se gurët. Allahu thotë për bijtë e Israilit (Jakubit): “Edhe pas (fakteve të qarta) zemrat tuaja u bënë pasandej të forta si guri, e edhe më të forta…” (Kuran, Bekare, 74)

Allahu gjithashtu thotë për ta se kur kundërshtuan dhe dolën kundër ligjit të shenjtë: “Për shkak se ata e thyen zotimin e tyre, Ne i mallkuam ata dhe zemrat e tyre i bëmë të forta (të shtangura).” (Kuran, 5:13)
Ndër gjërat që shkaktojnë humbjen e mëshirës janë edhe arroganca dhe krenaria që burojnë nga pasuria e madhe. Allahu thotë: “Jo, është e vërtetë se ai i kalon kufijtë, për shkak se e ndien veten të pavarur.” (Kuran, 96:6-7)
Por nëse zemra është e disiplinuar me besim dhe e mbushur me vepra të mira, ajo mbushet edhe me mëshirë dhe butësi.
Një tjetër arsye për dobësinë e mëshirës është grykësia dhe ngopja. Këto janë shkaqe që sjellin pakujdesinë. Prandaj, muaji i Ramazanit u bë detyrim për ta mposhtur këtë çrregullim dhe disiplinë të keqe. Njeriu që agjëron është në mënyrë të natyrshme ndër njerëzit më të mëshirshëm, pasi ai ka shijuar urinë, ka përjetuar etjen dhe ka kaluar vështirësi. Shpirti i tij është i mbuluar nga mëshira, kujdesi dhe sjellja e mirë kundrejt muslimanëve.
Mëshira është diçka që çdo musliman duhet ta ketë për vëllanë e vet besimtar.

Mëshira është një gjë që kërkohet nga çdo kujdestar karshi atyre që ka në kujdes. Ai duhet të ndiejë keqardhje për ta dhe duhet të jetë i mëshirshëm ndaj tyre.
Mëshira kërkon që dijetari dhe mësuesi të jenë të njerëzishëm karshi studentëve dhe t’i drejtojnë ata drejt mënyrës më të mirë që këta t’i duan ata dhe të përfitojnë nga dija e tyre. Nëse ai vepron kështu, atëherë Allahu do t’i japë atij shpërblimin më të mirë. Shihni se si e lavdëron Allahu të Dërguarin e Tij salallahu alejhi selam: “Ti ishe i butë ndaj atyre, ngase Allahu të dhuroi mëshirë, e sikur të ishe i vrazhdë e zemërfortë, ata do shkapërderdheshin prej teje,…” (Kuran, 3:159)
Mëshira nënkupton që imami të mos e bëjë adhurimin të vështirë për xhematin e tij ose të mos i dëmtojë ata. Përkundrazi, ai duhet të jetë i mëshirshëm, i butë dhe i mençur. Profeti, alejhi selam, ka thënë në një hadith të transmetuar nga Ebu Hurejra: “Nëse ndonjëri prej jush u prin njerëzve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre ka të dobët, të sëmurë dhe pleq.” (Përmbledhja e imam Neveviut shqip, numër 233)

Mëshira e bën atë që fton të tjerët në Islam që t’i këshillojë me butësi, ata që është duke ftuar në fe. Ai duhet t‘ua sqarojë çështjet atyre dhe nuk duhet t’i dëmtojë, t’i përgojojë ose t’i ofendojë këta njerëz në mënyrë publike. Allahu e këshilloi Musain dhe Harunin, alejhi selam, që të përdorin metodat në vijim në ftesën që do i bënin Faraonit tiran: “Atij i thoni fjalë të buta, ndoshta ai mendohet a frikësohet.” (Kuran, 20:44)
Ai gjithashtu thotë:“Ti (Muhamed) thirr për në rrugën e Zotit tënd me urtësi e këshillë të mirë dhe polemizo me ata(kundërshtarët) me atë mënyrë që është më e mira.” (16:125)

Dijetari i madh islam, imam Shafiu, ka shkruar:

“Më ndihmo me këshillën tënde fshehtazi.
Dhe largoju këshillimit në publik.
Sigurisht se dhënia e këshillës në mesin e njerëzve është një lloj qortimi,
të cilin nuk do të doja ta dëgjoja.
Nëse nuk bindesh dhe e injoron dëshirën time,
mos u mërzit nëse nuk të bindem.”

Edhe babai duhet të jetë i mëshirshëm ndaj fëmijës. Mëshira e babait ose e nënës ndaj fëmijëve ka efektin më të madh në integritetin, mirëqenien dhe bindjen e tyre. Vetëlavdërimi dhe egërsia vetëm sa ia hapin derën dëshpërimit.

O ju që agjëroni dhe i shkaktoni uri stomakut tuaj, ka me mijëra stomakë që presin një vakt. A është dikush prej jush që i ushqen ata? O ju që agjëroni dhe u shkaktoni etje mëlçive tuaja, me mijëra të tjera janë duke pritur një gllënkë ujë. A është dikush prej jush që ua shuan etjen? O ju që agjëroni dhe vishni rrobat më të mira, ka shumë njerëz të zhveshur që presin një rrobë të thjeshtë për të mbuluar trupat e tyre. A është dikush prej jush që i vesh ata?
O Allah! Të lusim të hedhësh mbi ne mëshirën Tënde në mënyrë që të na falen mëkatet dhe të na fshihen gabimet dhe veprat e këqija!

Marrë nga: “Tridhjetë mësime për agjëruesit”
Përktheu nga anglishtja: Eglantina Muça

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ramazani, muaji i mëshirës për muslimanët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: