islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Afrimi i Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Afrimi i Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Afrimi i Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Afrimi i Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Afrimi i Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Afrimi i Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Afrimi i Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Afrimi i Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Afrimi i Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Afrimi i Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Afrimi i Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Afrimi i Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Afrimi i Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Afrimi i Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Afrimi i Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Afrimi i Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Afrimi i Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Afrimi i Ramazanit Empty96%Afrimi i Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Afrimi i Ramazanit Empty0%Afrimi i Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Afrimi i Ramazanit Empty0%Afrimi i Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Afrimi i Ramazanit Empty0%Afrimi i Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Afrimi i Ramazanit Empty1%Afrimi i Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Afrimi i Ramazanit Empty2%Afrimi i Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Afrimi i Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Afrimi i Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Afrimi i Ramazanit   Afrimi i Ramazanit EmptyFri 13 Jul 2012 - 19:44

[Only admins are allowed to see this image]Ebu Hurejre transmetoi se i Dërguari i Allahut (sallallahu alejhi ue
selam) ka thënë: “Ju ka ardhur juve Ramazani – muaj i bekuar. Allahu e
ka bërë obligim për juve agjërimin e tij. Në të hapen dyert e xhenetit,
dyert e xhehenemit mbyllen dhe shejtanët lidhen me zinxhir. Allahut i
përket një natë në të, e cila është më e mirë se njëmijë muaj. Kushdo që
parandalohet nga e mira e saj, atëherë ai është privuar.”
Hadithi është përgëzim për robërit e drejtë të Allahut, për ardhjen e
muajit të bekuar të Ramazanit. Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) i
njoftoi shoqëruesit e tij për ardhjen e tij (ramazanit) dhe kjo nuk
ishte vetëm një lajmërim i thjeshtë. Më saktë, qëllimi i tij ishte që
t’i përgëzojë ata për një kohë madhështore të vitit, kështu që njerëzit e
mirë të cilët janë të shpejtë në bërjen e punëve të mira t’i japin
vlerën që i takon. Kjo është sepse Pejgamberi (sallallahu alejhi ue
selam) shpjegoi në të (hadith) atë çka Allahu ka përgatitur për robërit e
Tij nga rrugët drejt faljes dhe kënaqësisë së Tij dhe ato janë shumë
rrugë. Pra, kujtdo që i ikë falja gjatë muajit të Ramazanit, atëherë ai
është privuar me privimin më të madh.

Prej përkrahjes dhe të mirave që Allahu u ka dhuruar robërve të Tij
është ajo se Ai ka përgatitur për ta rrethana meritore, ashtu që të jenë
të dobishme për ata që i binden Atij dhe një garë për ata që ngarendin
të garojnë (në vepra të mira). Këto rrethana meritore janë çaste për
përmbushjen e shpresave duke u përpjekur në dëgjueshmëri dhe duke i
larguar gabimet dhe mangësitë më anë të vetëpastrimit dhe pendimit. Nuk
ka asnjë moment të vetëm nga këto kohëra të dobishme, përveç se Allahu
të ketë caktuar në të punë të dëgjueshmërisë me të cilat njeriu mund t’i
afrohet Atij. Allahu posedon gjërat më të mrekullueshme si dhurata, të
cilat Ai ia dhuron atij që Ai do me Mëshirën dhe Mirësinë e Tij.

Pra, ai që e arrin lumturinë e vërtetë, është ai i cili i përdor
përparësitë e këtyre muajve, ditëve dhe çasteve të dobishme dhe i
afrohet më shumë në to Kujdestarit të tij, duke bërë atë që është e
urdhëruar në to prej akteve të bindjes.

Kështu, ndoshta ai do të kaplohet me ndonjërën prej shumë bekimeve të
këtyre rrethanave dhe të ndihmohet nga kjo, me një ndihmë që e shpëton
atë nga Zjarri dhe ajo çka përmban ai, siç është nxehtësia flakëruese.

Mundësia e arritjes së Ramazanit vetvetiu është një e mirë
madhështore, e dhuruar atij që e arrin atë dhe përmirësohet me rastin e
saj, duke qëndruar në namaz gjatë natës së saj dhe duke agjëruar ditën e
saj. Në të, ai i kthehet Mbrojtësit të tij – prej mosbindjes ndaj Tij
në bindje ndaj Tij, prej harresës në Të në përkujtimin ndaj Tij, nga të
qenit larg prej Tij në të kthyerit nga Ai në pendim nënshtrues.

Muslimani duhet të jetë i vetëdijshëm për të mirat e tij dhe të
pranojë rëndësinë e saj. Se vërtet, shumë njerëz janë të parandaluar nga
të agjëruarit, ose për shkak se vdesin para se ta arrijnë atë ose sepse
nuk janë në gjendje që ta kryejnë atë, ose për shkak se e kundërshtojnë
atë dhe largohen prej tij. Kështu, ai që agjëron duhet ta lavdërojë
Zotin e tij për këtë të mirë dhe ta pres këtë muaj më gëzim dhe
kënaqësi, sepse mirëpritet një kohë madhështore e vitit me të gjitha
rrethanat për kryerjen e dëgjueshmërisë. Ai duhet të përpiqet
thellësisht në bërjen e veprave të mira. Ai duhet ta lus Allahun që t’i
japë atij agjërim dhe qëndrim në namazin e natës dhe ta pajis atë me
seriozitet, entuziazëm, fuqi dhe energji në këtë muaj; dhe që Ai ta
zgjojë atë prej gjumit të tepërt dhe të shkujdesur, ashtu që ai t’i
përdorë përparësitë e këtyre kohërave të dobishme të së mirës.

Është e pafat që gjejmë se shumë njerëz nuk e dinë vlerën e këtij
rasti, as që e konsiderojnë atë të jetë i shenjtë. Pra, muaji i
Ramazanit më nuk bëhet kohë e rëndësishme për dëgjueshmëri, adhurim,
lexim Kurani, dhënie të lëmoshës dhe përkujtimin e Allahut. Më saktë,
për disa njerëz, kjo bëhet kohë e rëndësishme për ta që ta larmojnë
ushqimin dhe pijet e tyre dhe për përgatitjen e gjellëve të ndryshme
para se të fillojë muaji. Disa njerëz të tjerë nuk e njohin Ramazanin,
përveç si një muaj të pagjumësisë dhe tubimeve periodike të vazhdueshme,
derisa flenë ditën. Kjo është deri në pikën që disa prej tyre flenë pas
kohës së namazeve të detyrueshme, duke mos i falur ato me xhemat apo në
kohën e duhur të tyre. Njerëzit e tjerë nuk e njohin ramazanin, përveç
si një kohë të rëndësishme për udhëheqjen e çështjeve të kësaj bote, e
jo si kohë të rëndësishme për udhëheqjen e çështjeve të jetës së
përtejme. Kështu, ata punojnë zellshëm në të, duke bërë shitblerje dhe
duke qëndruar në zonat e tregjeve, si pasojë duke e lënë xhaminë. Dhe
kur falen me njerëz, ata e bëjnë këtë në mënyrë të ngutshme. Kjo, sepse
ata e gjejnë kënaqësinë e tyre në tregje. Kjo është përmasa deri në të
cilën nocionet dhe pikëpamjet e ramazanit janë ndryshuar.

Disa nga selefët thoshin: “Vërtet, Allahu, më i Larti, e ka bërë
muajin e ramazanit një muaj të garimit për krijesat e Tij, në të cilin
ata mund të garojnë me njëri-tjetrin për kënaqësinë e Tij, duke iu
bindur Atij. Kështu, një grup vjen së pari dhe ata kanë sukses dhe grupi
tjetër vjen i fundit dhe ata dështojnë.”

Po ashtu, individi nuk e di nëse ky është ndoshta ramazani i fundit
që do ta shoh në jetën e tij, nëse ai e përfundon atë. Sa burra, gra dhe
fëmijë kanë agjëruar me ne vitin e kaluar dhe janë shtrirë tashmë të
varrosur në thellësitë e tokës, duke u varur në veprat e mira të tyre.
Ata kanë pritur që të agjërojnë shumë e më shumë ramazanë. Ngjashëm,
edhe ne po ashtu do të ndjekim rrugën e tyre. Prandaj, muslimanit i
takon që t’i gëzohet këtij rasti madhështor për dëgjueshmëri. Ai s’duhet
ta refuzojë atë, por në vend të kësaj të angazhohet në atë që do t’i
bëjë dobi atij dhe në atë që do të bëjë të mbeten ndikimet e tija. Çfarë
është tjetër ai, përveç një numër ditësh të cilat agjërohen njëra pas
tjetrës dhe të cilat përfundojnë shpejt.

Allahu na bëftë ne edhe juve, prej atyre të cilët janë më të shquarit në bërjen e veprave të mira!

Abdullah ibn Salih el Feuzan

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Afrimi i Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: