islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty20%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty7%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty37%O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Empty
MesazhTitulli: O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin.   O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. EmptyThu 5 Jul 2012 - 17:03

O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. Ramada12
… Ky mysafir është muaji i Ramazanit, muaji i bekuar i Ramazanit, pra o robër të Allahut shpejtoni në shfrytëzimin e kësaj sezone përfituese që ti arrijmë këto mirësi Hyjnore, thotë Muhamedi a.s.

Kanë mbetur pakë ditë dhe në dyert tona do të troket mysafiri i ndershëm, mysafiri i cili vije që të na nderon, edhe pse është e natyrshme që zoti i shtëpisë ta nderon mysafirin, por ky mysafir nga ne nuk pret nderim, ai na nderon neve, Allahu e benë shkak në nderim, falje dhe lirim nga zjarri.

Ky mysafir është muaji i Ramazanit, muaji i bekuar i Ramazanit, pra o robër të Allahut shpejtoni në shfrytëzimin e kësaj sezone përfituese që ti arrijmë këto mirësi Hyjnore, thotë Muhamedi a.s.

“Së ka dyshim se Zoti juaj ditët e jetës suaj ka disa sezona (të mirësisë), kërkoni ato ndoshta njërin nga ju do ta godasin diç prej atyre sezoneve e pas tyre nuk do të ankohet më” Taberiu

Ramazani është muaj në të cilin Allahu përgatitë atmosferën e adhurimit, transmetohet nga Pejgamberi a.s. që ka thanë:

“Në ditën e parë të muajit Ramazan lidhën shejtanët, mbyllën dyert e zjarrit dhe nuk hapet prej tyre ndonjë derë, hapen dyert e xhenetit dhe nuk mbyllet ndonjë derë e tij, thërret një thirrës: O veprues i veprave të mira prano. O veprues i veprave të këqija ndalohu. Allahu liron nga zjarri për çdo natë” Termidhiu

Si ta presim muajin e Ramazanit?

Me lutje.. lute Allahu që ta arrish këtë muaj duke qenë në shëndet të mirë, në mënyrë që të jesh në gjendje të aktivizohesh në adhurim ndaj Allahut të Lartësuar, përmes agjërimit, namaz nate, përkujtimit, leximit të Kuranit, të parët tanë gjashtë muaj pas Ramazanit lutnin Allahun që të u pranon atë, ndërsa gjashtë muaj para ramazanit lutnin që ta presin atë.

Pastrimi i shpirtit ndaj muslimanëve.. që mes teje dhe mes të tjerëve të mos ketë ndonjë armiqësi, ashtu siç thotë Pejgamberi a.s. “Allahu i shikon të gjithë krijesat e tij në gjysmën e muajit Shaban, dhe i falë të gjithë krijesat e Tij, përveç pabesimtarit dhe ati që grindet me të tjerët” Tergib ve Terhib 1016.

Me agjërim… ashtu siç tregon hadithi në të cilin Usame bni Zejd r.a. i thotë Pejgamberit a.s.: O i Dërguari i Allahut, nuk të kam parë që agjëron në ndonjë muaj ashtu siç agjëron në muajin Shaban? Pejgamberi a.s. tha: “Ky është një muaj që njerëzit në të janë të pa kujdesur, mes Rexhepit dhe Ramazanit, ky është muaj që në të punët ngritën te Zoti i botërave, unë dua që punët e mia të ngritën e unë duke qenë agjërueshëm” Tergib ve Terhib 101

Ndoshta suneti i Pejgamberit a.s. në agjërimin e shumtë në Shaban Muslimanin e përgatit për agjërimin e muajit të Ramazanit, dhe nuk ndien lodhje në këtë adhurim të madh.

Me kujdesie të shuar ndaj obligimeve, sikur që janë namazi me xhemat në xhami, në mënyrë që mos të ikë shpërblimi më i vogël në muajin Ramazan, dhe që të mos prekë diç nga gabimet e mundshme sa do të vogla në ramazan të cilat e zvogëlojnë shpërblimin.

Leximi i Kuranit dhe mësimi i tij, përpjekja e leximit të tërin gjatë muajit Shaban, këtë për shkak që të lehtësohet leximi dhe përfundimi i tij në muajin Ramazan, leximi i Kuranit është adhurim i lartë, muslimanin e ndihmon në adhurimet tjera në Ramazan dhe gjatë muajve të tjerë, dhe për këtë nuk lejohet muslimanit që të jetë i lidhur me të vetëm gjatë muajit Ramazan, por ai duhet që këtë adhurim ta shfrytëzoi çdo kohë.

Namazi i natës gjithashtu është nga çështjet me të cilat muslimani duhet ta përgatit vetveten në to, në mënyrë që namazin e taravive ta kryen pa ndonjë lodhje, namazi i natës nuk është i veçantë vetëm gjatë muajit ramazan, por në ramazan ai kryhet me xhemat në mënyrë të veçantë, e pastaj muslimani vazhdon jetën me të edhe gjatë kohës tjetër.

Mos të harrojmë që ta përmendim atë që është edhe më kryesore e që na ndihmon në të gjithë këtë e ajo është përkujtimi i Allahut të Lartësuar (Dhikri), në Kuran dhe Hadith thirret shumë për një gjë të tillë, Allahu i Lartësuar thotë:

“Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shpërblim). Më falënderoni e mos Më mohoni” Bekare: 152

“Shumëpërmendësit e Allahut e shumëpërmendëset e Allahut, All-llahu ka përgatitur falje (mëkatesh) dhe shpërblim të madh” Ahzab: 35

Pejgamberi a.s. porosit dhe thotë: “Le të vazhdon gjuha jote e lagur me përkujtimin e Allahut” Ahmedi, Termidhiu, Ibni Maxhe.

Mësimi i Fikut dhe rregullave të Ramazanit, besimtari obligohet që Allahun ta adhuroi duke qenë i ditur në të, nuk arsyetohet injoranti i cili nuk ka njohuri ndaj obligimeve me të cilat është obliguar nga Allahu e prej tyre është edhe muaji i Ramazanit, muslimani është i detyruar që t’i mëson çështjet e Ramazanit dhe rregullat e tij para ardhjes së tij, në mënyrë që agjërimi i tij të jetë i drejtë dhe i pranuar te Allahu i Lartësuar: “Pyetni dijetarët nëse nuk dini” Kurani

Thirrja e njerëzve në të mirë, urdhri në të mirë dhe ndalimi nga e keqja, e në ramazan me të gjitha mjetet, thotë Pejgamberi a.s: “Nëse Allahu udhëzon një njeri është më mirë për ty se sa tërë bota dhe ajo që gjendet në të” Buhariu dhe Muslimi

Njerëzit në muajin e ramazanit janë në gjendje që të pranojnë atë që në kohë tjetër nuk e bëjnë, nga metodat është fjala e mirë në xhami, dhurata e ndonjë libri apo shiriti, ndeja të përkujtimit të Allahut, leximi i Kuranit me njerëz në Xhami, shtëpi dhe ndeja te ndryshme, shpërndarja e rregullave të agjërimit, ndihma e njerëzve nevojtarë e shumë mënyra tjera.

Stolimi me moral të lartë, dhe largimi nga sjellja e keqe, dhe vendosja e sinqertë në lënien e gjitha veseve të këqija, dhe pendimi nga çdo gjë e neveritur, dhe mos kthimi në to, ky është muaj i pendimit e nëse nuk pendohemi në të kur do të pendohemi, thotë Allahu i Lartësuar: “Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim’ Nur: 31

Vendosje e sinqertë për shfrytëzimin e çdo çasti me vepra të mira, ai i cili është i sinqertë me Allahun, Allahu do ta lehtësoi rrugën e mirësisë, thotë Allahu i Lartësuar: “do të ishte mirë për ata të jenë besnikë ndaj Allahut” Muhamed: 21

Pregaditje për ta shfrytëzuar kohën në muajin Ramazan, lexim Kurani, përkujtim Allahu, vizita të ndërsjellët me të afërmit etj.

Edhe një herë dëshirojmë që të përkujtojmë rëndësinë e përgatitjes për këtë muaj të bekuar, dhe se lënja e kësaj përgatitje numërohet nga veprat e liga, e ai që dëshiron që ta shfrytëzon këtë muaj të bekuar është më mirë që të përgatitet për të, Allahu i ka urryer njerëzit të cilët kanë thënë se dëshirojnë çështjen por nuk janë përgatitur për të, thotë Allahu i Lartësuar:

“E sikur të kishin dëshiruar ata të dalin, do të bënin për të (për luftë) ndonjë përgatitje, por All-llahu nuk e pëlqeu ngritjen e tyre, andaj i zbrapsi, dhe u është thënë: “Rrini me të paaftit (fëmijët, gratë e pleqtë)” Tevbe: 46

Kërkojmë mbrojtje nga Allahu që të mos jemi prej tyre, dhe e lusim Allahun të na furnizoj më përgatitjen më të mirë për pritjen e muajit Ramazan, dhe urime u qoftë muaji i bekuar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
O Allah na mundëso që të takohemi me Ramazanin.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: