islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty20%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty7%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty37%Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhjetë gjërat që nuk blihen me para

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dhjetë gjërat që nuk blihen me para Empty
MesazhTitulli: Dhjetë gjërat që nuk blihen me para   Dhjetë gjërat që nuk blihen me para EmptyThu 5 Jul 2012 - 13:25

Dhjetë gjërat që nuk blihen me para (u59u)hearts%20zemra%202012

Një nga njerëzit e mirë ka thënë:”Kush e sheh pasurinë tek llogaritë e tij bankare, është fukara. Kush e sheh pasurinë tek zemra e tij, vazhdon të jetë i pasur. Kush e sheh pasurinë tek Zoti i tij, është shkëputur një herë e mirë nga termi fukarallëk.”

Nga: Dr. Xhasim Mutava

Ka shumë individë të cilët posedojnë me miliarda në llogaritë e tyre bankare. E megjithatë, jo çdo gjë mund të blihet me para. Më poshtë, kam shënuar dhjetë gjëra të cilat njeriu nuk mund ti sigurojë dhe blejë, sado i pasur të jetë. Ato janë dhjetë gjëra në të cilat barazohet i pasuri me të varfrit.

E para: Një mik i sinqertë dhe i besës. Jo çdo shok dhe mik është i besës. Ka shumë njerëz të cilët kërkojnë të miqësohen me ty dhe të afrohen, për një interes, për shkak të pasurisë, për hir të një posti, interesa familjare etj... Po, mund ti blesh shokët me para, por me tu sosur këto të fundit, këta shokë i merr zbatica.

E dyta: Një emocion dhe ndjenjë e sinqertë, gjë e cila është tepër e vështirë në marrëdhëniet sociale mes njerëzve. Nëse ajo është e mundur mes teje dhe një familjari, të afmëri, apo miku, dije se realisht je i pasur dhe i lumtur.

E treta: Dashuria për Profetin tënd, prezantimi sa më i thellë me të, ndjekja e traditës dhe respektimi i traditës së tij, të rendisin tek njerëzit e dashur të Muhamed Mustafasë a.s. Kështu, ti garanton ringjalljen krahas Profetit a.s, gjë e cila normalisht nuk mund të blihet me para.

E katërta: Respekti i njerëzve dhe vlerësimi i tyre, për shkak të respektit dhe vlerësimit tënd për ta, si dhe virtyteve të tua të larta. Nëse e arrin këtë, dije se do të xhelozohesh nga shumë njerëz. Shumë njerëz e blejnë respektin me pasuri, por me të falimentuar, respekti i njerëzve për ta humbet dhe shuhet. Nëse e siguron respektin dhe vlerësimin pa para, dije se sinqerisht je i privilegjuar.

E pesta: Shëndeti, gjë të cilën e uron dhe dëshiron secili prej nesh. E kush nuk dëshiron që gjatë gjithë jetës të jetë në gjendje të mirë shëndetësore. Më kujtohet një biznesmen shumë i pasur i cili më tha një ditë:”Jam gati të jap çfarëdo shume, nëse më largon stresin dhe pagjumësinë natën.” Unë ia ktheva:”Mbaji milionat për vete, por thjesht lexo ajetin Kursi dhe dy suret e fundit para se të flesh, të shoqëruar me lutje e ziqër. Do të shohësh vetë si do të qetësohet zemra dhe të zërë gjumi si qengj.”

E gjashta: Përjetshmëria dhe rinia pambarim, gjë të cilat janë dëshirat dhe ëndrrat e secilit. Por, jo gjithçka që dëshiron njeriu e arrin dhe realizon. Sot mjekësia moderne ka zbuluar injeksione që të japin fuqi dhe energji për dhjetë vite, por pas këtyre viteve pason sërish dobësia. Çdo qenie e gjallë do e shijojë vdekjen, pasi jeta është e kufizuar.

E shtata: Të jesh i kënaqur me veten dhe të mos e urresh atë. Të paktë janë njerëzit që janë të kënaqur me veten e tyre dhe pamjen. Por nëse njeriu arrin të jetë i kënaqur me veten, sapo ka hedhur hapin e parë drejt lumturisë. E për këtë nuk lipsen para, pasi as nuk blihet as nuk shitet. Ajo është një bindje e brendshme, me burim zemrën dhe shpirtin e njeriut.

E teta: Bashkimi dhe qëndrimi pranë teje i familjarëve, gjë e cila është një mirësi dhe privilegj i cili nuk mund të blihet me para, por që realizohet duke u falur dashuri dhe dhembshuri.

E nënta: Të ndihesh i sigurtë dhe i qetë me personat që të lidh puna, familjarët qofshin, miqtë, punonjësit apo kushdo tjetër. Të gjithë e kërkojmë këtë lloj ndjenje, por të paktë ata që gjejnë, pasi edhe ajo nuk blihet me para.

E dhjeta: Besimi tek Zoti, bindja dhe të qenit i kënaqur me gjithçka që të ka dhënë Ai. Ajo është renditur e dhjeta në këtë artikull modest, por që zë vendin e parë për nga rëndësia. Si gjithë të tjerat, edhe ajo nuk blihet me para.

Nuk është çdo i pasur i lumtur dhe as çdo i varfër i vuajtur. Në fakt, lumturia e vërtetë i ka rrënjët tek zemra e njeriut, jo tek fiziku i tij. Problemi është se mediat dhe muhabetet e njerëzve fokusohen vetëm tek kënaqësia që paraja u fal njerëzve, se kush ka paranë ka gjithçka tjetër. Dhjetë pikat e mësipërme, janë gjëra që na falin lumturi dhe kënaqësi në këtë jetë dhe që nuk ka nevojë të blihen me para. Një nga njerëzit e mirë ka thënë:”Kush e sheh pasurinë tek llogaritë e tij bankare, është fukara. Kush e sheh pasurinë tek zemra e tij, vazhdon të jetë i pasur. Kush e sheh pasurinë tek Zoti i tij, është shkëputur një herë e mirë nga termi fukarallëk.”

Po, pasuria duhet dhe lipset, gjë të cilën s’kemi përse ta mohojmë, por njeriu nuk duhet të shndërrohet në skllav të parasë. Ai duhet t’ia nënshtrojë paranë objektivave të tij të fisme.

Send ibnul Musejjib ka thënë:”Nuk ka mirësi tek një person i cili nuk e do pasurinë për ti forcuar marrëdhëniet me farefisin dhe për të përmbushur misionin e tij.” Kështu, nëse pasuria jepet për të shtuar veprat e mira dhe bindjen ndaj Zotit, e mirëpresim me krahë hapur.

Një nga zahidët dhe burrat e mirë, e ka përkufizuar pasurinë krejt ndryshe nga çe kanë përkufizuar njerëzit e zakonshëm. Kur u pyet mbi pasurinë, ai u përgjigj:”Unë kam dy lloj pasurish: Besimi tek ajo që është në duart e Zotit dhe këputja e shpresës nga ajo që kanë njerëzit në dorë.”

Ky është një këndvështrim i ri për pasurinë, i cili është i lidhur ngushtë me besimin. Që këtu, ne e shohim të pasur atë që beson tek Zoti dhe i këput shpresat nga ajo që kanë njerëzit në dorë./AO/


Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dhjetë gjërat që nuk blihen me para
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: