islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty20%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty7%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty37%Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës Empty
MesazhTitulli: Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës   Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës EmptySun 1 Jul 2012 - 15:37

Realiteti i sotëm na përball me sfida nga më të ndryshmet,në vorbullën e të cilave bëjmë pjesë secili prej nesh, por gjenerata e prekshme është ajo e të rinjve.

Zhvillimet e vrullshme ekonomike, sociale, teknologjike na vënë përpara disa përgjegjësive mjaft të mëdha, të cilat në detyrën si prind dhe mësues, na ftojnë të kuptojmë sfidat e realitetit të sotëm, si dhe t`i nxisim fëmijët tanë drejt së ardhmes së tyre me një përkushtim e vetëbesim.

Një shprehje e pedagogut të njohur Hamit Beqja thotë:
"...personaliteti njerëzor formohet dhe afirmohet në jetë si një dukuri shumë e pasur dhe shumë e ndërlikuar shumëfaktorësh,shumëkohësh,shumëvlerëshe e polivalente...."

Shoqëria, shkolla dhe familja janë faktorë me shumë rëndësi për edukimin e mirë të fëmijëve.Është shumë e rëndësishme të krijohet një koncept më i qartë rreth partneritetit mësues-nxënës-prindër, që ka si synim kryesor përparimin e të rinjve dhe përgatitjen e tyre sa më të mirë për t`u përballur me sfidat e shumta që u dalin përpara.
Por cilat janë disa nga sfidat , me të cilat përballen të rinjtë tanë?

Së pari,shkollimi, një temë mjaft e ndjeshme mes prindërve dhe vetë fëmijëve.Përmes shkollës, thellohen dijet për botën që na rrethon dhe njëkohësisht formohet personaliteti.

-Sa të rinj kanë dëshirë të mësojnë sot, e aq më tepër, të interesohen për perspektivën e tyre?

-Sa të rinj kërkojnë përballjen me sfidën e botës akademike?

-Sa të rinj e vlerësojnë shkollimin?

Së dyti, vetëbesimi është një hallkë kyçe, drejtë së cilës çdo i ri duhet të kërkojë të arrijë të bëhet i vlefshëm në shoqëri.
"Vetëvlerësimi është të rimësuar për të menduar në mënyrë afektive për veten.Ai përbën një aftësi që mund të fitohet.Të paktë janë ata që e zotrojnë natyrshëm." Një mungesë vetëbesimi çon në aftësi të kufizuara biseduese dhe ankth social.Ndrojtja mund të bëhet armiku më i keq i fëmijës, duke vepruar në mënyrë insinktive e të pamatur, duke krijuar një hendek mes ndërgjegjësimit dhe pasigurisë e, për rrjedhojë,mosbesim te vetja e tyre.Atëherë, le t`i vlerësojmë fëmijët tanë e t`i bëjmë të jenë vetëbesues e madje vendim marrës.

Së treti,Zgjedhja e degës në universitet është një tjetër sfidë me të cilën përballen të rinjtë sot.Zgjedhja e profesionit fillon me dëshirën që ata kanë pas përfundimit të maturës.Në këtë sfidë, një rol të rëndësishëm luan prindi,por sa mundet prindi të ndihmojë fëmijën e tij? A duhet të influencojë në zgjedhjet e tij?
Prindi i sotëm është dhe s`është i informuar me ndryshimet e vrullshme të karrijualave a kritereve , të cilat ,si "të vështira"për t`u kuptuar,i kushtëzojnë prindërit të jenë konfuzë dhe në të shumtën e rasteve , të priten drejt degëve të Mëdha,e jo drejt pirjes së fëmijës.I riu nga ana tjetër, ndikohet edhe nga përzgjedhjet e shoqërisë,duke mos kërkuar prirjen e tij...apo një përballje sfide me vetveten.

-Sa të rinj pyesin veten:A jam i aftëtë konkuroj,të fitoj dhe të realizoj ëndrën time?

-Sa janë realisht të qartë për prespektivën e profesionit, ku dëshirojnë të ushtrojnë dijet e tyre profesionale?

Së katërti,diplomimi dhe studimet pasuniversitare, një sfidë tjetër që e ngushton ose e zgjeron marrëdhënien prind fëmijë.Kjo përballje e re e bën të riun ose ambicioz,ose indifirent.Në rastin e parë kemi një të ri, i cili është i qartë në rrugën e ndërmarrë dhe kërkon me çdo kusht të arrijë përplotësimin e kritereve të veta.Në rastin e dytë,ku bëjnë pjesë shumica e të rinjve,duke arritur në shkallët e universitetit mendojnë se ato ngjiten vetë.Kjo i bën ato të çalë në rrugëtimin e tyre akademik dhe për rrjedhojë,të sfiduar nga realiteti i sotëm, i cili kërkon njerëz punëtorë,të aftë dhe kërkues të vazhdueshëm.

Modeli i një të riu në përballje me sfidat e realitetit të sotëm, është sa kompleks, aq edhe një realitet i brishtë,ku herë-herë modelet e përzgjedhura nga vetë ata....nuk janë prindërit,por shoqëria.Kompleksiteti qëndron pikërisht në përballjen e tyre me sfidat e kohës:provimet e maturës shtetërore,përzgjedhja e degës së studimit,diplomimi,studimet pasuniversitare,papunësimi etj.,sfidat këto jo të lehta për çdo njeri.

Pyetjet e shtruara më sipër, në lidhje me sfidat me të cilat përballen të rinjtë sot,janë pyetje të cilat këkrojnë përgjigje të një sërë pyetjeve të tjera:Sa?,Si?,Pse?, të cilat kërkojnë informim të mirë,ndërgjegjësim të të riut,si dhe shumë përgjegjësi për të qenë në kërkim të shfaqes së dijeve të tij,të marra në vite të shumta shkollimi,si dhe një angazhim për të kërkuar një të ardhme të sigurt për veten e tyre,duke u bërë individë të dobishëm e të vlefshëm për shoqërinë.

Vetvetiu,përgjigja e pyetjeve të mësipërme qëndron në binomin Formim-Vlerësim,të një procesi të mësuari,i cili zgjat gjatë gjithë jetës së njeriut.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Të Rinjtë në përballje me sfidat e kohës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: