islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Recetë e shpejtë lumturie EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Recetë e shpejtë lumturie EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Recetë e shpejtë lumturie EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Recetë e shpejtë lumturie EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Recetë e shpejtë lumturie EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Recetë e shpejtë lumturie EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Recetë e shpejtë lumturie EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Recetë e shpejtë lumturie EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Recetë e shpejtë lumturie EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Recetë e shpejtë lumturie EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Recetë e shpejtë lumturie EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Recetë e shpejtë lumturie EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Recetë e shpejtë lumturie EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Recetë e shpejtë lumturie EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Recetë e shpejtë lumturie EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Recetë e shpejtë lumturie EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Recetë e shpejtë lumturie EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Recetë e shpejtë lumturie Empty96%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Recetë e shpejtë lumturie Empty0%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Recetë e shpejtë lumturie Empty0%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Recetë e shpejtë lumturie Empty0%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Recetë e shpejtë lumturie Empty1%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Recetë e shpejtë lumturie Empty2%Recetë e shpejtë lumturie Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Recetë e shpejtë lumturie

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Recetë e shpejtë lumturie Empty
01072012
MesazhRecetë e shpejtë lumturie

Recetë e shpejtë lumturie (u59u)lumturia ne Islam
Mos harro që kur të zgjohesh nga gjumi, të thuash: “Falënderoj Zotin i cili na ringjalli pas vdekjes dhe tek Ai do të kthehemi”.Nga: Dr. Selman AudeLumturia po kërkohet në çdo qoshe sot, për të lexohen kushedi sa libra, radhë të gjata në klinikat psikologjike, kontakte me terapistë etj... Lumturia mund tu ketë trokitur kushedi sa herë në zemrat dhe shtëpitë e tyre, por që është kthyer mbrapsht sërish.

Nga përvoja ime, e kam parë të dobishme të mos i shohësh ditët, muaj, vitet dhe jetën si një tërësi e vetme, por të shkëputura dhe të ndara; vitet, muajt, javët, ditët, orët, minutat...

Kur ngrihem nga gjumi, ky është një rizgjim i ri ku do të kaloj me orë të tëra të mbushura me programe, takime, shkrime, lexime, ushqim, muhabete etj... Me qëllim që çdo moment të jetë i lumtur, duhet punuar shumë me zanafillën dhe fillimin e tij, përmbajtja e një libri kuptohet nga titulli i tij.

Me të hapur sytë dhe me të ndjerë rrymën e jetës të vlojë në të gjithë trupin dhe trurin, e programoj veten duke menduar me optimizëm. Nuk u jap shans asnjëherë vështirësive të më befasojnë, as presioneve të më sulmojnë. Jam mësuar, ose më mirë të them e kam programuar veten, që të marr abdes dhe të fal dy rekate për hatër të Zotit, të cilat më pastrojnë shpirtin dhe më motivojnë psikologjikisht si asgjë tjetër. Ato më pastrojnë nga mbetjet e ndonjë gabimi dhe shkarjeje të nefsit tim, familjes apo të tjerëve. Njëkohësisht më kujtojnë vlerat më të bukura dhe më madhështore në univers, e që në fund të fundit, nuk më marrin ndonjë kohë të madhe.

E nëse nuk je privuar nga prindërit, siç jam unë, çele mëngjesin me një puthje në ballin e tyre të njomë nga sexhdet, por dhe duart e tyre bujare.

Derisa të përfundoj namazin, celulari ka filluar aktivitetin e tij duke pritur kushedi sa mesazhe të dërguara gjatë gjumit. Leximi i tyre më fal kënaqësi, pasi këto mesazhe përbëhen nga vargje të bukura, disa fjalë të ngrohta nga një mik, urime, lutje etj...

Përjashtim nuk bëjnë as sharjet dhe ofendimet, të cilat i kaloj siç kalojnë sojlinjtë pranë sojsëzëve. Zakonisht kur e kuptoj përmbajtjen plot vrer të saj, thjesht shtyp butonin “delete” për të mos i lejuar të ma turbullojnë mendjen dhe logjikën. Nëse goditja të vjen nga pas, dije se je në krye, prandaj falënderoje Zotin që të ka bërë të kuptosh çka se kanë kuptuar, e njëkohësisht, të ka pajisur me durim dhe urtësi.

Leximi i shpejtë i gazetave. Leximi është kënaqësi më vete. Por mos lejo që materiali që lexon ta prishë kënaqësinë. Është e bukur që njeriu ta mësojë veten me të lexuarit pozitiv, pasi kështu mëson shumë urtësi hyjnore në univers dhe përreth tij, të cilat nuk mund ti mësosh ndryshe. Leximi të fal kënaqësi, sidomos kur lexon ndonjë lajm të gëzuar, pasi është pjesë e recetës së lumturisë.

Por edhe nëse lexon ndonjë artikull që merret me ty, pra të sulmon, thjesht lexoje me idenë se shkarravitësi i artikullit e ka shkruar për dikë tjetër, se është “X” personi që ofendohet dhe shahet. Nëse e bën këtë, vallë a do ndjesh se shkarravitësi po e shkatërron një herë e mirë atë personin, apo se kjo mënyrë e të shkruarit është diçka normale. Sa libra e artikuj janë shkruar për mbretër, kolosë, dijetarë e historianë, por që s’u ka hyrë gjemb në këmbë.

Vakti i mëngjesit zakonisht është i lehtë dhe në shoqërinë e njerëzve të dashur. Konsumoje këtë vakt sikur nuk ke asnjë hall dhe shqetësim veç tij dhe hiqe nga mendja çdo gjë që të nxit të mbarosh shpejt e shpejt.

Filloja me takimet dhe kontaktet e rëndësishme dhe të dobishme.

Ky është një zakon i domosdoshëm për të filluar një ditë të bukur dhe të lumtur. Kur ta kesh programuar me sukses si një zakon të jetës tënde të përditshme, do e gjesh ndikimin dhe efektin e saj çdo ditë, tek qetësia, gëzimi, aktiviteti dhe çdo hap që bën. Përjashtimet s’kanë përse ta errësojnë dritën e diellit.

Mos harro që kur të zgjohesh nga gjumi, të thuash:

“Falënderoj Zotin i cili na ringjalli pas vdekjes dhe tek Ai do të kthehemi”.

“Falënderoj Zotin i cili ma ktheu shpirtin, më ka dhënë shëndet në trup dhe ma ka bërë rizk ta falënderoj.”

Kije gjithmonë ndërmend që jeta është një mirësi e madhe, të cilën duhet ta fillojmë me falënderimin dhe lëvdimin e Zotit. Truri dhe logjika duhet të fokusohen tek gjërat më pozitive në ato çaste, a nuk po të rikthehet jeta dhe shëndeti, besimi dhe mirënjohja ndaj Zotit të botrave.

Vallë si ndihesh teksa i lexon këto rreshta?

Nëse je optimist dhe kjo recetë nuk të vyen, shih diçka tjetër. Sado të bukura të kenë qenë këto këshilla, në fund të fundit nuk janë shpallje hyjnore. Ato mund ti vyejnë dikujt dhe të mos i vyejnë dikujt tjetër.

E lus Zotin të na janë lumturi dhe kënaqësi në këtë jetë! Lavdet dhe mirënjohja i takojnë vetëm Atij! Ai është sunduesi i botës.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Recetë e shpejtë lumturie 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Recetë e shpejtë lumturie :: Komentet

Albana...
Re: Recetë e shpejtë lumturie
Mesazh prej Sun 1 Jul 2012 - 11:52 nga Albana...
Shume keshilla domethenese,All-llahu iu shperbleft inshAll-llah me Xhennetin Firdeus.Ia vlejne te lexohen nga njerezit qe i pranojne keshillat...Recetë e shpejtë lumturie 483844
 

Recetë e shpejtë lumturie

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: