islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty20%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty7%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty37%Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Empty
MesazhTitulli: Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit!   Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! EmptySat 30 Jun 2012 - 16:45

Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! Pictur14


E drejta e punësimit ose e të punuarit për një pagë apo për një shumë të caktuar gjen mbështetje në Kur`an , Sunnetin e Pejgamberit s.a.w.s dhe në argumentet e ixhmasë (mendimi i përbahskët i dijetarëve islam). Në Kur`an dhe Sunnet- i Sahiha, ndonjëherë jepen edhe shembuj për metodat e punësimit dhe të të punuarit nga fetë e shenjta para islamit,kurse ndonjëherë kjo çështje është qartësuar me disa parime të drejtpërdrejta.

Në Kur`ani Kerim tregohet ngjarja e Hazreti Musait a.s para se t`i shpallet pejgamberllëku.Hz.Musa a.s ndahet nga Egjipti dhe duke ecur në rrugë për në rrethin Medjenit sheh dy vajza se si jan duke i ujitur tufën me dhi.Hz.Musai a.s u ndihmon vajzave dhe njëra nga vajzat i thotë babait të saj:
“O babai im, merre këtë në shërbim me pagë, pse më i miri i atij që do ta marrësh në shërbim është ai i fuqishmi e besniku!”

Personi të cilin e sugjeroi vajza babanë e saj që ta marrë si punëtorë, ishte Hz.Musai a.s Pas kësaj,Hazreti Musa a.s punon dhjet vjet pranë babait të atyre dy vajzave, i cili me shumë mundësi ka qenë Hazreti Shuajbi a.s.
Në fakt Hazrti Musai a.s duke i kullotur dhitë e kësaj familje, në të njejtën kohë i mëson sekretet e pejgamberllëkut nga ajo shkoll profetike.Kurse nga ana tjetër, dy vetitë që i thekson vajza vigjilente që shprehu dëshirën ndaj babait të saj për ta punësuar Hz.Musanë dhe që më vonë fiton nderin që të bëhet gruaja e tij, janë veti shumë të rëndësishme tek një punëtorë.Vetia e parë është fuqia për ta bërë atë punë; kurse tjetra është të qenurit një person i besueshëm.
Dijetarët Islam duke e komentuar këtë ajet dhe ajetet tjera të ngjajshme, kanë ardhur në konkludim se është e lejuar që të punësohet një person nga ana e një personi tjetër.
Në një ajet tjetër ,Allahu xh.sh u bën thirrje të gjithë robërve të Tij që të punojnë edhe për këtë botë, por edhe për botën tjetër, duke thënë:Dhe se njeriut nuk i takon tjetër vetëm se ajo që ka punuar.(Suretun Nexhm:39)

Puna e punëtorit është e shenjtë

Nga ana tjetër, puna e një njeriu i cili kryen përgjegjësitë që i ka para Zotit të tij, merr vlerën e adhurimit.Andaj dhe puna apo mundi i punëtorit është i shenjtë dhe i vlefshëm.Edhe Pejgamberi ynë s.a.v.s na porosit në këtë mënyrë: "Asnjëri nuk mund të fitojë të ardhura më të pastra se se sa nga mundi i dhënë nga vetë ai" dhe në këtë çështje si shembull e ka dhënë Hazreti Davudin a.s, i cilie dhe pse ishte i Dërguar i Zotit, me djersëne tij mundohej që të fitonte kafshatën e bukës(Ibn,Tixharat)

I Dërguari i Zotit gjithahstu është shprehur se një njeri i cili del nga shtëpia me qëllim që të siguroj riskune fëmijëve ose t`i përmbush nevojat e prindërve apo të fitoj kafshatëne bukës, është në rrugë të Zotit deri sa të kthehet në shtëpi.Përveç asaj, një njeri i cili në punë me qëllim që të mos jetë nevojtarë për askënd dhe që mundoeht prindërit dhe fëmijët e tij të mos jenë nevojtarë të ansjërit tjetër,në çdo hap të tij do të fitojë sevap adhurimi.

Një ditë i Dërguari i Allahut pasi bën musafaha (e përqafon) Hazreti Muazin, njërin nga As-habët, shprehet në këtë mënyrë: "Muaz, të janë bërë duart me luth(të janë prishur duart)!" Hz.Muazi përgjigjet: "Po, o i Dërguari i Zotit, jam duke e punuar tokën me kazmë dhe në atë mënyrë mundohem që t`ua sigurojë riskun e fëmijëve". I Dërguari i Universit, sikur t`ua puth ballin e të gjithë punëtorëve me respekt,Hazreti Muadhine puth në ballë dhe urdhëron: "Këtë dorë nuk do ta djeg xhehennemi".

Një ditë tjetër , Pejgamberi ynë (sal-lallahu alejkhi ves-selem) duke ndenjur bashkë me sahabet në Medine, përpara kalon një i varfër i cili lypte në moshë të re.I varfëri pohonte që ai dhe familja e tij ishin të varfër dhe po kërkonte ndihmë.Hazreti Aliu, të cilin i Dërguari i Allahut s.a.v.s e dërgonte tek shtëpia e të riut që kërkonte ndihmë,sheh se në shtëpinë e të riut nuk ka asgjë tjetër përveç se një qilim me të cilin ishin të mbuluar fëmijët e shtëpisë dhe të një tenxhereje.
Pas kësaj,Resulullahi s.a.v.s e urdhëron Hz.Aliun që ta shes qilimin dhe tenxheren në pazar dhe me ato para të blejë një litar.Hazreti Aliu vepron ashtu siç urdhërohet.Pejgamberi s.a.v.s ia zgjat litarin të varfrit dhe i thotë: "Merre këtë dhe shko në mal,mblidh dru dhe fito para buke duek shitur dru.40 ditë mos u kthe në shtëpi.Mbrenda kësaj periudhe të gjitha nevojat e shtëpis sate do ti përmbushim ne!"
Njeriu pas 40 ditëve kthehet në shtëpi dhe vjen në praninë e Pejgamberit a.s me paratë që kishte fituar.Pas kësaj ngjareje, Pejgamberi s.a.v.s urdhëron në këtë mënyrë: "...........Kush nga ju merr litarin në krahë dhe mbledh dru nga mali dhe më vonë duke e mbajtur atë në krahë shkon dhe e shet në pazar për ta siguruar riskun,është më e hajrit se sa të shkojë dhe të kërkojë diçka prej dikujt tjetër".(Buhari,Buju,15)

I Dërguari i Allahut ka dhënë edhe shumë sugjerime në lidhje me mbrojtjene së drejtës së puntorit, dhënia e rrogës së plotë dhe në kohë, si dhe sjellja me ta në mënyrë të mirë.

Shkrujti:Ilaz Salihi
Marur nga Revista Zaman 2012
Autor.Mr. Fetullah Gylen


Allahu ju shperbleft per postimin.
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zjarri i xhehenemit nuk e djegë dorën e punëtorit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: