islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty20%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty7%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty37%Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore Empty
MesazhTitulli: Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore   Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore EmptyThu 28 Jun 2012 - 12:54

Embarassed%20lexim%20musliman%20djalosh%20575.png" border="0" alt=""/>

Autor: Dr. Jusuf Kardavi

Mbështetja tek Zoti është si një pemë e dobishme, e cila nuk jep veçse fruta të dobishëm, si në jetën individuale ashtu dhe në atë kolektive të një shoqërie.

Fryti i parë i saj është qetësia shpirtërore, e cila kaplon mbështetësin tek Zoti dhe e bën ta ndjejë në çdo pjesë të trupit. Ai ndihet i sigurt edhe pse të gjithë njerëzit i kaplon frika, ai ndihet i qetë edhe pse të gjithë i kaplon stresi, ai ndihet i bindur edhe pse të gjithë janë dyshues, ai ndihet i qëndrueshëm edhe pse të gjithë humbin qëndrueshmërinë, ai ndihet plot shpresë kur të gjithë i kanë humbur shpresat, ai ndihet i kënaqur edhe pse të gjithë shprehin pakënaqësi.

Ai i përngjan një ushtari i cili është strehuar tek një kala e fortifikuar, ku ka një shtrat të ngrohtë, ushqim të bollshëm, armët dhe plot municione. Ai mund ti shohë kundërshtarët, kurse ata nuk e dallojnë dot, mund ti qëllojë kurse ata jo. Kështu, atij nuk i intereson fort çfarë ndodh jashtë, çfarë thuhet për të e çfarë jo.

Ajo është një gjendje e ngjashme me atë që ndjeu profeti Musa a.s kur populli i tij i thanë:”Na arritën” kurse Musai a.s ua ktheu plot qetësi dhe besim:”Kurrsesi! Me mua është Zoti im, e Ai do më udhëzojë” (Shuara, 62)

Ajo është e ngjashme me ndjesinë e profetit Muhamed a.s teksa ishte në shpellën Theur bashkë me mikun e tij Ebu Bekr, ndërkohë që idhujtarët i kishin rrethuar. Duke dalluar shqetësimin e mikut të tij, Profeti a.s i tha:”Mos u mërzit, është Zoti me ne.” (Teube, 40)

Është e njëjta ndjenjë që përjetoi Ibrahimi a.s teksa hidhej në zjarr. Atij nuk i vajti aspak në mendje ti kërkonte ndonjë krijese ndihmë, qoftë dhe ndonjë mbreti e sulltani. Jo, ai u angazhua vetëm me përmendjen e Atij që ka në dorë gjithçka, duke pëshpëritur me vete:”Më mjafton Allahu që është garantuesi më i mirë.’

Në koleksionin e saktë të imam Buhariut, Ibnu Abasi, Zoti qoftë i kënaqur me të, thotë:”Më mjafton Allahu që është Garantuesi më i mirë” është thënë nga Ibrahimi kur u hodh në zjarr dhe është cituar nga Muhamedi kur iu thanë: ”Njerëzit janë mbledhur kundër jush prandaj u frikësohuni atyre, por kjo ua forcoi më shumë besimin dhe thanë “Na mjafton Allahu që është Garantuesi më i mirë”.Më kujtohet që dikur pata hyrë në një nga xhamitë e Stambollit dhe mbi mur arrita të lexoj dy vargje, në të cilat poeti thoshte:

Pasha Zotin, do i dorëzohem plotësisht Atij

Për çdo hall, telash dhe fatkeqësi

Musai e Ibrahimi kur iu dorëzuan

Nga mbytja dhe zjarri shpëtuanËshtë e njëjta ndjesi që përjetoi Haxherja, kur u la e vetme me të birin në mes të shkretëtirës, në Mekë, pa njeri dhe pa ushqim. E çuditur nga ky akt i të shoqit, ajo i rendi nga pas dhe e pyeti:”Mos të ka urdhëruar Zoti të na lësh këtu?!” Ibrahimi a.s iu përgjigj:”Po.” Haxherja i tha:” Atëherë nuk do të na lërë në baltë.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Mbështetja tek Zoti, burim i qetësisë shpirtërore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: