islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Xhamia që kushtojë një pikë uji

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Xhamia që kushtojë një pikë uji Empty
MesazhTitulli: Xhamia që kushtojë një pikë uji   Xhamia që kushtojë një pikë uji EmptySat 23 Jun 2012 - 12:34

Xhamia që kushtojë një pikë uji (u84u)Xhami
Një prej mbretërve kishte vendosur që të ndërtonte një xhami në qytetin e tij. Por ai dëshironte qe askush të mos e ndihmonte në këtë. Ai dëshironte që tërë xhamin të e ndërtonte me forcat e tij vetjake pa ndihmën e askujt as nga ana materiale e as fizike. Për këtë arsye ua kishte tërhequr vërejtjen të gjithë banorëve të qytetit që të mos i ndihmonin në asnjë mënyrë.

Filloi me ndërtimin e xhamisë dhe kur e përfundoi ndërtimin e saj në të vuri si mbishkrim emrin e tij.

Një natë prej netëve derisa mbreti po flinte pa në ëndërr se një melaqe prej melaqeve kishte zbritur prej qiellit dhe e kishte fshirë emrin e tij ndërsa në vend të tij kishte shkruar emrin e një plake?

Mbreti u zgjua nga gjumi i shqetësuar dhe i trishtuar, menjëherë urdhëroi ushtarët e tij që të shkonin tek xhamia për të parë se a ishte emri i tij i shkruar apo ai me të vërtet ishte fshirë!

Ushtarët shkuan me nxitim dhe panë se emri i tij ende ishte aty, u kthyen dhe e përgëzuan mbretin duke e qetësuar dhe këshilluar se ajo çka kishte pare ishte vetëm ankth gjumi dhe asgjë më shumë.

Natën e dyte, mbreti përsëri pa të njëjtën ëndërr dhe prapë u zgjua i shqetësuar dhe i trishtuar, urdhëroi ushtarët e tij që të shkonin të kontrollonin për emrin e tij?

Ushtarët shkuan dhe u vërtetuan se emri i tij ishte ende i shkruar në xhami, u kthyen dhe e qetësuan përsëri mbretin duke i rikujtuar se ajo që kishte parë nuk ishte asgjë më shumë se një makth i keq gjumi.

Natën e tretë, mbreti përsëri pa të njëjtën ëndërr dhe përsëri u zgjua i trishtuar por kësaj radhe kishte arritur që të e mbante mend emrin e plakës që shkruhej në vend të emrit të tij. Urdhëroi ushtarët që të e sillnin plakën në prezencë të mbretit për të kuptuar se çka ishte puna e saj.

Ushtarët e gjetën plakën dhe e sollën tek mbreti, ishte një plakë e varfër dhe e gjorë e cila nga frika e mbretit dridhej e tërë.

Mbreti e pyeti se pse kishte ndihmuar në ndërtimin e xhamisë...? Plaka e trishtuar dhe e frikësuar iu përgjigj mbretit: Zotëria juaj, unë e di se keni urdhëruar që askush të mos ndihmojë në ndërtimin e xhamisë dhe ju e dini se unë jam një plakë e gjorë dhe e varfër andaj nuk kam pasur mundësi që të bëjë një gjë të tillë??

Mbreti insistojë të e dinte të vërtetën dhe i kërkoi që për hir të Allahut të i tregojë se çka në të vërtet ajo kishte bërë...?

Plaka kur e pa se mbreti nuk e kishte për qëllim ndëshkimin e saj sa e kishte për qëllim qetësimin e zemrës së tij nga makthi që e zinte në ëndërr, ajo vendosi të i tregojë të vërtetën.

Zotëria juaj, fillojë plaka rrëfimin e saj, derisa po ndërtohej xhamia një ditë prej ditësh kalova aty pran dhe e pash njërën prej kafshëve, që bartin mjetet për ndërtim, të lidhur me litar derisa dielli përcëllonte. Pran tij kishte një kove me ujë por që kafsha për shkak se ishte e lidhur nuk mundi të e arrinte edhe përkundër përpjekjeve të saj, andaj u afrova dhe ia ofrova kovën me ujë në mënyrë që të shuante etjen në atë vapë përcëlluese të verës. Kjo ishte e tërë që kam bërë për atë xhami, zotëria juaj, ishin këto fjalët e plakës së gjorë e cila priste vendimin e mbretit.

Mbreti i stepur nga kjo ngjarje tha '' Ah i gjori unë, e ndërtova xhamin që të mbetej emri im i shkruar në të ndërsa ti ia shove etjen asaj kafshe për hir të Allahut andaj edhe Allahu e pranoje veprën tënde ndërsa nuk e pranoi timen ''.

Si rezultat i kësaj mbreti urdhëroi që të fshihej emri i tij prej xhamisë dhe në vend të emrit të tij të shkruhej emri i plakës së gjorë.

Mësimi nga tregimi:

Mos e nënçmo asnjë vepër të mirë sado e vogël të jetë ajo sepse kurrë nuk mund ta dish se cila prej veprave do të jetë shkaktare që të te fus në xhenet apo të te shpëtoje prej zjarrit të xhehenemit./mesazhi/Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Xhamia që kushtojë një pikë uji 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Xhamia që kushtojë një pikë uji
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: