islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Lufta e shenjtë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Lufta e shenjtë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Lufta e shenjtë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lufta e shenjtë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lufta e shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lufta e shenjtë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lufta e shenjtë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lufta e shenjtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lufta e shenjtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lufta e shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lufta e shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lufta e shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lufta e shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lufta e shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lufta e shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lufta e shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lufta e shenjtë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lufta e shenjtë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lufta e shenjtë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lufta e shenjtë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lufta e shenjtë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lufta e shenjtë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lufta e shenjtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lufta e shenjtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lufta e shenjtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lufta e shenjtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lufta e shenjtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lufta e shenjtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lufta e shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lufta e shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lufta e shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lufta e shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lufta e shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lufta e shenjtë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lufta e shenjtë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lufta e shenjtë Empty96%Lufta e shenjtë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Lufta e shenjtë Empty0%Lufta e shenjtë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lufta e shenjtë Empty0%Lufta e shenjtë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lufta e shenjtë Empty0%Lufta e shenjtë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Lufta e shenjtë Empty1%Lufta e shenjtë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lufta e shenjtë Empty2%Lufta e shenjtë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lufta e shenjtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lufta e shenjtë Empty
20062012
MesazhLufta e shenjtë

Lufta e shenjtë (u84u)Islam
Gen Kelmendi“Dhe Ne do të ta lehtësojmë ty rrugën e drejtë”. [Kur`an, 87:8]

A e ke dëgjuar atë fjalën që thonë se “Bota ka shumë ngjyra” ?

Në realitet, ekzistojnë vetëm dy ngjyra, dhe bota përbëhet vetëm nga dy ngjyra, nga E VËRTETA dhe GENJESHTRA. Këto janë dy ngjyratë e vetme të botës.

Ti përgaditu për betej, lufta po fillon, dhe ti shpall luftë Në Emër Të Së Vërtetës kundër Të Pa Vërtetës.

Mblidh ushtrinë, dhe përgadituni për luftë, motivoj ushtarët tu dhe nxiti të tjerët që ti bashkohen ushtrisë tënde. Kjo është një luftë e shenjët.

Kur ushtrin e ke gati atëherë dërgoi ushtarët tu ne frontin e betejes. Mos harro, kthim mbrapa nuk ka.

Në reshtin e parë vendosi ushtarët e sinqeritetit. Në reshtin e dytë vendosi ushtarët e mendive dhe të diturisë. Në reshtin e tretë vendosi shigjetarët e ideve. Pastaj në reshtin e katërt vendos gardën e ushtarëve të vetëbesimit. Në reshtin e pest vendosi ushtarët e guximshmërisë. Në reshtin e gjashtë vendosi ushtarët e strategjisë. Në reshtin shtat vendosi ushtarët e ambicies. Në reshtin e tet vendosi ushtarët e modestisë. Pastaj në reshtin e nëntë vendosi ushtarët e ndërgjegjies dhe ushtarët e karakterit. Ndërsa në reshtin e fundit vendosi ushtarët e durimit.

Të gjithë ushtarët këmbësori paisi me shpatat e drejtësisë dhe me mburojat e qëndrushmërisë.

Pastaj, ushtarët kalorsi, ndaj në dy grupe, dhe vendosi njerin grup në krahun e djathët dhe grupin tjetër ne krahun e majt. Pastaj kalorsinë e anës së majt paisi me shpatat e oratorisë dhe me kuaj të shkathësisë. Ndërsa kalorsit e krahut të majt paisi me shpatat e ratorikes (afësi bindse) dhe me kuaj të shkathësisë.

Dhe kur gjithë ushtarët tu kanë zënë pozicionet e tyre, atëher urdhëroje një nga gjeneralët tu që "Flamurin e Bardhë" i cili simbolizon dorëzimin, ta djegin, ngase sot për ty nuk ka më dorëzim, nuk ka kthim.

Kur beteja të filloj, përqëndrohu në front dhe ti prij ushtarët e tu, qëndro para tyre, në reshtin e parë, dhe jo ne fund, siç bënë gjenerali i ushtrisë së armikut.

Kur lufta të ashpërsohet, atëherë kërko përforcime, dërgoj një kërkes Gjeneralit Suprem, Mbretit, ALL-LLAHUT, dhe Ai do të të përgjigjet. Kërko nga Mbreti yt që të dërgoi ushtarë shtes, përforcime shtes, dhe Ai do t`i dërgon përforcimet, do të të dërgon një batalion me ushtar të përgëzimit, një gardë me ushtar të inkurajimit dhe do të të dërgon një kalorsi me ushtar të Fitores.

Dhe kur përforcimet të vijnë, atëher fitorja është në duart e tua, ngase Mbreti yt ka dhënë fjalën: “Ne të pavërtetën e godasim me të vërtetën dhe ajo (e vërteta) triumfon mbi të, ndërsa ajo (gënjeshtra) zhduket”. [Kur`an, 21: 18).

Kur beteja të përfundoj dhe armiku të jetë mposhtur, ti ngrite trofeun e fitores, me urtësi dhe edukat të mirë.

Pra, këto janë mjetet që të duhen në (jetë) betejën tënde kundër të pavërtetës (gënjeshtrës), dhe për përhapjen e Perandorisë tënde (të vërtetës) ;

1. Sinqeritet

2. Mendime (të kjarta) dhe dije

3. Ide

4. Vetëbesim

5. Guximshmëri

6. Strategji

7. Ambicie

8. Modesti

9. Ndergjegjje

10. Karakter

11. Durim

12. Drejtësi

13. Qëndrushmëri

14. Oratori

15. Ratorikë (afësi bindse)

16. Shkathësi

17. Urtësi

18. Edukat të mirë

Robërit e zënë në luftë (njerëzit që kanë qenë viktim e genjeshtrave) mos i vrrit dhe mos i torturo, dhe ndaj tyre sjellu mirë. Ata (robërit) rekrutoj në ushtrinë tënde, që të bëhen pjesë e Perandorisë (të vërtetës), por mos I ngarko me armatim (përgjegjësi) të rëndë. Ata paisi me roba të keqadhjes (për që kanë kaluar kur kanë qenë ushtar të gënjeshtrës) dhe paisi me shtizat e shpresës (për pendim dhe falje), dhe paisi me mburojat e Drites (Kur’anit) “Mëshira ime përfshinë çdo gjë”. [Kur`an, 7:156]

MOS HARRO! Nuk duhet të ndalësh, ngase “Ushtrija e Pavërtetës” pas një pushimi do të mundohet që ti mbledh forcat përseri dhe të do të kërkoj përforcime që të (përhapet) sulmoj përseri.

Por ti mos u dobëso, ngase ushtrija jote (e vërteta) do të triumfoj në çdo betejë. “Ti pra bëhu i durueshëm; premtimi i All-llahut është i vërtetë”. [Kur`an, 40:77]

Nëse disa nga ushtarët tu (sinqeriteti, vetëbesimi, qëndrueshmëria, guximshmëria, durimi etj) fillojnë të dobësohen dhe ndjehen të lodhur nga bateja e rëndë, atëherë ngushlloi me fjalët e Gjeneralit Suprem dhe Mbretit tëndë:

"E mos u dobësoni (fizikisht) dhe mos u dëshproni (shpirtërisht) derisa ju jeni më të lartit, po qe se jeni besimtarë të sinqert". [Kur`an, 3:139]

"Përballo me durim çdo gjë që të godet". [Kur`an, 31:17]

"Andaj ti bëhu i durueshëm deri në vendimin e Zotit tënd…" [Kur`an, 76:24]

"...Atij që i frikësohet Allahut, Ai do t'i gjejë rrugëdalje (nga çdo vështirësi)". [Kur`an, 65:2]

Kjo është Lufta e shenjtë, beteja jote përball të pavërtetës (gënjeshtrës), dhe përgjegjësia më e madhe bie mbi ty, ngase ti je një nga strategët dhe gjeneralët e Perandorisë së Vërtetës, dhe Mbreti yt (Allahu) ta ka obliguar që ti të jeshë nje nga gjeneralet e ushtrisë së Tij, dhe Ai, Mbreti yt, t`I ka dhënë në shërbim disa nga ushtarët e Tij më besnikë, t`I ka dhënë ushtarët e sinqeritetit (të ka bërë prej të sinqertëve), ushtarët e dijes (të ka japur dije), ushtarët e ndërgjegjjes (të ka dhënë ndërgjegjje të pastër), ushtarët e shkathësisë (të ka dhënë shkathësi) ushtarët e karakterit (të ka dhënë karakter) dhe shumë ushtar të tjerë, që ti t`i përdorësh në luftë kundër Gënjeshtres, dhe ta përhapësh Mbretërinë e Tij (të vërtetën).

Ushtaët e tu presin urdhërin tëndë, dhe kjo do të jetë një histori e madhe dhe një betej e përgjakshme, ngas do të ketë vetëm një fitues. Andaj, ti jepe maksimumin tëndë qe ushtria e së Vërtetës të triumfoj.

Ti do të bëhesh strateg, biri im.

“Shpresoj në Allahun që të jem nën sherbimin e kësaj feje dhe të vërtetës deri në frymëmarrjen e fundit”. [Shejh Ebu Is`hak]


Allahu ju shperbleft per postimin.
Lufta e shenjtë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Lufta e shenjtë :: Komentet

No Comment.
 

Lufta e shenjtë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: