islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty96%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty0%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty0%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty0%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty1%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty2%Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? Empty
19062012
MesazhMolla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!?

Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? (u84u)pergojimi
Molla e ndaluar, të cilën e ndaloje Islami. Mollë të cilën po e hanë të gjithë. Mollë e cila në ditët tona është bërë si diçka tepër normale.

Mollë me të cilën po ushqehemi në çdo kohë dhe çast, në çdo vend dhe në çdo sferë të jetës.

Mollë, kjo e cila ka filluar të i pengon njerëzit nga puna e tyre ndërsa në kohën e lirë ajo është shoqëruesja më e mire e tyre.

Është mollë të cilën po e hanë të gjithë, të pasurit e të varfëritë.

Ndërsa kjo është mollë të cilën na e ndalojë Allahu xh,sh ngrënien e saj në librin e Tij, ndërsa ngrënësin e saj e cilësoi me cilësitë më poshtëruese. Për këtë mollë na ndaloi dhe na e tërhoqi vërejtjen edhe i Dërguari ynë s,a,,v,s.

Vëllezër dhe motra, shpresojë të e keni kuptuar se për cilën mollë e kemi fjalën...??!!

Ajo është molla e përgojimit ( Gibetit )...

Hasan El-Basriu e kishte cilësuar si '' Molla e grave '', por sot, më sa duket, nuk po i përket vetëm femrave. Sot ajo është bërë mollë e të gjithëve burra qofshin apo gra.

Është e vërtet se grat janë më shumë të prekura nga të ushqyerit me këtë mollë por nuk mund të themi se burrat kanë mbetur të pa prekur nga shija e saj.

A thua vallë ka ardhur koha, a thua tani është momenti i duhur që ta ndalojmë veten tonë nga të ushqyerit me këtë mollë të ndaluar? Të ndaluar për shkak se është e helmuar ??!!.

Ejani që së bashku të i mbushim zbrazëtirat e kohës sonë me përmendjen e Allahut xh,sh dhe të ndalojmë nga përfolja për nderin e këtij apo atij, për të metat e kësaj apo asaj.

Do të ishte e mjaftuar për neve që për këtë të e përmendim vetëm një citat Kuranor në të cilin thotë Allahu xh,sh '' Mos përgojoni? A dëshiron dikush prej jush që të ushqehet me mishin e vëllait të tij të vdekur, ju e urreni këtë ''. Ndërsa i Dërguari i Allahut s,a,v,s thotë ( Dështaku nga umeti imë është ai i cili vije në Ditën e Gjykimit me namaz, agjërim, zekat ndërsa ai ka ofenduar, nënçmuar, sharë, fyer dhe ka ngrënë të drejtat e njerëzve. Këtij i merret prej të mirave të tij dhe u epet atyre që u ka hyrë në hak e nëse mbarojnë të mirat e tij atëherë u merren mëkatet e tyre dhe i epen atij derisa të përfundojë kështu gjykimi dhe të përfundojë në zjarr )-Transmeton Muslimi-.

Sa ka prej këtyre gjuhëve që ofenduan...

Sa ka prej këtyre gjuhëve që gjakra shkaktuan...

Sa ka prej këtyre gjuhëve që nëna shkurorëzuan...

Sa ka prej këtyre gjuhëve që të ndershme ç'nderuan...

Sa ka prej këtyre gjuhëve që të pa fajshëm robëruan...

Sa ka prej këtyre gjuhëve që të dobët shkatërruan...

Sa e sa ...??!!

Kuptimi i përgojimit ( Gibetit ) në aspektin etimologjik dhe terminologjikë të tij:

Fjala Gibet në gjuhën arabe rrjedhe nga fjala mungesë apo të munguar, ndërsa është quajtur me këtë emër për shkak të mungesës së personit ndaj të cilit flitet.

Ndërsa sa i përket definicionit të saj në aspektin terminologjikë, këtë e ka bërë vetë i Dërguari s,a,v,s kur thotë ( A e dini se çka është përgojimi ?) ndërsa të pranishmit iu përgjigjen se Allahu xh,sh dhe i Dërguari i Tij e dinë më së miri. Ndërsa Pejgamberi s,a,v,s vazhdojë ( Përgojimi është të përmendurit e asaj që e urren njeriu në mungesën e tij ). Pejgamberi s,a,v,s nuk e ka përkufizuar me përmendjen e asaj që e urren njeriu në prezencën e tij por kjo kuptohet prej kuptimeve gjuhësore të kësaj fjale. Ndërsa Imam En-Nevevi thotë ( Përgojimi është përmendja e asaj që njeriu e urren kur ai nuk është prezent ).

Format e përgojimit:

Përmendëm më herët se Pejgamberi s,a,v,s e ka sqaruar se prej formave të përgojimit është të përmendurit e asaj që njeriu e urren. Ndërsa Imam En-Nevevi thotë se prej formave të përgojimit është të përmendurit e çdo gjëje që njeriu e urren siç është përmendja e mangësive në trupin, fenë, pasurinë, cilësitë, veset, virtytet, sjelljet, pasurinë, fizionominë, prindërit, fëmijët, bashkëshorten, shërbëtorin, rrobat, lëvizjet, ecjen, qëndrimin, etj, pra me një fjalë përmendja e çfarëdo mangësie që ndërlidhet me të pavarësisht a përmendet me të shprehur, me bërje me gisht apo me ndonjë shenjë tjetër.

Ndërsa prej formave tjera të përgojimit siç e cekë Imam En-Nevevi janë po ashtu përmendja e kërkim faljes nga Allahu xh,sh kur përmendet personi, apo falënderimi i Allahut xh,sh si shenjë e mos posedimit të atyre mangësive kur përmendet ndokush. Ndërsa prej formave të përgojimit Ibn Tejmijeh i llogaritë edhe të shprehurit e habis kur dikush përmend dikën, apo të thëntë: I gjori ai, si nuk/ punon kështu apo ashtu... .

Dallimi në mes thashethemeve, shpifjeve dhe trillimeve:

Pejgamberi s,a,v,s ka bërë dallimin në mes të thashethemeve, shpifjeve dhe trillimeve, ku në një hadith i është përgjigjur pyetësit rreth asaj se çka nëse tek personi ndodhen cilësitë e përmendura, Pejgamberi s,a,v,s i tha ( Nëse ndodhen ti e ke përgojuar ndërsa nëse ato nuk ndodhen atëherë ti i ke bërë shpifje ). Në një hadith tjetër të cilën e transmeton Abdullah Ibn Amri ku thotë se ata e kishin përmendur një njeri në prezencën e Pejgamberit s,a,v,s duke i përmendur disa cilësi të tij ndërsa Pejgamberi s,a,v,s u kishte thënë ( Po e përgojoni?) ata u justifikuan duke u arsyetuar se po përmendin cilësi të cilat ai i ka! Ndërsa Pejgamberi s,a,v,s ju tha ( Mjafton për përgojim të përmendi vëllanë tuaj dhe cilësitë e tij ). Ndërsa shpifja është në gjëra të pabaza dhe të pavërteta, ashtu siç thotë Allahu xh,sh '' Ata të cilët i bëjnë dëm besimtarëve dhe besimtareve pa të drejtë, ata kanë bërë shpifje dhe për këtë do të kenë dënim të rënd''.

Shpifja mund të jetë në mungesën dhe në prezencën e vetë personit. Thotë Imam En-Nevevi: Esenca e shpifjes është të thëntë e të pavërtetës në prezencën e personit.

Ndërsa Hasan El-Basriu thotë se: Përgojimi është tre llojesh, thashetheme, shpifje dhe trillime e që të tria janë të ndaluara në librin e Allahut xh,sh.

Si përfundim i kësaj është se përgojimi është : Të flasësh ndaj personit në mungesën e tij. Shpifja është: Të flasësh ndaj personit atë që e ke dëgjuar. Ndërsa trillimi është: Të flasësh ndaj personit diçka që nuk ekziston fare.

Dispozita e përgojimit:

Përgojimi është i ndaluar me koncesionin e të gjithë dijetarëve bazuar në atë qe e transmeton Imam En-Nevevi sa i përket kësaj çështjeje.

Ndërsa dijetarët kanë rënë në divergjenca rreth asaj se a është përgojimi prej mëkateve të mëdha apo të vogla. Transmeton Kurtubiu se kjo është prej mëkateve të mëdha duke u bazuar në qortimin e rreptë që ka ardhur në Kuran dhe në Sunet nuk mos i dhënë rëndësi fare llogaritjes së saj nga mëkatet e vogla prej një pakice të dijetarëve.

Ndërsa mendimi se ajo është prej mëkateve të mëdha është mendimi i shumicës absolute të dijetarëve siç e transmeton këtë edhe vetë Imam El-Gazaliu.

Ndërsa Ibn Haxheri, duke u mundur të bëjë bashkimin në mes të dy mendimeve thotë se: Nuk është e njëjtë si ai që përgojon një dijetar apo udhëheqës si ai që përgojon një njëri të thjeshtë. Sipas Ibn Haxherit nëse dikush përgojon një prej dijetarëve atëherë

kjo është prej mëkateve të mëdha ndërsa nëse përgojimi bëhet ndaj një personi të thjeshtë atëherë kjo llogaritet prej mëkateve të vogla.

Ka prej dijetarëve që kanë thënë se ndarësi mes këtyre dy mendimeve është vetë përgojimi do të thotë varësisht nga ajo që përmendet gjykohet se a është prej mëkateve të mëdha apo të vogla.

Përshtati: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!? :: Komentet

No Comment.
 

Molla e ndalur '' me të cilën ende po ushqehemi...!?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: