islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty20%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty7%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty37%A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Empty
MesazhTitulli: A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?!   A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! EmptyMon 18 Jun 2012 - 10:29

A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! Images?q=tbn:ANd9GcROiIc6-gvelm3RafiuYuZVA2CoT8g1FeuPWBm6Si18M0I3CNcdEQNjeriu është nga krijesat e Zotit,andaj dhe duhet të jetojë sipas parimeve dhe rregullave të Zotit.T`ju jap një shembull konkret:Të gjitha mjetet elektronike kanë një rregull se si duhet të funksionojnë.Në qoftë se ato mjete nuk përdoren sipas atyre rregullave, atëherë ato prishen.Ja,ashtu siç mjetet materiale që kanë nga një rregull përdorimi,në atë mënyrë edhe principet e njeriut që kanë lidhje me botën shpirtërore,janë të shënuara në Kur`an.Kur`ani Kerimi është një libër që i përgjigjet të gjitha nevojave të njeriut.

Jam duke parë një gjendje të çuditshme.Pronarët e veturave rregullisht janë duke i dërguar në kontroll, mirëpo kurrë nuk i bëjnë një kontroll vetes së tyre.Ashtu siç kanë uri organet tona materiale, në të njejtën mënyrë ndjehen edhe organet tona shpirtërore.Mendja kërkon dijeni,ndërsa zemra kërkon besim dhe adhurim.Natyra e njeriut kurrë nuk gënjen.Ashtu siç shqetësohemi kur jemi të urritur, në të njëjtën mënyrë shqetësohet edhe shpirti.Kjo shkakton shfaqen e stresit,problemet psikologjike dhe depresionin.Në këto raste, duhet patjetër që të mjekohemi.Atëherë,Islami shërben si preventivë për mbrojtjen e shpirtit.

Krijuesi është Rahman (Mëshirues) dhe Rahim (Mëshirbërës).Ai (Zoti) ka dërguar pejgamber (profet) me qëllim që robërit e Tij të mos shkojnë në rrugë të keqe.Pejgamberi ynë s.a.v.s ka bërë një jetë Islami.Ai është një model për muslimanët.Të mësuarit e jetës së tij dhe të munduarit për të jetuar një jetë sikur ai,është nga adhurimet më të mëdha.

Shprehitë tona do të mundohemi t`i shndërrojmë në adhurime.Madje edhe një veprim i thjeshtë,sikur që është mbathja e këpucve ,duhet të kemi kujdes që së pari të mbathim këmbën e djathtë,që është sunnet.Kështu që puna e mbathjes së këpucve shndërrohet në adhurim.Sunnet-i Senijje (praktikimi i sunneteve) është një metodë jete që e shëndëron botën tonë në Xhennet.

Zbatimi i Sunnet-i Senijje është nga shenjat që tregojnë dashurinë ndaj Allahut.Dashuria formohet me besim dhe njohje.Allahu mund ta njohim përmes vetive të Tij.Marifetullahi (Ta njohësh Zotin) është esenca e dijes.Kjo dije na mundëson që ta çojmë jetën duke ia dhënëhakun, duke qenë të njoftuar me urdhrat dhe ndalesat e Allahut.

Për shembull,falja e namazit është një adhurim i vogël.Kurse të jetuarit e ajeteve që jemi duke i thënë në namaz është adhurim i madh.Punëtorët e një fabrikës dhe çmimin e punës çka e bëjnë e marin nga ai.Edhe në këtë fabrikë të madhe që quhet,Univers,ka popuj nga kombe dhe fe të ndryshme.Ata të cilët punojnë për Allah,jeta e tyre u shëndërohet në adhurim.Largimi prej harameve e përforcon namazin tonë.

Në mëngjes kur të dalim prej shtëpisë duhet ta dimë mirë se në çfarë besojmë.Kur të takohemi me ndonjë vëlla tonin,nëse mendojmë se Allahu do që t`i japim selam vëllezërve tanë dhe nëse e bëjmë atë,atëherë edhe ai gëzohet, por edhe ne....Veç asaj fitojmë edhe sevap.Të themi se kemi hipur në autobus dhe njëri na e shkel këmbën.Në atë moment jemi të nervozuar.Menjëherë do të kujtohemi se Allahu do prej nesh që të jemi të durueshëm.Atëherë nuk do të nevrikosemi.Kështu që, as nuk hymë në bela, por nga ana tjetër fitojmë edhe sevap.Ja, në këtë mënyrë edhe dita na kalon mirë,por gjithashtu e fitojmë edhe rizanë (pëlqimin) e Zotit.

Shkuam në punë dhe klient vjen që të blejë mall prej ensh.Një kilogram kushton 50 den., mirëpo nëse i japim disa grame më pak, nuk do të kuptohet.Na kujtohet urdhëri i Allahut, që thotë: "Mos i gënjejmë njerëzit". Nëse nuk themi se çfarë do të ndodhë nëse ia marrim pesë denar më tepër,atëherë pikërisht ai pesë denarëshi mund të na çon në xhenet.

Çdo veprim i një muslimani sipas urdhrave të Allahut,shënohet me sevap në fletore.Derisa nuk harrojmë se çfarë kërkon Zoti prej nesh,mund të fitojmë shumë sevape.

Autor:Hakimoglu Ismail
Për Forumin Islamieshtedrit:Ilaz Salihi
Marur nga Revista Zaman Qershor 2012

Allahu ju shperbleft per postimin.
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
A mund të hyhet në xhennet me 5 denar?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: