islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty20%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty7%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty37%Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë Empty
MesazhTitulli: Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë   Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë EmptyFri 15 Jun 2012 - 15:15

Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë 9k=Allahu xh.sh gjatë një viti i ka veçuar disa muaj dhe disa net, që në krahasim me muajt dhe netët tjera janë shumë më fitimprurëse dhe shpërblimet do të jenë më të mëdha.Muajt:Rexhep,Shaban dhe Ramazan janë të tillë që Allahu i Madhëruar i bëri të bekuar për të mirën e besimtarëve.Ndërkaq vlera e muajit të Ramazanit, drejtpërsëdrejti përmendet në Kur`anin Fisnik, duke theksuar se edhe vet Kur`ani Famëlartë është shpallur në këtë muaj.Rëndësinë e muajt Rexhep,Shaban dhe Ramazan e tregon edhe fakti se në këto muaj gjenden katër netët e mira: Nata e Regaipit,Nata e Miraxhit,Nata e Beratit dhe Nata e Kadrit.

Muhammedi a.s në fillim të Muajit Rexhep e ka bërë ka bërë këtë lutje(dua):

"O Zot na beko në Rexhep dhe në Shaban dhe na mundëso ta presim Ramazanin!"

Natyrisht,gjatë këtyre tre muajve, besimtarët, pos ibadeteve të përditshme, duhet ta shtojnë vëllimin e punëve të dobishme, siç janë dhënia e lëmoshës (sadakasë),zeqatit, agjërimit etj.Muhammedi a.s ka praktikuar agjërimin, sidomos në muajin Shaban.Kështu, ai në një hadith i përgjigjet Usame ibn Zejdit, i cili shprehu habinë e vet, duke vërejtur se i Dërguarit a.s nuk agjëron në asnjë muaj(pos Ramazanit) më së shumti se sa në muajin Shaban:

"Ky është muaji të cilin njerëzit e kanë lënë anash,edhe pse është mes muajve Rexhep dhe Ramazan.Në këtë muaj i shkojnë Zotit të gjithësisë veprat tona,ndërsa unë më së shumti dua që veprat e mia të dalin para Zotit, derisa jam duke agjëruar".(transmeton Nesaiu,Ahmedi,dhe Ebu Davudi).

Nata e Regaibit

Nata e Regaibit, gjithnjë bie në natën e xhumasë së parë të Muajit
Rexhep. Përndryshe kjo natë njihet për nga ajo që thuhet se e ëma e
Pejgamberit a.s. Emineja e ka hetuar veten se është shtatzanë.

Nata e Miraxhit

Nata e Miraxhit bie me 27 natë të muajit Rexhep, natë kjo që e përmend edhe Kur’ani fisnik.:

“Pa të meta është Lartmadhëria e Atij që robin e Vet e
kaloi në një pjesë të natës prej Mesxhidi Haramit (prej Qabesë) gjer në
Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinën e të cilës Ne e kemi bekuar,
(ia bëmë këtë udhëtim) për t’ia treguar atij disa nga argumentet Tona.
Vërtet, Ai është dëgjuesi (i fjalëve të Muhammedit), pamësi (i punëve të
Muhammedit).”

Pra, në këtë natë, Muhammedi a.s. përjetoi ngritjen më të madhe, dhe
nga Allahu i Madhërishëm ka pranuar obligimin për pesë kohët e namazit.
Në këtë natë po ashtu, Muhammedi a.s. gjatë kryerjes së Israsë dhe
Miraxhit përjetoi dhe kundroi shumë gjëra, të cilat atë e trimëruan në
kryerjen e misionit të tij pejgamberik.

Është interesant të përmenden reagimet e mosbesimtarëve dhe
besimtarëve, të asaj kohe, kur Muhammedi a.s. u tregoi se brenda nate ka
udhëtuar prej Mesxhidu Haramit (Mekë) deri në Mesxhidi Aksa
(Jerusalem), e prej aty në qiejt e lartë. Këtë më së miri na e
përshkruan vet Muahmmedi a.s. në hadithin që e transmeton Ahmedi: “ Në
natën kur ndodhi Israja, drita më zbardhi në Mekë. Tregova për ngjarjen
duke e ditur se për këtë do të mundoheshin të më bëjnë gënjeshtarë.
Erdhi Armiku i Allahut, Ebu Xhehli u ul pranë meje, pastaj më tha në
mënyrë ngacmuese:


“ A ka ndodhur diçka e re? Po iu përgjigja, çka? – pyeti ai. Jam
ngritur- i thash. Ku? Tha ai. Në Bejtul Makdis i thashë. Pastaj kur
zbardhi drita agove tek ne tha Ebu Xhehli. “ Po” i përgjigja”. (Kështu
Ebu Xhehli i hutuar dëshiron që Muhammedi a.s. këtë t’ua tregoj edhe
njerëzve tjerë atë që ia tregoj atij. Dhe i thiri njerëzit e i tha
Muammedit a.s. të tregoj. Kur ata e dëgjuan se çka u tha Pejgamberi, të
habitur e pyetën atë: “A mund ta përshkruash Mesxhidin sepse në mesin
tonë ka të atillë që kanë qenë Jerusalem dhe e kanë parë Mesxhidin?””
Dhe fillova t’ua përshkruaj: – Thotë Muhammedi a.s. “ Në përshkrim nuk
munda t’i kujtoja disa hollësi atëherë ma sollën (engjëjt) Mesxhidin dhe
e vunë para shtëpisë së Ujkalit; E shikoja dhe e përshkruaja. Pasi
përfundova, u ngritën disa e thanë: “ Pasha Allahun, ai e përshkroi në
tërësi.”


Në versionin që transmetohet prej Hasanit, thuhet se atë ditë shumë
nga ata që e kishin pranuar Islamin, u kthyen në pabesim e disa shkuan
tek Ebu Bekri dhe i thanë:

“ A ke dëgjuar se ç’po flet shoku yt? Thotë se mbrëmë ka shkuar
në Bejtul Mukaddes, është falur në të, dhe pastaj të njëjtën natë është
kthyer në Mekë!” Në këtë Ebu Bekri u përgjigjet: “Nëse e ka thënë këtë,
atëherë e ka thënë të vërtetën, dhe ç’keni për tu çuditur për këtë.
Pasha Allahun ai më informon se Lajmi (Kur’ani) pjesë pjesë i vjen nga
qielli ditën natën dhe unë i besoj, e kjo është më e pamundur se kjo çka
çuditeni ju. (….)”
nga ky rast Ebu Bekri, nga Muhammedi a.s. e merr emrin “Es- Sidik” (i sinqerti).

Nata e Beratit
Nata e Beratit bie në natën e 15- të të muajit Shaban. Ajo natë na
paralajmëron ardhjen e shpejtë të Muajit Ramazan , muajit tonë më të
dashur, kështu që sa më mirë duhet të përgatitemi shpirtërisht dhe
fizikisht për agjërim dhe ibadete tjera. Se çfarë nate është dhe çfarë
rëndësie ka kjo natë më së miri na e përshkruajnë hadithet e Muhammedit
a.s. :

“Në natën e 15- të të muajit Shaban të gjitha veprat nxirren
përpara Zotit të gjithësisë, për këtë arsyeje unë dëshiroj që veprat e
mia të nxirren para Tij deri sa unë agjëroj”.
(Nesaiu)
“ Në natën e 15-të të muajit të Shabanit Allahu i Madhërishëm i
urdhëron melekut të vdekjes, vdekjen e të gjithë atyre qenieve që duhet
të vdesin atë vit”.
(Ed-Dinaveri)
“Kur fillon nata e 15-të e muajit Shaban, rrini zgjuar , ndërsa ditën që pason agjëroni”. (ibn Maxhe)
Nata e Kadrit
Nate Kadrit bie në natën e 27-të të muajit Ramazan. Ajo është nata më
e vlefshme dhe më e bekuar. Në të filloi të shpallet Kur’ani Fisnik.
Një kaptinë e Kur’anit mban emrin e kësaj nate. Vlerën e kësaj natë më
së miri ne tregon Kur’ani:

“ Ne e shpallëm atë (Kur’anin) në natën e Kadrit; e ç’të
bëri ty të dish se çka është nata e Kadrit ? Nata e Kadrit është më e
vlefshme se një mijë muaj….”


Për vlerën e kësaj nate flasin shumë hadithe të Muhammedit a.s. ai u ka folur sahabëve ditën e fundit të muajit Shaban:

“ O njerëz, u është afruar dhe e ka hedhur hijen e tij dhe
freskinë në ju muaji i bekuar i përparimit dhe begatisë, në të cilin
është një natë e cila është më e mirë se të gjitha netët në një mijë
muaj- muaji i agjërimit, të cilin Allahu e ka bërë obligim, ka urdhëruar
që të agjëroni dhe netët e tij ti kaloni në iradet vullnetarisht. “
(Ibn Huzejme).

S’ka dyshim se për “tre muajt” dhe netët e bekuara në ta mund të
thuhet edhe më shumë. Kjo sidomos vlen për muajin e Ramazanit dhe natën e
Kadrit. Kjo që u tha më lartë për ta, ka për qëllim që ti nxis
besimtarët që sa më shumë ta shfrytëzojnë pranin e këtyre muajve.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Netët e mira në tre Muajt e Shenjtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: