islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty20%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty7%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty37%Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar Empty
MesazhTitulli: Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar   Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar EmptyFri 8 Jun 2012 - 15:44

Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar (u59u)sprovat%20e%20jetes
Kthehu majtas e djathtas dhe më thuaj: A sheh veçse njerëz të vënë në sprovë?! A dallon veçse njerëz në hall dhe me probleme?! Në çdo derë do të gjesh dikë që vajton. Mbi çdo faqe do të gjesh një lot që rrjedh. Sa shumë vuajtje, sa shumë të vuajtur dhe sa të shumtë janë ata që i përballojnë ato me durim. Kështu që, nuk je vetëm ti me halle dhe probleme. Madje, do të thosha që hallet e tua, në krahasim me ato të shumë të tjerëve janë shumë të vogla. Sa njerëz kanë zënë shtratin duke u përpëlitur sa majtas sa djathtas, ankojnë, vuajnë nga dhimbjet dhe dergjen nga sëmundjet?

Sa është numri i të burgosurve të cilët kanë kaluar në burgje kushedi sa vite, pa e parë dritën e diellit dhe pa njohur dhomë tjetër përveç birucës? Sa prindër kanë humbur dritën e syve të tyre, fëmijët, në moshën e tyre më të bukur?!

Sa hallexhinj ka mbi tokë?! Sa janë zhytur në borxhe?! Sa gjenden në burgje?! Se femra janë përdhunuar?! Sa gjak është derdhur?! Sa mendje kanë lajthitur?! Sa pasuri janë plaçkitur?!

Ti duhet të nxjerrësh mësim nga të gjithë këto kategori dhe të sigurohesh se kjo botë është burgu i besimtarit, se ajo është vatra e halleve dhe problemeve. Kështjellat dhe pallatet, gdhihen me gumëzhimat e banorëve dhe familjarëve të tyre, sakaq ngrysen në gërmadha. Shohim familje të mbledhura, trupa të shëndetshëm, fëmijë të shumtë dhe pasuri të konsiderueshme, por që për pak ditë pllakos fukarallëku, vdekja dhe sëmundjet. “Ju banuat në vendbanimet e atyre që e kishin ngarkuar veten me gjynahe dhe e kishit të qartë se si kishim vepruar me ta. Dhe Ne ju kishim treguar shumë shembuj.” (Ibrahim, 45)

Prandaj, mbaje veten dhe tregohu i fortë, ashtu siç vepron deveja e sprovuara me erërat e shkretëtirës. Krahasoji hallet e tua me ata të njerëzve që ke përreth dhe me ata që i ka harruar koha tashmë! Do të shohësh se në krahasim me ta, ti je në begati dhe mirësi. Do të shohësh se hallet e tua, janë thjesht disa shpime gjilpëre të lehta, prandaj falënderoje Zotin për mëshirën dhe dhembshurinë e Tij, ji mirënjohës për të mirat që ke dhe ngushëllohu me ata që të rrethojnë.

Le të jetë i dërguari i Zotit, profeti Muhamed a.s, modeli më i mirë për ty. Atij iu hodhën sipër mbi kokë zorrët e devesë, iu gjakosën këmbët, u plagos në fytyrë, u rrethua në një sokak në Mekë, u dëbua nga vendlindja e tij, iu thyen dhëmbët e parë, u akuzua në nderin e të shoqes, iu vranë shtatëdhjetë shokë, humbi djalin, i vdiqën vajzat, lidhte një gur në bark për të përballuar urinë, shpifej për të padrejtësisht etj... megjithatë e mbrojti Zoti i lartësuar.

Sprova të tilla janë të pashmangshme, pasi janë mjet i diferencimit të njerëzve të mirë. Vetë profeti Zekerija mbeti i vrarë, u ther me sharrë Jahja a.s, u arratis Musai a.s dhe u hodh në zjarr profeti Ibrahim a.s. Në të njëjtën rrugë vazhduan dhe pasuesit e tyre, kështu u vra Umeri, i bënë atentat Aliut r.a, u fshikulluan shpinat e dijetarëve, u burgosën të zgjedhurit dhe u torturuan të ndershmit. “Vërtet mendoni të hyni në Xhenet, pa provuar atë që kanë provuar të tjerët para jush? Ata i goditi mjerimi dhe sëmundjet dhe, aq shumë u tronditën, saqë çdo i dërguar dhe ndjekësit e tij, thirrën: “Kur do të arrijë ndihma e Allahut?!” Ja, ndihma e Allahut është afër!” (Bekare, 214)

Thuaji atij që me qesëndi na flet

A mund të fitohet pa rrezikun që kudo na pret

A nuk e sheh detin mbi të cilin ngordhësirat notojnë

Sakaq poshtë tij inxhitë i kërkojmë?!Perktheu: Elmaz Fida /AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nxirr mësime nga ata që e kanë pësuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: