islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Domosdoshmëria e heshtjes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Domosdoshmëria e heshtjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Domosdoshmëria e heshtjes Empty20%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Domosdoshmëria e heshtjes Empty7%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Domosdoshmëria e heshtjes Empty37%Domosdoshmëria e heshtjes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Domosdoshmëria e heshtjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Domosdoshmëria e heshtjes Empty
MesazhTitulli: Domosdoshmëria e heshtjes   Domosdoshmëria e heshtjes EmptyWed 6 Jun 2012 - 21:51

Domosdoshmëria e heshtjes Heshtj10
Allahu Teala në Kuran ka thënë:
“S’ka kurrfarë të mire në shumë prej bisedave të tyre të fshehta, përveç rastit kur ndokush kërkon që të jepet sadaka ose të kryhet një vepër e mirë apo paqësim ndërmjet njerëzve.” (en-Nisa 114)
I Dërguari i Allahut (a.s.) ka thënë:
-Lum ai që lë fjalët e tepërta për më vonë, lum ai që jep shumë pasuri, pra lum ai që zgjidh lidhësen e trastës së parave e me të lidh gjuhën e tij!
Në lidhje me të njëjtën temë Profeti (a.s.) ka thënë:
“Nuk ka gjë më të keqe për njeriun se sa të flasë tepër.”
Një herë tjetër ai është shprehur:
-Për njeriun, i cili kur flet nuk kundërshton, nuk mbjell armiqësi dhe nuk thotë asnjëherë fjalë të pavërteta, do të ndërtohet një saraj në xhenet. E nëse hesht edhe kur ka të drejtë, atij do t’i dhurohet një saraj në xhenetin më të lartë.
Më poshtë do të japim vetëm disa prej fjalëve të të Nderuarit të Gjithësisë, të sahabeve të nderuar dhe të të urtëve të nderuar në lidhje me të folurit e pakët:
Krijesa më e nderuar e njerëzimit, Profeti Muhamed (a.s.) ka thënë:
-Vepra që do më shumë Allahu i Lartmadhëruar është mbrojtja e gjuhës prej gjërave të padobishme e të ndaluara.
-Sadakaja më e mirë është mbrojtja e gjuhës prej fjalëve të ndaluara.
- Heshtja është pika kulmore e moralit të lartë.
- Njeriu që hesht dhe nuk flet gjëra të kota ka shpëtuar prej rreziqeve të kësaj bote dhe botës tjetër.
- Heshtja ndaj së kotës është adhurimi më i rëndësishëm.
- Ka shpëtuar ai njeri, i cili heshtjen e ka të mbushur me meditim, që shikimin e ka të pajisur me aftësinë e të nxjerrurit mësim dhe që ka shumë istigfare në librin e veprave të tij.
- Qëndroni sa më afër atij që është i përkorë e fjalëpak, sepse ai njeri ia ka arritur urtësisë me siguri.
- Heshtja është urtësi dhe njerëzit që e kanë një virtyt të tillë janë të paktë. Ai që flet gjëra boshe bën detyrimisht shumë gabime.
- Shumë gabime njerëzore burojnë nga gjuha.
- Ai që do të ketë më shumë gjynahe Ditën e Kijametit është ai që flet shumë fjalë boshe.
Krenaria e Gjithësisë (a.s.) ka thënë gjithashtu:
- Braktisja e fjalëve të tepërta e të panevojshme dëshmon për moralin e bukur të njeriut.
- Lum ai që ka nën kontroll (sundim) gjuhën e tij, ai të cilit shtëpia e vet i duket e gjerë dhe e rehatshme e që përlotet për gabimet e tij.
- Ajo që i ka hije një njeriu të mençur është të mos flasë për diçka tjetër përpos çështjeve të jetesës (çështjeve ekonomike për të siguruar ekzistencën), çështjeve që lidhen me Ahiretin dhe çështjeve familjare.
Umeri (r.a.) ka thënë:
- Heshtja është rroba më e bukur e njeriut.
- Atij që qesh shumë i pakësohet madhështia. Ai që flet shumë gabon shumë dhe një njeriu të tillë i pakësohet ndjenja e turpit.
Hazreti Ali – kerremallahu vexhheh – ka thënë:
- Njeriu është fshehur nën gjuhën e tij. Bëjeni të flasë dhe atëherë do të kuptoni se sa shumë e sa shpejt ka për t’i humbur vlerat e tij.
Përsëri i Dërguari i Allahut sallallahu – alejhi ve sellem

– ka thënë:
- Ushqeji të uriturit, jepu ujë të eturve, urdhëro për mirë dhe ndalo të keqen. Nëse nuk ke mundësi t’i bësh këto, atëherë ruaje gjuhën tënde prej fjalëve të padobishme.
- Për sa kohë zemra e njeriut të mos jetë e drejtë, as besimi i tij nuk mund të jetë i drejtë. Për sa kohë gjuha e tij të mos jetë e drejtë, as zemra e tij nuk mund të jetë e drejtë.
Hirësia e tij, Hazreti Mahmud Sami –kuddise sirruhkishte raste që nuk fliste fare me orë të tëra, sigurisht në ato raste kur e folura nuk ishte e nevojshme. Kur heshte, ai përkushtohej gjithmonë me dhikër e me thellimin e botës së tij shpirtërore. Allahu e di më së miri, këto zhytje në mendime ishin prej meditimeve të Ebu Bekrit radijallahu anh, prej ashabeve të nderuar e prej të mëdhenjve dhe
miqve të Allahut. Ata që gjendeshin pranë tij përjetonin të njëjtën gjë, por kur largoheshin nuk ishin më të zotët të qëndronin në të njëjtën gjendje.
Kalonin ditë e javë të tëra nëpër udhëtimet e Hixhazit e të Anadollit dhe nga goja e tij dilnin vetëm tetë ose dhjetë fjalë që duheshin thënë domosdoshmërisht, me përjashtim të bisedave shpirtërore e të kuvendimeve të ngrohta fetare. Kur e lypte nevoja ai fliste me orë të tëra plot kënaqësi dhe nuk ndjente në vetvete as lodhjen më të vogël.
Në fjalët e tij nuk vërehej as tepri e as mangësi.
Ai i donte shumë ata që heshtnin e që kishin moral të lartë. Ulej pranë tyre dhe i lavdëronte. Kujdesej shumë për edukatën e tyre, dëshironte që edhe ata të zbukuroheshin me cilësi të vyera si të tijat dhe për realizimin e kësaj i lutej Allahut të Lartmadhëruar.
Kur shkonte në Medinen e ndritur vizitonte Hazreti Mevlana Ziyaeddin El-Kadirin, të cilin e donte shumë. Takimi me të ishte krejtësisht shpirtëror dhe zakonisht zgjaste vetëm gjysmë ore. Gjatë kësaj kohe thuhej vetëm “Esselamu alejkum” në hyrje dhe “Esselamu alejkum” në dalje.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Domosdoshmëria e heshtjes 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Domosdoshmëria e heshtjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: