islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pse u lodhëm kaq shumë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty96%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty0%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty0%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty0%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty1%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pse u lodhëm kaq shumë? Empty2%Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pse u lodhëm kaq shumë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pse u lodhëm kaq shumë? Empty
06062012
MesazhPse u lodhëm kaq shumë?

Pse u lodhëm kaq shumë? Pse10

Të gjithë ne, pa dyshim, jemi dëshmitarë të vendeve, në të cilat burra dhe gra punojnë së bashku, pasi ambiente të tilla, gjithnjë e më tepër po bëhen më se normale. Jemi dëshmitarë të dialogut që këta të fundit ndërtojnë me njëri tjetrin: të ngushtë, të afërt, të sinqertë. Bëjnë lojra dhe qyfyre, pa pasur kujdes moshën dhe pozicionin e njëri-tjetrit. Veçanërisht nuk mund të kalojë pa u vënë re edhe mendimi i shumë grave, të cilat shpeshherë shprehen: “Unë jam një grua që punoj, fitoj para dhe mund të qëndroj mbi këmbët e mia, pa pasur nevojë për ndihmën e askujt dhe pa i dhënë llogari askujt.”
Po të njëjtat zonja përpiqen që me çdo kusht të fitojnë pëlqimin e pronarëve të tyre. Sikur të shpalosnin të njëjtin përkushtim në familjet e tyre kundrejt bashkëshortëve, sigurisht që ajo shtëpi do të ishte një vatër e lumtur. Nga ana tjetër, shohim që burrat tregohen shumë të matur, të qetë dhe xhentëlmenë kundrejt grave me të cilat punojnë. Sikur këtë ndjeshmëri ta bartnin edhe në shtëpitë e tyre, do të fitonin më shumë zemrat e bashkëshorteve të tyre...
Pa dyshim që nëna, gruaja apo motra jonë, e cila mban mbi supe përgjegjësinë e edukimit të fëmijës, menaxhimit të shtëpisë dhe gjithë problemeve të saj, meriton shumë respekt dhe mirënjohje.
Duhet ta keni vënë re tashmë një fenomen, i cili përditë e më tepër del në pah në gazetat që shpallin vende të lira pune, ku pamja e jashtme fizike e femrës dhe diksioni i pastër, shpeshherë janë ndër kushtet e kërkuara... Përse çdo ditë e më tepër kërkohen për punësim femra, ndërkohë që ka shumë meshkuj të diplomuar dhe të përgatitur më së miri?
Njeriu pyet veten: “Përse kërkohet me vendosmëri që gruaja të tërhiqet jashtë përherë e më tepër dhe sa më shumë të jetë e mundur?” Bota e perëndimit, e vetëdijshme për vlerat familjare të humbura, po përpiqet dita ditës t'i rifitojë ato. Ndërkohë që ne duhet t'i ruajmë me rigorozitet dhe fanatizëm të pranuar. Dëmtimi dhe rreziku më i madh që mund t’i bëhet një shoqërie, është shkatërrimi i familjes

dhe kjo arrihet, nëse nëna humb imazhin dhe rolin e saj në familje.
Në shikim të parë, të duket sikur kanë arritur diçka: gratë po bëhen burra e burrat gra... rolet po ndryshojnë. Baballarët pa punë, me apo pa hir, detyrohen të qëndrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për fëmijët, ndërkohë që puna e gruas është bërë kusht për të mbajtur familjen.
Ja edhe një tabllo tjetër:
Nëse një djalë vendos të krijojë familje, nëna e pyet:
- Me çfarë vajze do të martohesh?
I riu përgjigjet:
- Nuk ka rëndësi, mjafton që të ketë një punë, përndryshe si do e kalojmë? Nëse edhe ajo ka një punë, atëherë do të na dalë të paguajmë dritat, ujin, qeranë..., ndërsa pjesa tjetër do të na ngelet për ushqim, veshmbathje e kështu me radhë.
- Shumë mirë, biri im! Edhe ti puno edhe ajo të punojë, sigurisht.
Dhe historia vazhdon...
Të rinjtë martohen, krijojnë familje, por tashmë dialogu fillon e merr ngjyrosje tjetër...
Gruaja shprehet:
- A është e drejtë kjo? A më ke premtuar që do të më ndihmosh, lëri këto, ti as rrobat tuaja nuk i vendos në vend. Sapo vij nga puna, më duhet të hyj menjëherë në kuzhinë, të merrem me përgatitjen e ushqimit, të laj enët, të rregulloj shtëpinë etj. Ti lodhesh, por edhe unë lodhem. Edhe unë sikur të vij nga puna dhe të ulem pranë televizorit, siç bën ti, do ngelim pa ngrënë.
Burri përgjigjet:
-Sigurisht që ti do të merresh me këto punë, ti je gruaja, do merrem unë me ushqimin e hekurin? Hajde tani mos na vono shumë, jam shumë i uritur!
Me kalimin e kohës, të rinjtë gëzohen me një fëmijë, por problemet dhe përgjegjësitë sa vijnë e shtohen. Meqë edhe nëna edhe babai nuk mund të qëndrojnë në shtëpi pranë fëmijës së tyre, detyrohen ta dërgojnë në kopsht. Por nëna nuk mund të jetë asnjëherë e qetë: “Si është tani fëmija, çfarë po bën, a po kujdesen aq sa duhet për të?” Të gjitha këto pyetje brejnë ndërgjegjen e gruas, e cila ndihet disi fajtore për këtë realitet. Në të vërtetë, hesapi është shumë i thjeshtë. Paratë që ajo fiton, mjaftojnë për të paguar shpenzimet e kopshtit dhe të makiazhit që ajo përdor. Atëherë, përse të shqetësohet kaq shumë?
Në mëngjes herët detyrohet të ngrihet, të bëhet gati, të zgjojë edhe fëmijën nga gjumi i ëmbël i mëngjesit për ta dërguar në kopsht, pastaj të punojë gjithë ditën, por duke menduar në anën tjetër edhe për shtëpinë: çfarë do të gatuajë, si do t’i presë miqtë, etj. Pasi kthehet nga puna, ritmi i shpejtë nuk ka të sosur. Përsëri vazhdon e njëjta histori pambarimisht... derisa vjen një ditë, ku pakuptuar, njeriu e sheh veten ndryshe, tashmë fuqia e dikurshme nuk është më, freskia, energjia, ritmi kanë shterur.
Gjithë këto vite, burrë e grua i kalojnë duke punuar pa reshtur, duke u përpjekur për të pasur një shtëpi, borxhet e së cilës akoma i kanë mbi supe. Pa kuptuar tashmë, djali i tyre është rritur dhe është ai tashmë, personi që troket derën e dikujt tjetër. E kështu fillojnë telashet e dasmave, borxhet zënë borxhe të tjera. Si përfundim?
Ku shkoi parimi “Sikur të punojmë të dy do të jemi më rehat?” Gjatë gjithë jetës u munduam, dhe tashmë erdhi fundi. Nuk patëm kohë të punojmë për botën tjetër, nga telashet e kësaj ku jetuam. Për çfarë jetuam, si jetuam, çfarë lamë pas? U treguam shumë të kujdesshëm të shlyejmë borxhet, por nuk treguam të njëjtin kujdes të forcojmë besimin dhe praktikën fetare të fëmijëve tanë. E dërguam djalin të bënte master në Amerikë, por fenë nuk ia mësuam. Atje, ai u shkëput fare nga besimi. Në ahiret jam i bindur se nuk do vijë tek unë të më falënderojë që i dhashë një diplomë, por do të më shtrëngojë për fyti dhe do më kërkojë llogari: “Përse nuk më pengove nga harami, përse nuk ma mësove fenë?”
Atëherë, përse tregohemi kaq kryeneçë në gjynahe? Është ky qari i një mendjeje të shëndoshë?

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pse u lodhëm kaq shumë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Pse u lodhëm kaq shumë? :: Komentet

No Comment.
 

Pse u lodhëm kaq shumë?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: