islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty20%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty7%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty37%Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlerat dhe begatitë e Shamit:

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Vlerat dhe begatitë e Shamit: Empty
MesazhTitulli: Vlerat dhe begatitë e Shamit:    Vlerat dhe begatitë e Shamit: EmptyTue 5 Jun 2012 - 21:42

Vlerat dhe begatitë e Shamit: 316398_10150302517412294_1456633853_n


Vlerat dhe begatitë e Shamit:

Vlerat dhe begatitë e vendeve të Shamit janë të shumta.

1- Prania e Xhamisë Aksa në Palestinë, e cila është një ndër vendet e Shamit. Vlerat dhe begatitë e kësaj xhamie i kemi përmendur më sipër.

2- I Dërguari i Allahut a.s. ka bërë lutje që Allahu ta bëjë Shamin të begatë.

Buhariu transmeton në Sahihun e tij nga Ibn Omeri, se i Dërguari i Allahut a.s ka thënë: “O Allah, bëje të begatë Shamin tonë! O Allah, bëje të begatë Jemenin tonë!”

3- Në tokën e Shamit ndodhet edhe mali Tur , ku Allahu e thirri Musain a.s, profetin e Tij. Ai xh.sh thotë: “Dhe Ne e thirrëm nga ana e djathtë e kodrës Tur, e afruam për t'i folur.” Ai xh.sh gjithashtu thotë: “Dhe kur arriti tek ai (zjarr) nga ana e djathtë e luginës së atij vendi të begatë me pemë, u thirr: “O Musa, s’ka dyshim se Unë jam Allahu, Zoti i botëve!”

Imam Begauiu thotë: “Allahu e ka bërë këtë vend të begatë, sepse Ai xh.sh i foli aty Musait dhe e bëri atë profet.”

Allahu është betuar për Turin në suren Et Tur dhe në suren Et Tin.


4- Vlerat e Shamit na janë treguar në shumë hadithe.

Transmetohet nga Zejd ibn Thabiti, se ka thënë: “Ne ishim duke ndenjur me të Dërguarin e Allahut a.s., kur tha: “Oh çfarë mirësie për Shamin!” Ne e pyetëm: “Ç’është kjo mirësi?” Ai a.s u përgjigj: “Melaiket e Mëshiruesit rrinë krahëhapur mbi të.”

Abdullah ibn Hauale r.a. transmeton nga i Dërguari i Allahut a.s, se ka thënë: “Do të vijë një ditë kur do të ketë ushtri të armatosura, ushtri në Sham, ushtri në Jemen dhe ushtri në Irak.” Ibn Hauale tha: “O i Dërguar i Allahut! Zgjidh njërën për mua që të shkoj me të nëse unë e arrij atë ditë!” Ai tha: “Unë të këshilloj të shkosh në Sham, sepse ai është më e miri i tokës së Allahut dhe atje do të shkojnë robërit më të mirë të Tij. Mirëpo nëse nuk shkoni atje, atëherë shkoni në Jemenin tuaj dhe pini nga burimet tuaja, se mua Allahu më ka besuar mbrojtjen e Shamit dhe mbrojtjen e banorëve të tij.”

Ky hadith dhe hadithe të tjera që flasin rreth mirësisë së Shamit dhe mirësisë së banimit në të, duken sikur bien në kundërshtim me atë që kemi thënë, në lidhje me vlerat e Medines dhe pëlqyeshmërisë së banimit në të. Mirëpo, duke ditur se vlera dhe mirësia e Medines është për çdo kohë dhe se mirësia e banimit në Sham është e kufizuar vetëm për kohën e fundit, kjo lloj mospërputhje në dukje bie poshtë.
Disa dijetarë kanë transmetuar se të gjithë dijetarët janë të një mendimi, se Shami është vendi më i mirë pas Mekes dhe Medines.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vlerat dhe begatitë e Shamit: Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Vlerat dhe begatitë e Shamit:
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: