islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty20%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty7%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty37%Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Empty
MesazhTitulli: Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme   Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme EmptySat 2 Jun 2012 - 14:04

Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme Pictur13
Cito :

Disa vite më parë jetonim me frikë se "s`mund të jetohet pa SMS",ndërsa tani jetojmë me frikën e humbjes së telefonit të pajisur me internet. 66% e personave të cilët i dhanë përgjigje një ankete të realizuar në angli u shprehën të frikësuar nga mundësia e humbjes së telefonit.


Ata kanë përzgjedhur fjalën "shumë e mërzitshme" Për t`iu përgjigjur pyetjes se si do të ishte jeta pa celular.Të rinjtë kërkojnë të qëndrojnë vazhdimisht të lidhur me rrjetet sociale.

Fjala "nozofobi" e rrjedhur nga fjala angleze "no mobile phobia" ose thënë ndryshe "frika e ngecjes pa telefon" ndikon më shumë tek të rinjtë që kërkojnë të qëndrojnë vazhdimisht të lidhur me rrjetet sociale.Ky term është përdorur për herë të parë në Angli dhe në një anketë të realizuar, 66 % e pjesëmarësve i janë përgjigjur me fjalët "shumë e mërzitshme" pyetjes se si do të ishte jeta pa celularë.Kjo mesatare rritet më shumë tek grupmoshat 18-24 vjeç duke arritur në 76% Krahas kësaj 40% e pjesëmarësve në anketë zotërojnë një telefon të dytë.

"Me daljen në pah të smartfonëve puna ka ndryshuar dhe përhapja e tyre nuk njeh kufij.Ku jam? A mund të gjej një lokal afër? Në fundjavë do të marr biletën, planifikoj natën e të tjera...", shprehet Damien Dauani nga agjencia "Fada" rreth teknologjive të reja.

"Pak vite më parë shfaqej një lloj nomofobie tek SMS-të dhe brezi i asaj kohe cilësohej si brezi i gishtërinjve por me kalimin e kohës dhe me lidhjen direkte të celularit me internetin tashmë celulari mund të dërgojë rreth 10 mij sms.Refleksi i Googel ka kaluar tani në telefonat mobile, kam nevojë për informacion dhe aty gjej çdo përgjigje.Tashmë çdo gjë është lehtësuar", shprehet Douani.

Në një studim të ngjajshëm të zhvilluar muajin e kaluar në Francë 22% e francezëve e konsiderojnë si "të pamundur" kalimin e një dite pa telefon.Kjo mesatarisht arrinë në 34% tek brezi 15-19 vjeç.Në studimin e zhvilluar nga kompania "Mingle" me pjesmarrjen e 1500 përdoruesve të celularit, 29% prej tyre pohuan se mund të heqin dorë nga telefonat e tyre për 24 orë por me shumë vështirësi, ndërsa 49% pohuan se nuk e kanë problem mospërdorimin e celularëve.
"Ne mund ti kuptojmë personat e lidhur me smartfonët sepse ato ndajnë çdo gjë me to.Nëse do ta humbnin apo do t`i prishej, do të ndihen të ndarë nga bota.Është një aparat i jashtëzakonshëm.Jam përballur edhe me njerëz të tillë të cilët preferojnë të hapin hart në celularin e tyre se sa të më pyesin mua për rrugën e kërkuar", shprehet Phil Marsa organizatori i Ditës Botërore pa Celularë të organizuar 10 vitet e fundit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeta pa telefon,shumë e mërzitshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: