islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty20%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty7%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty37%A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? Empty
MesazhTitulli: A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti?   A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? EmptyFri 1 Jun 2012 - 20:00

A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? ZTë gjithë mundohen të korrin sukses në disa punë....Vallë a menduat se çfarë është suksesi dhe kush identifikohet si i suksesshëm në praninë e Zotit?

Si fillim, nuk është shumë e rëndësishme se a je shumë i zgjuar apo jo, e rëndësishme është fakti se me atë mendje që e posedon, kujt je duke i shërbyer?Ekzistojnë mendje të tilla që e mashtrojnë edhe një shtet të tërë.Ekzistojnë edhe njerëz të tillë, të cilët mendjet e tyre i përdorin në bixhoz,duke fituar me miliona.Ekzistojnë edhe mendje të tilla, të cilat e rrotullojnë botën me një gisht.Mendja është sikur uji;ngjyrën dhe formën e merr sipas pjatës që është i vendosur.Sikur që thika kur është në duart e një mjeku kryen funksionin e mjekimit, kurse në duart e një krimineli bën krim, në të njëjtën mënyrë edhe mendja mund të përdoret në të mirë dhe në të keqe.

Janë duke u shkruar libra të tëra me tituj, "Sekretet e suksesit".Këto libra në vete përmbajnë tema të tilla sikur që janë: sekretet e një oratorie të mirë,rrugët për të qenë të pasur,diplomimi dhe shëndrimi në një funksionar të lartë dhe mënyra se si të bëhesh udhëheqës.

Nëse mendojmë se të jesh i suksesshëm do të thotë të jesh i pasur, atëherë edhe Karuni ishte i pasur, mirëpo me pasurinë e tij ai u shëndrua në një faraon.Mao dhe Stalini ndonëse arritën në poste shumë të larta, çka ndodhi me ta?Ndërruan jetë dhe shkuan....Nëse ia shohim jetën e njerëzve sikur që janë ata,vallë a mund të themi se kanë qenë të suksesshëm?

Hazreti Beduizzamani ka urdhëruar kështu: "Nëse nuk posedon ndonjë vepër që do të të shpëtojë në ahiret(ditën e gjykimit), mos i jep shumë vlerë veprave që i le në këtë botë, e cila një ditë do të marr fund!..."

Me këtë nënkuptojmë se librat,shkollat,arsimtarët,sistemet e kështu me radhë,që i sqarojnë sekretet e suksesit,tregojnë vetëm sekretet e civilizimit materialist.Kurse njerëzit e suksesshëm në praninë e Allahut xh.sh janë Pejgamberët,evlijatë,asfijatë(njerëzit e devotshëm) dhe dijetarët Islam.Muslimanët janë sikur një ushtri;nëse ushtria del fitues në një betejë,në atë fitim kanë hisen e tyre edhe mareshali,por edhe ushtarët.Sipas kësaj të vërtete,njeri i suksesshëm është ai person i cili kap çdo punë që bëhet për hir të fitimit të pëlqimit të Allahut xh.sh.

Ishte një person që e njihja nga afër dhe i cili gjithmonë bëhej i pasur, duke i përdorur rrugët e haramit.Një ditë,nipi i tij kishte thënë kështu: "Dajë,je duke u marrë me punë harram,është gjynah,në këtë mënyrë po e humb edhe nderin".Njeriu i paska bërtitur nipit të tij në këtë mënyrë: "Ti je akoma i vogël!Nuk mundesh t`i kuptosh këto gjëra.Paraja e mbulon çdo gjë". Ai muhabet është mbyllur në atë mënyrë.Shoku nuk e dinte se çdo fjalë dhe vepër që është definuar si "gjynah", ajo vepër është sikur një bombë që iu është hequr teli.Kur të shpërthejë,njeriun e bën copa-copa...

Vitet e ndjekin njëri-tjetrin dhe shoku një ditë po smuret.Për mjekim e kanë dërguar në spitalet më të mirë.Mjekët janë munduar deri në maksimum që ta shpëtojnë,mirëpo sëmundja e personit është përkeqësuar çdo ditë e më shumë.Ka ardhur në një gjendje të tillë që asnjë kafshatë buke nuk ka mundur të hajë.Nipi i ka thënë kështu. "Dajë, a the ti se paraja është zgjedhje për gjithçka?" Njeriu, i cili ka qenë pranë vdekjes ia kthen një përgjigje me befasi....duke thënë: "Nuk e dija, nuk munda ta kuptoja..."

Një fjalë e një mendimtari thotë kështu: "Të gjitha sukseset dhe zgjuarsia e madhe e njeriut,megjithatë nuk do të mund ta çojnë atë më largë se varreza".

Pra suksesi i vërtetë është që të jetosh Islamin në çdo kusht dhe në çdo moment.Të mos dilet jashtë atij rrethi madje as edhe për një hap.

Sa me fat që janë ata që punojnë dhe harxhojnë në rrugë të Zotit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
A e dini se kush konsiderohet i suksesshëm tek Zoti?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: